Medová pasca: ako čínsky režim využíva sexuálnu špionáž na ovplyvňovanie západných elít
Medová pasca je lacný a efektívny typ sexuálnej špionáže, ktorý je čínskym komunistickým režimom široko využívaný.
Na začiatku 90-tych rokov vypracovala britská spravodajská agentúra príručku pre podnikateľov cestujúcich do Číny. „Buďte obzvlášť podozrievaví, keď vám budú lichotiť a príliš veľkoryso vás hostiť,“ píše sa v nej. „Západní občania sú najčastejšie cieľom dlhodobého nenápadného spracovávania, ktoré slúži na vytváranie „priateľov“. Tieto taktiky sú navrhnuté tak, aby vniesli do cieľovej osoby pocit záväzku, takže pre ňu bude obtiažne odmietnuť neodvratné žiadosti o protislužbu,“ dodáva príručka.
Prípad Bush
Prípad Neila Busha priblížila vo svojom videu nemecká novinárka s čínskymi koreňmi Lea Zhouová. Neil Bush je brat bývalého amerického prezidenta Georgea Busha ml. a tretí syn amerického prezidenta Georgea Busha st. So svojou manželkou Sharon sa rozviedol v roku 2003. Počas rozvodového procesu vyšli najavo dve informácie týkajúce sa Číny. Podľa súdnych dokumentov bol Bush od augusta 2002 konzultantom pre čínsku spoločnosť Grace Semiconductor. Hneď potom, čo do spoločnosti nastúpil, dostal od čínskej strany podiel vo výške dvoch miliónov dolárov. Tiež vyšlo najavo, že jedným z hlavných akcionárov spoločnosti je Ťiang Mien-cheng, syn vtedajšieho čínskeho prezidenta Ťiang Ce-mina-. Neilov brat George bol americkým prezidentom od roku 2001 do roku 2009. Neil teda dostal lukratívnu ponuku rok potom, čo sa jeho brat stal prezidentom.
Neil pri rozvodovom konaní pripustil, že počas služobných ciest do Thajska a Hong Kongu mal pohlavný styk s niekoľkými ženami. Uviedol, že ženy zaklopali na dvere jeho hotelovej izby a mali s ním sex. Dodal, že im nikdy neplatil, nikdy nežiadali o peniaze a ani nevie, či išlo o prostitútky. Tieto stretnutia sa opakovali. Neil Bush tieto návštevy opakovane bez obáv prijímal. Uviedol, že od roku 1975 bol v Číne viac než 140-krát. Postupne sa z neho stal jeden z hlavných obrancov čínskeho komunistického vedenia.
Keď v roku 2019 vypukli v Hong Kongu masové protesty proti návrhu zákona o vydávaní väzňov do vnútrozemskej Číny, Neil Bush vystúpil v čínskej štátnej televízii a obhajoval komunistický režim. „Aké ďalšie slobody chcú obyvatelia Hong Kongu?“ pýtal sa. Dodal, že žiadny z jeho priateľov v Hong Kongu nikdy nepovedal, že boli porušené nejaké jeho práva.
Prečo Neil Bush bráni utláčateľa? – kladie otázku Zhouová. Robí to naozaj len pre peniaze alebo má Peking inú páku, ktorú môže použiť na jeho ovládanie? Teoreticky by ňou mohli byť tajne natočené kompromitujúce videozáznamy dámskych návštev z Bushovej hotelovej izby, konštatuje novinárka.
Ďalšie prípady medovej pasce
Podľa britských novín Standard padol do medovej pasce aj Ian Clemet, miestostarosta Londýna, pri návšteve Olympijských hier v Pekingu v roku 2008. Prišla k nemu atraktívna žena, ktorú pozval na drink a potom ju vzal do svojej hotelovej izby. Žena mu pravdepodobne dala do pitia narkotikum. Keď sa prebral, jeho dokumenty boli preč a obsah jeho telefónu bol ukradnutý. O rok neskôr, po problémoch so zneužívaním svojej pracovnej kreditnej karty, sa k celému incidentu priznal.
Podobný osud postihol aj bývalého britského premiéra Gordona Browna v roku 2008. Na diskotéke stretol ženu, ktorú vzal do hotelovej izby. Žena bola pravdepodobne agentkou tajnej služby. Potom čo bol uspaný, zistil, že obsah jeho telefóny bol ukradnutý.
Holandský veľvyslanec v Pekingu Ron Keller bol povolaný späť do vlasti kvôli jeho vzťahu s čínskou zamestnankyňou.
V roku 2006 spáchal japonský diplomat v Šanghaji samovraždu kvôli tlaku na doručenie tajných dokumentov o Japonsku do Číny. V liste na rozlúčku napísal, že čínsky agent tajnej služby ho vydieral natočeným sexuálnym videom, kde účinkoval. Diplomat videl v samovražde jediné východisko, aby nemusel zradiť svoju krajinu.
V decembri 2020 boli zverejnené správy o afére Erica Smalwella, člena Snemovne reprezentantov za Demokratickú stranu v USA. V rokoch 2011 – 2015 udržiaval veľmi blízky vzťah s čínskou občiankou Christine Fangovou. Fangová mu naviac pomáhala v jeho kariére a vo voľbách do Kongresu USA. Išlo pravdepodobne o čínsku špiónku nasadenú do Spojených štátov, aby nadväzovala vzťahy s miestnymi politikmi, ktorí majú potenciál stať sa v budúcnosti čelnými predstaviteľmi krajiny.
Aby čínsky režim dosiahol kontrolu nad významnými predstaviteľmi zo západu, používa podľa Zhouovej 3 metódy:
1. Zviesť človeka a presvedčiť ho, aby ukradol tajomstvo a odovzdal ho čínskemu režimu.
2. Ak tajomstvo nechce odovzdať, vydierať ho pomocou kompromitujúcich fotografií.
3. Nadviazanie trvalého vzťahu s cieľovou osobou a jej postupné spracovávanie, aby svet videla „očami“ Čínskej komunistickej strany.
Mediálny magnát a jeho čínska manželka
Rupert Murdoch je svetoznámy mediálny magnát. Mediálne impérium zdedil po otcovi Sir Keithovi Murdochovi a mnohonásobne ho rozšíril. Murdoch, pôvodom z Austrálie, sa najprv presadil vo Veľkej Británii (noviny News of the World, The Sun a televízia Sky) a následne aj v Spojených štátoch (Fox Broadcasting Company, Wall Street Journal). V roku 1999 sa tretíkrát oženil. Jeho manželkou sa stala Číňanka Wendi Dengová. Jej pôvodné meno Wen’ge Deng znamená po čínsky „Kultúrna revolúcia“.
Dengová mala na Murdocha značný vplyv. Kvôli nej sa presťahovali viac do centra Manhattanu, na jej odporúčania Murdoch zmenil jedálniček a od skorého rána každý deň cvičil. V roku 2011 sa počas Murdochovho stretnutia s britskými poslancami odohral incident, kedy aktivista a komik Jonnie Marbles chcel hodiť šľahačkový koláč do Murdochovej tváre. Zo všetkých prítomných zareagovala najrýchlejšie Dengová, okamžite sa zdvihla a úderom do Marblesovej hlavy mu znemožnila zaútočiť na Murdocha.
Dengovej čin vyvolal vo verejnosti mnoho pochvalných reakcií, ako sa promptne zastala svojho manžela. Zároveň však vyvolal aj otázky, či Dengová nemá za sebou nejaký špeciálny vojenský tréning a či nemôže pracovať pre čínsky režim.
V roku 2013 podal Murdoch po 14 rokoch manželstva a dvoch spoločných dcérach žiadosť o rozvod. Začiatkom roka 2018 Murdochom vlastnený denník The Wall Street Journal uverejnil článok, v ktorom naznačil, že Ivanka Trumpová a jej manžel Jared Kushner – dlhoroční priatelia Dengovej – boli americkými spravodajskými službami varovaní, že Dengová môže ich priateľský vzťah využívať na presadzovanie cieľov čínskeho komunistického režimu.
Krátko po rozvode sa v médiách objavila správa, že Murdoch manželstvo ukončil, pretože Dengová mala pomer s bývalým britským premiérom Tonym Blairom. Blairov tím toto tvrdenie poprel. V roku 2016 vyšiel článok časopisu Us Weekly o randení Dengovej s Vladimirom Putinom.
Šéf Facebooku vo videu čínskej polície
Meno Marka Zuckerberga je dnes jedným z najznámejších na svete. Zakladateľ Facebooku patrí k najbohatším a najvplyvnejším ľuďom sveta. Jeho manželkou je Priscilla Chanová, dcéra čínskych migrantov, o ktorej sám Zuckerberg hovorí, že je „Číňanka“.
V roku 2012 sa Zuckerberg s Chanovou objavili v propagandistickom videu čínskej polície. Dokumentárny film televízie CCTV bol súčasťou série o čínskej polícii a high-tech metódach riešenia zločinov. Dvojica čínskych policajtov kráča ulicou a za nimi sa akoby náhodou mihne americký prominentný pár. Vzhľadom k tomu, že nič v oficiálnych výstupoch Čínskej komunistickej strany nie je náhodné a všetko je naplánované do najmenšieho detailu, sa môžeme len domnievať, akú reakciu mala prítomnosť Zuckerberga u čínskych divákov vyvolať.
Facebook je v Číne spolu s Twitterom, YouTubom a ďalšími zahraničnými sociálnymi médiami zablokovaný. Zuckerberg však rozpráva plynulou mandarínčinou a mnohokrát sa stretol s čínskymi najvyššími predstaviteľmi. V roku 2020 vyšlo najavo, že časť facebookových fact-checkerov je sponzorovaných spoločnosťou napojenou na Čínsku komunistickú stranu. Rovnako si Facebook najíma čínskych programátorov pracujúcich na nových algoritmoch, ktoré na sociálnu sieť môžu priniesť neviditeľnú cenzúru. Vybrané príspevky nemusia byť úplne zmazané, avšak nezobrazia sa nikomu, pokiaľ nepôjde rovno na účet, z ktorého sú zdieľané.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK