Piatok 22. novembra, 2024
Premiér Robert Fico (Smer-SD) (Foto: FB / Robert Fico)

Premiér Fico v rozhovore pre Štandard: Niekto chcel Rusko rozporcovať

V utorok (29. 10.) denník Štandard zverejnil vyše hodinový rozhovor so súčasným slovenským premiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Ten vyjadril svoje názory ohľadom viacerých tém zahraničnej politiky vrátane ukrajinsko-ruského konfliktu, prezidentských volieb v USA, vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO alebo rokovaní o tranzite ropy a plynu do západnej Európy.

Rusko

Značná časť rozhovoru bola venovaná ukrajinsko-ruskému konfliktu. Moderátor Jaroslav Daniška sa premiéra spýtal, či pravidelné stretnutia s jeho ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhalom nie sú do určitej miery pascou, vďaka ktorej si Ukrajinci presadia, čo chcú, k nám sa však chovajú v otázkach plynu a ropy veľmi tvrdo.

„Mám taký pocit, že ak je niekto v pasci, tak nie my tým, že sa snažíme normálne s Ukrajincami komunikovať, ale v pasci je Európska únia, ktorá už nevie, čo má robiť,“ odpovedal Fico. „My čakáme na voľby amerického prezidenta a ja nie som veľmi nadšený vyhláseniami EÚ, že aj keď Spojené štáty prestanú pomáhať Ukrajine, my to musíme na seba prebrať. Ako keby sa báli priznať tí veľkí lídri, ktorí to celé spískali, že urobili sme chybu,“ poznamenal. 

Podľa neho už v apríli 2022 medzi Ukrajinou a Ruskom prebiehali reálne mierové rokovania. Tie však boli niektorými západnými predstaviteľmi, ako napríklad vtedajším britským premiérom Borisom Johnsonom, zmarené. „Ja to posuniem trošku ďalej dnes a poviem, že niekto možno nechcel Rusko iba ponížiť… Viete, čo si želajú západní lídri? Oni si želajú slabé jeľcinové Rusko, ktoré by dokonca niekto v nejakom okamihu mohol aj rozporcovať. Sú také názory, že to je príliš veľké územie a príliš málo ľudí a príliš veľké (nerastné) bohatstvo. To nie je iba o tom, že politicky ponížiť Rusko,“ uviedol.

Skonštatoval, že Rusko nemôže nikdy principiálne súhlasiť s ponukou, aby získalo nejaké ukrajinské územia a Ukrajina by na dôvažok vstúpila do NATO.

Zdôraznil však, že Rusko v prípade napadnutia Ukrajiny porušilo medzinárodné právo. „Áno, Ukrajina je suverénna krajina a nemôžete meniť hranice silou. Ak rešpektujeme dodržiavanie medzinárodného práva, tak musíme mať toľko odvahy povedať, že došlo k porušeniu medzinárodného práva. Ale na druhej strane nezabúdajme, čo sa dialo niekoľko rokov predtým a čo všetko bolo Rusku nasľubované,“ podotkol.

Trump by bol nový vietor

Fico v rozhovore uviedol, že má veľa podobných názorov ako kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Očakáva, že bývalý americký prezident bude chcieť po prípadnom víťazstve vo voľbách priniesť reálny výsledok v mierových rokovaniach, keďže na tom výrazne stavia svoju kampaň. „Pre mňa by bol najväčší úspech, keby doručil zastavenie paľby,“ povedal premiér.

Dodal, že dnes každý čaká na výsledky amerických volieb. Fico nepredpokladá, že by sa Trump pokúsil nastoliť mier tak, že by Rusku pohrozil eskaláciou konfliktu. „Trump je ekonomicky orientovaný človek a bude chcieť predovšetkým ekonomicky získať na ukončení vojny. Eskalovať napätie je nezmysel,“ uviedol. Podľa neho sa nedá vyhrať vojna nad jadrovou veľmocou. „Môžete len uhrať remízu, ktorá bude koncom tohto sveta ako takého,“ povedal.

„Veľmi by som si želal, aby za týchto okolností prišiel z Washingtonu nový vietor, pretože tento nový vietor by bol pre mnohých ospravedlnením a povedali by – dobre, teraz sa môžeme na Ukrajinu pozerať inak, ako sa pozeráme,“ uviedol na margo blížiacich sa volieb v USA. Ak by však vyhrala viceprezidentka Kamala Harrisová, Fico sa domnieva, že ukrajinsko-ruský konflikt sa bude naďalej vliecť a povedie k totálnej deštrukcii Ukrajiny.

Privítal by, ak by tlak na začatie mierových rokovaní spoločne vytvárali EÚ aj USA. 

„Raz jeden múdry človek povedal, že výsledkom vojny nie je nejaký územný zisk alebo že niekto je pokorený a niekto je víťaz. Výsledkom vojny je dlh. A ten, kto ten dlh kontroluje, kontroluje aj komplet celú tú krajinu,“ skonštatoval. Poznamenal, že napriek miliardám, ktoré EÚ na Ukrajinu posiela, neverí, že to bude únia, ktorá bude Ukrajinu nakoniec kontrolovať. „A v tomto je tá krátkozrakosť Európskej únie. My nemáme žiadnu vlastnú zahraničnú politiku, len sa obzeráme po Spojených štátoch,“ zhodnotil.

Ukrajina v EÚ prinesie viac výhod

Slovensko potrebuje stabilných a ekonomicky prosperujúcich susedov, myslí si premiér. Momentálny stav, v akom je Ukrajina, Slovensku nevyhovuje. Naopak, jej vstup do EÚ by bol podľa Fica mimoriadne stabilizujúci pre celý región, aj napriek tomu, že by všetky krajiny museli do Ukrajiny investovať finančné prostriedky. „Dnes dostávame viac, ako do rozpočtu (EÚ) dávame. Ale to sa mení. My čím ďalej budeme menej dostávať a budeme viac platiť, ako sa nám bude vyvíjať naše HDP,“ ozrejmil.

Otázka vstupu Ukrajiny do EÚ je otázkou niekoľkých rokov, ale v konečnom dôsledku by to pre Slovensko prinieslo viac výhod ako nevýhod, skonštatoval. „Ak ste človekom, ktorému sa nepáči myšlienka vstupu Ukrajiny do EÚ, buďte kľudný, sú krajiny, ktoré to zariadia, že s tým bude veľký problém,“ odpovedal moderátorovi.

Spomenul, aké rôzne náročné podmienky muselo pred vstupom do únie splniť Slovensko. Avšak dodal, že to bolo najlepšie možné riešenie. “Môžeme na Európsku úniu nadávať veľa, ale má viac výhod ako nevýhod,” uzavrel.

Tiež poznamenal, že strana Smer bude v parlamente vždy hlasovať proti členstvu Ukrajiny v NATO. Jej prípadný vstup do aliancie označil za samovraždu. Rozhodnúť o vstupe Ukrajiny do NATO by podľa premiéra mala celá slovenská verejnosť hlasovaním v referende.

Rokovania ohľadom ropy a plynu

Na moderátorovu otázku, ako reaguje na vyjadrenia ukrajinskej strany, že už viac nebude s Ruskom podpisovať nové zmluvy týkajúce sa ropy a plynu, pričom komodity už nebude možné tranzitovať ďalej do Európy cez ropovod Družba a veľký plynovod, Fico odpovedal: „Povedal som v poriadku, ale Ukrajina je asociovaný štát EÚ a podľa príslušných zmlúv má povinnosť prepraviť členskému štátu EÚ plyn a ropu.“

Premiér ukrajinské rozhodnutie označil za čisto politické a krátkozraké. Podľa neho tak ukrajinská strana príde o obrovské peniaze za tranzitné poplatky a jej kroky budú v budúcnosti viesť k napätiu s časťou krajín EÚ. O svojom ukrajinskom náprotivkovi Šmyhalovi však povedal, že si s ním osobnostne rozumie a vedia komunikovať veľmi priamo a otvorene. Odmietol ísť do detailov, keďže táto téma je stále v štádiu rokovaní, avšak prezradil, že s ukrajinskou stranou v spolupráci s ďalšími štátmi našli model, ako cez Ukrajinu naďalej posielať plyn a ropu do západnej Európy. Bude to však v menších objemoch ako doteraz.

„On povedal, že oni nebudú prepravovať ruský plyn. Nepovedal nič iné. Usmievam sa, tak dúfam, že viete, o čom teraz hovorím,“ naznačil riešenie. „V poriadku, ale máte povinnosť prepraviť pre členský štát plyn. Mne je jedno, či sa to bude volať kubánsky, fínsky alebo americký,“ odpovedal podľa vlastných slov ukrajinskému premiérovi.

Po novom roku Fico očakáva napätie v energetickej oblasti, Slovensko však bude podľa neho energeticky zabezpečené. Zásobníky ropy máme nad rámec núdzových zásob a zásobníky plynu sú plné na 96 %, oznámil.

„My nemáme problém ten plyn kúpiť hocikde, no ale načo máme tú rúru? My prichádzame o obrovské peniaze na tranzitných poplatkoch,“ vysvetlil s tým, že rokovania nie sú len o dodávkach pre Slovensko, ale o tranzite komodít cez Slovensko do západnej Európy.

Ukrajinská strana svojím rozhodnutím môže ohroziť aj vlastnú infraštruktúru, myslí si. „Ak sa nebude používať tá infraštruktúra na Ukrajine, prečo by ju potom Rusi mali šetriť?“ spýtal sa. Podľa neho Ukrajinci samotní majú dostatok zásob plynu, aby ho mohli tiež vyvážať na západ. „Tak potom nech majú rozum a nech si nenechajú zničiť infraštruktúru, kde to je možné,“ skonštatoval.

Prečítajte si aj