Piatok 1. novembra, 2024
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas stretnutia s predsedom Snemovne reprezentantov Mikom Johnsonom vo Washingtone 10. júla 2024 (Madalina Vasiliu/The Epoch Times)

Zelenskyj vyjadril frustráciu z reakcie Západu na severokórejské sily v Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 29. októbra vyzval svojich medzinárodných podporovateľov, aby ráznejšie reagovali na správy o severokórejských jednotkách v Rusku, a zopakoval požiadavky na údery raketami dlhého doletu vo vnútri Ruska.

Ukrajinský líder už niekoľko týždňov tvrdí, že do Ruska prišli tisíce severokórejských vojakov, ktorí môžu čoskoro bojovať proti Ukrajine. S podobnými hodnoteniami o zvyšovaní počtu severokórejských síl sa stotožnili aj NATO a Spojené štáty.

Pchjongjang poprel, že by vyslal svoje jednotky do Ruska, ale ruský prezident Vladimir Putin toto tvrdenie nevyvrátil ani nepoprel. Zelenskyj povedal, že pokiaľ ide o neho, správy o severokórejských jednotkách v Rusku sú „faktom“. Napriek tomu uviedol, že „existujú partneri, ktorí sú veľmi skeptickí, že severokórejskí vojaci [sú] na území“ Ruska.

V prejave na Islande ukrajinský líder kritizoval medzinárodné spoločenstvo za jeho reakciu na tieto správy. „Myslím si, že hlas Spojených štátov, hlas NATO, hlas západných partnerov, hlas globálneho juhu a Číny nie je taký silný, ako by mal byť,“ povedal.

Zelenskyj označil údajné nasadenie severokórejských síl za súčasť vzorca ruských akcií za posledné desaťročie, ktoré testovali odhodlanie západných podporovateľov Ukrajiny. Zhodnotil, že Západ sa obáva reagovať na ruské zabratie Krymu v roku 2014 a ruskú podporu separatistických snáh vo východnej časti ukrajinského Donbasu. Uviedol, že tlmená reakcia Západu na ruské akcie na Kryme a v Donbase inšpirovala Putina, aby v roku 2022 pokračoval v ruskej invázii na Ukrajinu.

Administratíva prezidenta Joea Bidena doteraz vydala vyhlásenia, v ktorých vyzvala proti zapojeniu Severnej Kórey do prebiehajúcej rusko-ukrajinskej vojny a uviedla, že ukrajinským silám by sa nebránilo použiť zbrane darované USA na odvetu za severokórejské útoky.

Na spoločnom tlačovom brífingu 30. októbra americký minister obrany Lloyd Austin a juhokórejský minister obrany Kim Yong-hyun zopakovali výzvu severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi, aby stiahol svoje sily z Ruska a nezapájal svoju krajinu do prebiehajúcej vojny s Ukrajinou.

Zelenského tlak na zbrane dlhého doletu

Na otázku, či by západní podporovatelia Ukrajiny mali reagovať na vstup severokórejských síl do Ruska, Zelenskyj túto otázku spojil so svojou žiadosťou, aby Západ poskytol ukrajinským silám zbrane dlhého doletu a udelil povolenie na ich použitie na údery na ruskom území.

„Keď nastoľujeme tému napríklad o zbraniach dlhého doletu pre Ukrajinu, o povolení pre Ukrajinu použiť ich, najmä na vojenské ciele na území Ruska, … niektoré krajiny hovoria: ‚Ó, to je prekročenie červených čiar, a ak vám dáme povolenie, Rusko bude eskalovať,’“ povedal Zelenskyj.

Teraz, keď podľa neho Moskva eskaluje tým, že pozýva severokórejské jednotky do Ruska, Zelenskyj povedal, že Ukrajina má stále málo prostriedkov, ako na tieto severokórejské jednotky udrieť, kým nevstúpia na Ukrajinu. „Znamená to, že našu krajinu môžeme brániť len vtedy, keď nám ničia našu krajinu, keď už sú na našej pôde, keď okupovali našu krajinu, keď už zabili naše deti, alebo sa o to pokúšajú,“ povedal.

Zelenského žiadosť o zbrane dlhého doletu je súčasťou širšieho „plánu víťazstva“, ktorý v posledných týždňoch predkladá s cieľom prinútiť Rusko rokovať o ukončení vojny za výhodnejších podmienok pre Ukrajinu. Ukrajinský líder sa minulý mesiac podelil o svoj víťazný plán s Bidenom, ale nie je jasné, či získal pre túto myšlienku dostatočne širokú podporu USA a Západu.

Krátko predtým, ako sa Zelenskyj v utorok stretol s novinármi na Islande, denník New York Times informoval, že vo svojom víťaznom pláne požadoval rakety Tomahawk ako súčasť „nejadrového odstrašujúceho balíka“. New York Times uviedol, že americkí predstavitelia odmietli časti plánu vrátane požiadavky na rakety Tomahawk ako nereálne riešenia. Vysokopostavený predstaviteľ administratívy údajne pre New York Times povedal, že pre Spojené štáty by bolo úplne nerealizovateľné poskytnúť Ukrajine tieto rakety dlhého doletu.

Zelenskyj uviedol, že rozhovory medzi Ukrajinou a Bielym domom týkajúce sa rakiet Tomahawk a ďalších rakiet mali byť dôverné. „Keď mnohé krajiny začali podporovať plán víťazstva, vidíte, čo sa teraz deje v médiách. Hovorilo sa, že Ukrajina chcela veľa rakiet, napríklad Tomahawky atď. ale boli to dôverné informácie medzi Ukrajinou a Bielym domom. Ako rozumieť týmto správam?“

Denník Epoch Times oslovil Biely dom, Radu pre národnú bezpečnosť a ministerstvo obrany, aby sa vyjadrili k údajnej ukrajinskej žiadosti o rakety Tomahawk a k nedávnym komentárom Zelenského. Do času tlače nedostali žiadnu odpoveď.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj