Nedeľa 24. novembra, 2024
Na snímke rieky Tisa a Bodrog pri meste Tokaj. (Foto: Civertan / wikipedia)

Cezhraničný projekt má priniesť bezpečnejšie a zelenšie brehy Bodrogu a Tisy

Posilniť ochranu pred povodňami a zmierniť dosahy klimatickej zmeny v oblastiach riek Bodrog a Tisa je cieľom cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom v rámci projektu FloodBOTI. Zahŕňa napríklad čistenie riek či výstavbu nových stavidiel. Z neziskovej organizácie Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR KE) o tom informovala Henrieta Kiraľvargová.

„Cieľom je obnovenie prirodzených záplavových území a mokradí, ktoré podporia zadržiavanie vody, biodiverzitu a stabilitu životného prostredia na Slovensku i v Maďarsku. Projekt ponúka udržateľné riešenia na zlepšenie protipovodňovej ochrany a zároveň ochranu unikátnych ekosystémov,“ uviedla s tým, že projekt je financovaný zo zdrojov Európskej únie prostredníctvom programu Interreg Maďarsko – Slovensko 2021 – 2027 vo výške takmer 1,12 milióna eur.

V rámci neho má na slovenskej strane Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vyčistiť 20 kilometrov mŕtveho ramena Bodrogu od inváznych rastlín, postaviť dve nové stavidlá na Starom Bodrogu a zrekonštruovať jedno staré stavidlo, čo má zabezpečiť účinný prísun vody medzi Klinom nad Bodrogom a Stredou nad Bodrogom v Trebišovskom okrese.

Zároveň ARR KE zorganizuje dve čistenia rieky Bodrog, 15 vzdelávacích podujatí pre školy, päť prednášok pre obce a dva verejné takzvané eko dni zamerané na ochranu životného prostredia a správny manažment odpadu.

Maďarskí vodohospodári sa zas zamerajú na obnovu pasienkov, výsadbu pôvodných druhov stromov, odstránenie inváznych rastlín a revitalizáciu mokradí v oblasti južnej Tisy.

Projekt FloodBOTI realizujú Severomaďarské vodohospodárske riaditeľstvo, SVP a ARR KE. Trvať má do konca roka 2026.

Prečítajte si aj