Piatok 22. novembra, 2024
Ilustračné foto (The Epoch Times, Getty Images)
»

Ako sa darí v prieskumoch 2 dni pred voľbami kandidátom na prezidenta USA? Je to tesné…

V utorok (5. 11.) čakajú Spojené štáty americké viaceré voľby vrátane tých najsledovanejších, prezidentských. Respektíve, v mnohých štátoch už prebiehajú vo forme predčasného hlasovania. Ako sa darí kandidátom dvoch najväčších strán – Demokratickej a Republikánskej – z hľadiska preferencií?

Celonárodných prieskumov možno v USA nájsť viacero a výsledky každého z nich sa prirodzene mierne líšia. V niektorých vedie Kamala Harrisová, v iných zasa Donald Trump.

Pokiaľ ide o demokratickú kandidátku, vedie s najväčším náskokom troch percentuálnych bodov v najnovšom prieskume spoločnosti Morning Consult, ktorý sa uskutočnil v dňoch 25. až 27. októbra na vzorke viac ako 8 800 respondentov (Harrisová 50 %, Trump 47 %).

Naopak, najväčší náskok dvoch percentuálnych bodov možno vidieť v prieskume Rasmussen (48 % Trump, 46 % Harrisová, takmer 2 400 respondentov) a v prieskume Atlas Intel zo začiatku tohto týždňa (50 % Trump, 48 % Harrisová, 3 490 respondentov).

Priemer výsledkov dôležitých prieskumov uskutočnených spoločnosťou Real Clear Politics (RCP) ukazuje, že Donald Trump vedie nad svojou demokratickou súperkou len o tri desatiny percenta.

Zaujímavá je aj dynamika preferencií v čase, keď priemery RCP ukazovali koncom júla, teda v čase, keď Joea Bidena nahradila jeho viceprezidentka, 1,6 – 1,9-percentný náskok Trumpa. Avšak začiatkom augusta došlo k vzájomnému približovaniu a následnému vedeniu Harrisovej, ktorej najväčší náskok bol 2,2 % v druhej polovici septembra. Opätovné vyrovnanie preferencií a dokonca mierny náskok Trumpa potom nastal v uplynulom týždni.

Jednotlivé štáty a voliči

Pri podrobnejšom pohľade na jednotlivé štáty, z ktorých vzídu kľúčoví volitelia, RCP ukazuje, že republikánsky tím Trump/Vance by pri súčasných preferenciách mohol získať 287 voliteľov, zatiaľ čo demokratický tím Harris/Walz 251 voliteľov.

Tradičnými demokratickými baštami s najvyšším počtom voliteľov sú Kalifornia (54) a New York (28), kým pre republikánov je to Texas (40) a Florida (30).

Najväčšia pozornosť sa však bude sústreďovať na takzvané „battleground states“ alebo „swing states“, čo sú štáty s veľmi vyrovnaným podielom voličov oboch strán.

Medzi ne patria Arizona, Nevada, Wisconsin, Michigan, Pensylvánia, Severná Karolína a Georgia. Lokálne prieskumy v týchto štátoch zatiaľ ukazujú mierny náskok Trumpa, ktorý si v nich v porovnaní s poslednými prezidentskými voľbami polepšil.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj