Trump sa vracia: čo môže jeho nové funkčné obdobie znamenať pre svet
Viac ako 71 miliónov občanov USA volilo Donalda Trumpa späť do Bieleho domu. Vo svojom prvom prejave po definitívnom zvolení za 47. prezidenta USA Trump oznámil „zlatý vek Ameriky“. Povedal, že chce pracovať na tom, aby USA zostali „silné, bezpečné a prosperujúce“ pre budúce generácie. Boh ušetril jeho život počas dvoch pokusov o atentát, povedal Trump, pretože mal pre neho ešte jednu úlohu – „obnoviť veľkosť Ameriky“.
Zvolený prezident sa vo svojom prejave zameral na domáce otázky. Krajina sa musí uzdraviť, zdôraznil Trump. Vzdal hold „zhromaždeniu Američanov všetkých tried, farieb pleti a náboženstiev“, ktoré sa za ním prišlo. To znamená „základný konsenzus zdravého rozumu“.
Výrazne odlišná reakcia na Trumpa v porovnaní s rokom 2016
Zahraničná alebo globálna politika v jeho prejave takmer nezohrávali úlohu. Nezabudol však so cťou spomenúť, že USA počas prvých štyroch rokov v úrade neviedli žiadnu vojnu. Napriek tomu sa mu podarilo poraziť IS. Trump oznámil svoj zámer pokračovať vo vybavovaní americkej armády čo najlepšími a najmodernejšími zbraňami. Zároveň však zdôraznil, že nemá v úmysle ich použiť.
Na rozdiel od situácie po jeho prvom zvolení za prezidenta sú tentoraz reakcie politikov z Európy nápadne zdržanlivé. Kým pred ôsmimi rokmi poprední exponenti v Berlíne a Bruseli odmietali gratulácie, v stredu 6. novembra prišli skoro ráno.
Krátko po tom, ako bolo jasné, že Trump má vo volebnom kolégiu neohroziteľný náskok, sa ozvala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. EÚ a USA sú podľa nej „viac než len spojenci“. Spája ich „skutočné partnerstvo medzi našimi národmi, ktoré spája 800 miliónov občanov“. Apelovala na Trumpa: „Pracujme teda spoločne na silnej transatlantickej agende.“
Putin sa k voľbám zatiaľ nevyjadril
Nemecký kancelár Olaf Scholz tiež zablahoželal Trumpovi už na začiatku. Poukázal na úspešnú spoločnú prácu Nemecka a USA „na podporu prosperity a slobody na oboch stranách Atlantiku“. Dodal, že v nej chcú pokračovať „v prospech našich občanov“.
Prvé medzinárodné blahoželanie prišlo z Izraela. Neskôr počas dňa prišli gratulácie zo západných krajín, ako aj od hláv štátov a vlád, napríklad tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, saudskoarabského korunného princa Mohammada bin Salmána a indického premiéra Naréndru Módího.
Či príde gratulácia aj od ruského prezidenta Vladimira Putina, sa ešte len uvidí. Ruské médiá tiež upozornili, že voľby ešte neboli spočítané a že stále neexistuje oficiálne potvrdenie výsledkov. Upozornil však, že USA sú „nepriateľskou krajinou“ a „priamo a nepriamo sa podieľajú na vojne proti nášmu štátu“.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň vysvetlil, že prezident Putin je pripravený na „konštruktívny dialóg založený na spravodlivosti, rovnosti a vzájomnom rešpekte“. Administratíva USA sa však údajne v súčasnosti uberá „diametrálne odlišným smerom“.
Donald Trump počas volebnej kampane vyhlásil, že chce rýchlo ukončiť vojnu na Ukrajine. Dokonca to chcel dosiahnuť ešte pred svojou inauguráciou. Novozvolený viceprezident JD Vance potvrdil, že Trump verí, že je možné ukončiť boje do 24 hodín. Následne načrtol koncepciu, ktorá počíta s demilitarizovanou zónou a novou de facto hranicou pozdĺž demarkačnej línie. Rusko by sa zároveň muselo zaviazať, že prestane útočiť na Ukrajinu.
Peskov potvrdil, že USA sú schopné prispieť k riešeniu konfliktu. Nejde však o „proces, ktorý by sa dal ukončiť zo dňa na deň“.
Väzby medzi neokonzervatívcami a Trumpom boli prestrihnuté
Nie je isté, do akej miery druhá Trumpova prezidentúra skutočne povedie k zlepšeniu vzťahov medzi USA a Ruskom. Závisí to v neposlednom rade od toho, akých zamestnancov a poradcov si 47. prezident do svojej administratívy privedie. Možno však predpokladať, že väzby medzi neokonzervatívnymi republikánskymi kruhmi a najmä Trumpom boli natrvalo prestrihnuté.
Vo svojom prvom funkčnom období Trump mnohých z nich dosadil na zodpovedné pozície. Dlhoročné politické skúsenosti a riedky personál zvyšovali jeho ochotu tak urobiť. Nikki Haleyová pôsobila ako veľvyslankyňa OSN a John Bolton ako poradca pre národnú bezpečnosť. Mnohí poradcovia a zamestnanci z tohto spektra opustili svoje pozície v nemilosti a neskôr sa objavili ako tzv. nikdy-trumpovci. Niektorí napísali investigatívne knihy, v ktorých ostro útočili na Trumpa.
Trumpovi tiež zakázali uchádzať sa o ďalšie prezidentské kreslo. Tým sa zbavil tlaku, ktorý naňho doliehal ešte počas prvého funkčného obdobia. Má preto väčšiu slobodu nastaviť kurz, ktorý je v súlade s jeho predstavami o silnej Amerike, ktorú nevyužívajú súperi ani spojenci.
Opatrná normalizácia vzťahov s Ruskom?
Počas Trumpovho druhého funkčného obdobia nemožno očakávať úplný obrat vo vzťahoch s Ruskom. Nemožno však vylúčiť opatrné zmiernenie napätia alebo prvé kroky smerom k normalizácii vzťahov. Predovšetkým je ťažké presvedčiť rastúcu časť republikánskych stúpencov o výhodách, ktoré by bezpodmienečná podpora Kyjeva mohla mať pre USA.
Existuje tam veľká ochota vyhlásiť Ukrajinu za problém Európanov. Dôsledkom toho by bolo, že štáty EÚ by boli odkázané na to, aby samy poskytovali ďalšiu podporu – a znášali náklady na obnovu. Mnohí republikáni sú pripravení znížiť alebo ukončiť podporu pre Ukrajinu, aby namiesto toho poskytli viac prostriedkov Izraelu.
Normalizácia vzťahov s Ruskom by priniesla len málo krátkodobých výhod pre hospodárstvo USA. Ani pred ukrajinským konfliktom neboli vzťahy v tomto smere veľmi rozsiahle. USA samy produkujú dostatok surovín, ako je ropa a plyn. Z geopolitického hľadiska by však neporušený základ dialógu s Ruskom vytvoril nové príležitosti.
Čína a Irán ako hlavné hrozby pre záujmy USA
Súčasný stav, keď je Rusko spoločným nepriateľom USA a Európy, spôsobuje, že Moskva je čoraz závislejšia od Číny – a zbližuje Kremeľ a Irán. Ani jedno nie je v záujme USA. Novozvolený viceprezident a možný Trumpov nástupca v roku 2028 JD Vance opakovane vyhlásil, že najväčšia geopolitická výzva pre Washington pochádza od komunistického režimu v Pekingu.
Irán zasa predstavuje najväčšiu hrozbu pre Izrael, ale aj pre bezpečnosť dôležitých arabských spojencov, ako je Saudská Arábia. Obaja však udržiavajú s Kremľom prinajmenšom pragmatické vzťahy. Tie by sa mohli vyostriť, ak by zintenzívnená konfrontácia medzi Západom a krajinami BRICS ešte viac zintenzívnila spoluprácu medzi Ruskom, Čínou a Iránom.
Prinajmenšom dvaja spojenci USA v Indopacifiku – India a Filipíny – majú tiež menej napäté vzťahy s Kremľom. Agresívna hegemonistická politika komunistického režimu v Pekingu predstavuje čoraz väčšiu hrozbu najmä pre Manilu.
J. D. Vance už počas volebnej kampane jasne povedal, že USA nie sú schopné angažovať sa v každom divadle konfliktu vo svete. Trumpova administratíva preto bude uprednostňovať svoju zahraničnú politiku.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK