Nedeľa 24. novembra, 2024
Ilustračná fotografia (Foto: Pixabay / pexels)

Enviro: Návrh aktualizovanej vyhlášky umožní lov vlka dravého

Vlka dravého bude opäť možné loviť na základe stanovených kvót. Vyplýva to z návrhu vyhlášky Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR, ktorým sa má vlk dravý preradiť zo zoznamu chránených živočíchov do zoznamu vybraných druhov živočíchov. Vyhlášku predložilo ministerstvo do medzirezortného pripomienkového konania.

„Cieľom návrhu vyhlášky je zavedenie racionálneho manažmentu populácie vlka dravého,“ vysvetľuje MŽP s tým, že za prísne stanovených podmienok územnej a časovej ochrany bude možné loviť vlka dravého, a to na základe stanovovaných kvót, obdobne ako tomu bolo pred rokom 2021. Kvóty bude určovať Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

„Časová ochrana vlka dravého je stanovená od 16. januára do 31. augusta bežného kalendárneho roka, čím je zabezpečená dostatočná doba, počas ktorej môže prebiehať jeho manažment, a to bez negatívneho ovplyvnenia reprodukčného cyklu druhu. Zároveň je celoročne zabezpečená ochrana jeho obydlí,“ približujú predkladatelia návrhu.

Envirorezort návrh vysvetľuje trendom zvyšovania počtu vlkov a ich rozširovaním do nových areálov, čo s postupnou stratou plachosti vedie k rastúcim škodám na hospodárskych zvieratách. „Rozširovaním populácie vlka dravého do blízkosti urbanizovaných oblastí vzniká aj hrozba hybridizácie so psami, čo by mohlo viesť k trvalému poškodeniu genofondu tejto šelmy,“ dodáva envirorezort. Argumentuje tiež zosúladením právnej úpravy v oblasti ochrany prírody a výkonu práva poľovníctva.

V návrhu vyhlášky, ktorá má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, sa tiež znižuje spoločenská hodnota vlka dravého a chránených živočíchov bobra vodného a medveďa hnedého.

SaS: Na ochranu hospodárskych zvierat sú aj iné spôsoby ako odstrel vlkov

Na ochranu hospodárskych zvierat existujú aj iné riešenia ako odstrel vlkov. Zdôraznila to opozičná SaS, ktorá sa zásadne stavia proti návrhu vyradiť vlka dravého zo zoznamu chránených živočíchov a umožniť opätovne jeho lov. S touto možnosťou na základe stanovených podmienok a kvót ráta návrh vyhlášky MŽP SR, ktorý envirorezort zaradil do medzirezortného pripomienkového konania (MPK).

Poslanec za SaS Alojz Hlina vyzýva, aby sa v rámci ochrany hospodárskych zvierat pred vlkmi venovala pozornosť najmä prevencii. „Musíme podporovať efektívne nástroje, ako sú elektrické ohradníky a pastierski psi,“ uviedol. Zároveň apeluje na vyššiu zodpovednosť štátu, ktorý by mal podporiť poľnohospodárov v oblasti ochrany ich stád a kompenzácie za vzniknuté škody. Poukázal taktiež na kľúčovú úlohu vlka dravého v ekosystéme. „Je neoddeliteľnou súčasťou prírody. Pomáha navyše regulovať populácie divokých zvierat a zmierňuje šírenie afrického moru ošípaných,“ upozornil Hlina.

Pripomenul, že to bola práve SaS, ktorá presadila, aby bol vlk na Slovensku celoročne chránený. Proti plánom vyňať šelmu zo zoznamu chránených živočíchov preto dôrazne protestuje. „Ochrana vlka je správny krok smerom k udržateľnému rozvoju životného prostredia na Slovensku i v Európe,“ dodal opozičný poslanec.

Prečítajte si aj