Piatok 27. decembra, 2024
Lietadlo Spojených arabských emirátov určené na osievanie mrakov ( prezentácia NCM UAERP)

Ázijské krajiny diskutovali o technológiách na ovplyvňovanie počasia. Mnohé z nich už osievajú mraky

Pod záštitou Thajského kráľovstva a Centra pre modifikáciu počasia krajín ASEAN (AWMC) sa v dňoch 18. – 22. októbra 2024 konal Regionálny seminár o ovplyvňovaní počasia, na ktorom sa zúčastnili stovky delegátov. Uskutočnil sa v Bangkoku a Pattayi s praktickými ukážkami ovplyvňovania počasia vo východnej oblasti Thajska.

ASEAN je medzinárodná organizácia, ktorá združuje desať štátov juhovýchodnej Ázie. Okrem krajín ASEAN, konkrétne Thajska, Kambodže, Indonézie, Malajzie a Filipín, sa na seminári zúčastnili aj odborníci z ďalších ázijských krajín, ako sú Čína, Južná Kórea, Mongolsko, Srí Lanka, Jordánsko a Spojené arabské emiráty (SAE).

Medzi cieľmi seminára bolo sprostredkovať výmenu skúseností a expertíz v rôznych aspektoch ovplyvňovania počasia či zlepšiť schopnosti členov AWMC v tejto oblasti. Ďalej si dal seminár za cieľ podporiť spoločný výskum a vývoj v oblasti modifikácie počasia a posilniť rôzne národné a medzinárodné siete či rozvíjať technológie na ovplyvňovanie počasia, ktoré by boli vhodné pre jednotlivé štáty.

Počas seminára mali delegáti možnosť vidieť aj praktické ukážky ovplyvňovania počasia s cieľom vyvolať dážď a porozprávať sa so samotnými pilotmi o ich skúsenostiach s osievaním mrakov.

Úkážky z prezentácií Číny a Spojených arabských emirátov

V rámci programu seminára delegáti vystúpili s jednotlivými prezentáciami. Odborníci z Čínskeho centra pre modifikáciu počasia Lou Xiaofeng a Duan Jing vo svojej prezentácii spomenuli históriu ovplyvňovania počasia v Číne, ktorá siaha až do 60. rokov 20. storočia (v inej prezentácii až do roku 1958). Analyzovali tiež metódy osievania mrakov pomocou lietadiel, rakiet, dronov a pozemných generátorov. V prezentácii sa okrem iného opisovala nová technológia radarov namontovaných na lietadlách, ktoré monitorujú optimálne podmienky na osievanie mrakov a komunikujú so satelitmi, radarmi a ďalšími meteorologickými systémami. Predstavili aj účinnosť metód osievania mrakov s cieľom znížiť početnosť búrok s krupobitím.

Ahmed Al Kamali, vedúci oddelenia Operácií osievania mrakov SAE (Spojené arabské emiráty), predstavil účinnosť a jednotlivé metódy osievania mrakov. Al Kamali vo svojej prezentácii uviedol, že SAE ročne vykonajú 390 operácií osievania mrakov, čo predstavuje celkovo 1 000 hodín ročne. Podľa Al Kamaliho modifikácia počasia zvýšila množstvo zrážok v SAE o 10 %. To predstavuje 280 miliónov metrov kubických vody. Al Kamali vo svojej prezentácii tiež uvádza, že SAE experimentujú s ionizáciou oblakov pomocou elektrických výbojov. V rámci svojho cieľa zvýšiť účinnosť metódy osievania mrakov experimentujú aj s nanočasticami.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj