Štvrtok 14. novembra, 2024
Na snímke šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD). (Foto: FB / Juraj Blanár)

Ministerstvo zahraničných vecí v správe sumarizujúcej politické a občianske práva odpovedá výboru OSN

Komplexná reforma Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) ako národného antidiskriminačného orgánu a národnej inštitúcie pre ľudské práva sa pripravuje v kontexte smerníc Európskej únie a mala by byť prijatá do 19. júna 2026. Uvádza to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v piatej periodickej správe SR o implementácii medzinárodného paktu o občianskych a politických právach. Dokument je predmetom medzirezortného pripomienkového konania.

Správa informuje o konkrétnych krokoch vlády Slovenskej republiky v oblasti občianskych a politických práv s cieľom zlepšovať úroveň ich ochrany a podpory za obdobie rokov 2016 až 2024. „Formou sú odpovede na zoznam tematických otázok, ktoré formuloval v roku 2023 Výbor OSN pre ľudské práva,“ objasňuje MZVEZ. Otázky sa týkajú vnútroštátneho vývoja v oblasti ľudských práv, odstraňovania diskriminácie rôznych foriem, rodovej rovnosti, zaobchádzania s osobami zbavenými slobody, prístupu k utečencom či témy slobody prejavu a náboženského myslenia. „Odpovede sú zostavené na základe podkladov štátnych orgánov i nezávislých ľudskoprávnych inštitúcií pôsobiacich na vnútroštátnej úrovni,“ informuje rezort.

V oblasti inštitucionálneho rámca poukazujú predkladatelia správy napríklad na to, že po prijatí národného preventívneho mechanizmu došlo v sledovanom období k posilneniu právomocí troch orgánov – verejného ochrancu práv, komisára pre deti a komisára pre osoby so zdravotným postihnutím. Pripomínajú aj nedávne kroky, ktorými sa v súvislosti s novelou kompetenčného zákona stali stálymi splnomocnencami vlády splnomocnenec pre národnostné menšiny a splnomocnenec pre rómske komunity. Upozorňujú aj na vznik nového poradného orgánu vlády – Rady vlády Slovenskej republiky pre národnostné menšiny.

Obhajoba Piatej periodickej správy Slovenskou republikou by sa mala uskutočniť na zasadnutí Výboru OSN pre ľudské práva v roku 2025.

Prečítajte si aj