Piatok 22. novembra, 2024
István Nagy, minister poľnohospodárstva Maďarska (Attila Kisbenedek/ AFP via Getty Images)
»

Maďarsko chce v rámci predsedníctva v EÚ zlepšiť podmienky pre poľnohospodárov

Deklarovaným cieľom maďarského predsedníctva Rady je stabilita a dlhodobá podpora poľnohospodárov. Budapešť chce do decembra dokončiť nové plány reformy poľnohospodárskej politiky EÚ. Tie majú byť alternatívou k súčasným návrhom odbornej komisie EÚ.

Ďalší rozvoj poľnohospodárskej politiky EÚ je jednou z najdôležitejších priorít maďarského predsedníctva Rady EÚ, ktoré bude trvať do konca decembra. Maďarský minister poľnohospodárstva István Nagy na októbrovom kongrese európskych poľnohospodárov v rumunskej Bukurešti predstavil prehľad „cieľov a úspechov“ maďarského predsedníctva.

„Záujmy poľnohospodárov sa musia opäť dostať do centra poľnohospodárskej politiky EÚ. Zdá sa, že rozhodovacie orgány v Bruseli to v posledných rokoch stratili zo zreteľa,“ povedal Nagy na konferencii.

Maďarské predsedníctvo Rady EÚ si preto stanovilo za cieľ vypracovať komplexný strategický návrh, ktorý sa zameria najmä na záujmy poľnohospodárov. V septembri 2023 poverilo Európsku komisiu, aby vypracovala „strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva“ s cieľom určiť, ako by sa mohla a mala reformovať podpora poľnohospodárstva zo strany EÚ.

V súčasnosti sa však počas maďarského predsedníctva Rady EÚ pripravuje ďalší dokument, keďže viaceré členské štáty považujú odporúčania expertov za neprijateľné. Maďarské predsedníctvo dúfa, že bude môcť ponúknuť alternatívu k návrhu Komisie.

Podľa komisie odborníkov EÚ je hlavným problémom to, že poľnohospodárska politika nedokáže zosúladiť ekonomickú životaschopnosť výroby s požiadavkami na ochranu životného prostredia a klímy. Poľnohospodári nie sú schopní primerane financovať svoju činnosť a zároveň musia spĺňať požiadavky na ochranu životného prostredia. V dôsledku toho je poľnohospodárstvo pod tlakom ako z ekonomického, tak aj z environmentálneho hľadiska.

Výzvy, ktorým čelí odvetvie poľnohospodárstva

Podľa maďarského ministra poľnohospodárstva dostalo zelené „šialenstvo“ po európskych voľbách nový impulz. To by mohlo viesť k strate konkurencieschopnosti európskeho poľnohospodárstva.

Ako to opísala španielska organizácia družstevných farmárov, ktorá sa zúčastnila na Európskom kongrese poľnohospodárov, poľnohospodársky sektor v Európe v súčasnosti čelí viacerým problémom: geopolitickej nestabilite, extrémnym výkyvom počasia, nekalej konkurencii, vysokým nákladom na vstupy, nespravodlivému odmeňovaniu a rastúcej byrokracii.

Nagy zdôraznil, že je potrebné odpovedať na mnohé otvorené otázky. Najmä na to, či by sa ukrajinské obilie malo dovážať s clami alebo bez nich, či by sa malo dovážať v obmedzenom alebo neobmedzenom množstve a čo by sa malo stať s dotáciami na plochu, dobré životné podmienky zvierat alebo na produkciu.

Zabezpečenie istoty príjmov pre poľnohospodárov

Na Európskom kongrese poľnohospodárov predstavil minister v mene maďarského predsedníctva EÚ plánované opatrenia viac ako 450 európskym poľnohospodárom, politikom a zástupcom odborov z viacerých štátov. Pre zlepšenie konkurencieschopnosti je podľa neho nevyhnutné zabezpečiť poľnohospodárom istotu príjmu. Na základe plánov, ktoré Maďarsko vypracovalo, musia v tomto smere zohrávať kľúčovú úlohu platby podľa plôch.

Odporúčania strategického dialógu adresované Európskej komisii však práve túto predpokladanú podporu spochybňujú. Tvrdia, že v prvom rade by sa mali podporovať len poľnohospodári a podniky v núdzi.

Ľudia, ktorí nepochádzajú z poľnohospodárskeho prostredia, často nechápu, prečo je dôležité, aby poľnohospodári dostávali dotácie na všetku pôdu, ktorú obhospodarujú, povedal Nagy. Veď existuje mnoho oblastí, kde by bez nich nebolo ekonomicky rentabilné hospodáriť. Dotácie sú jednoducho nevyhnutné na zabezpečenie cien potravín v Európe.

Podľa Nagya sa všetci ministri poľnohospodárstva EÚ zhodujú na tom, že spoločná poľnohospodárska politika by mala mať vlastný rozpočet. Mala by mať dva piliere: pomoc podľa plochy a rozvoj vidieka.

Podľa Nagya sú problematické nadmerné kontroly a „obrovský zelený ideologický tlak“ ovplyvňujúci poľnohospodársku produkciu. Kritizoval tiež obvinenia, že európski poľnohospodári sú zodpovední za klimatické zmeny.

V rozhovore pre televíziu Erdély TV minister tiež zdôraznil, že plány počítajú so zjednodušením pravidiel, znížením byrokracie pre poľnohospodárov a zjednodušením procesu žiadania o dotácie. Dôraz sa však kladie na dlhodobú predvídateľnosť dotačného systému, aby sa ochránili záujmy poľnohospodárov, uviedol Nagy.

Hoci Európska komisia už v tejto súvislosti vypracovala svoj strategický dokument, podľa Nagya sa domnieva, že je dôležité ponúknuť alternatívu. S odkazom na odbornú štúdiu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ uviedol, že ju viedol profesor, ktorý „nemá s poľnohospodárstvom veľa spoločného“. Dokument, na ktorom jeho tím v súčasnosti pracuje, naopak „napísali ľudia, ktorí sú nohami na zemi“.

Snaží sa dosiahnuť úplnú dohodu o zostávajúcich otázkach so všetkými členskými štátmi do decembra. Potom „položia na stôl dokument, ktorý Európska komisia nebude môcť ignorovať“, uviedol Nagy vo vyhlásení maďarskej vlády.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj