Večné chemikálie boli nájdené už aj v balenej vode
Večné chemikálie (perfluórované a polyfluórované látky alebo PFAS) sa v životnom prostredí prakticky nerozkladajú. Hromadia sa v ľudskom tele a podľa odborníkov môžu viesť k vážnym zdravotným rizikám – od rakoviny až po problémy s pečeňou, poškodenie obličiek a štítnej žľazy, ako aj rôzne vývojové chyby.
Český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) zistil večné chemikálie vo viac ako 90 % monitorovaných vodovodoch. Teraz vedci identifikovali PFAS aj v desiatkach rôznych značiek balených vôd po celom svete.
Viac ako 99 % balenej vody obsahuje večné chemikálie
Tím desiatich vedcov z Veľkej Británie, USA a Číny skúmal prítomnosť večných chemikálií vo vzorkách 112 fliaš balenej vody (88 plastových a 24 sklenených) predávaných vo Veľkej Británii a Číne. Išlo o 87 rôznych značiek z 15 krajín sveta (Európa, Severná Amerika, Ázia a Oceánia).
Vo všetkých vzorkách výskumníci zistili výskyt kyseliny perfluóroktánovej (PFOA) a v 99 % vzoriek vedci identifikovali kyselinu perfluóroktánsulfónovú (PFOS). Obe kyseliny patria do skupiny večných chemikálií PFAS.
„Naše výsledky ukazujú, že hoci väčšina vzoriek spĺňa súčasné zdravotné limity, je potrebné dôsledné monitorovanie a regulácia, aby sa chránilo verejné zdravie,“ uviedol na internetových stránkach Birminghamskej univerzity vedúci štúdie Stuart Harrad.
Vedci našli viac večných chemikálií v sklenených fľašiach ako v plastových
Hoci nešlo o štatisticky významný rozdiel, vedci zistili vyššie hladiny PFAS v sklenenej balenej vode ako v plastovej. Podľa výskumníkov by to mohlo byť spôsobené tým, že plast vykazuje vyššiu absorpciu PFAS ako sklo. Výsledky výskumu teda odhalili skutočnosť, že zdrojom PFAS nie sú plastové fľaše, ale samotné zdroje podzemnej vody.
Vyššie hodnoty večných chemikálií boli tiež zaznamenané najmä v minerálnej vode v porovnaní s upravenou vodou. Množstvá týchto chemikálií v pitnej vode sa podľa odborníkov dajú znížiť jednoduchými úpravami, ako je filtrácia alebo preváranie.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK