Piatok 22. novembra, 2024
Na snímke poslanci NRSR uprostred zľava Michal Šimečka a Michal Truban (obaja Progresívne Slovensko) počas 22. schôdze Národnej rady SR v Bratislave 29. októbra 2024. (FOTO TASR - Jaroslav Novák)

Národná rada nebola uznášaniaschopná. Opozícia hovorí o rozpade koalície

Národná rada (NR) SR nebola pri utorkovom hlasovaní uznášaniaschopná. V pléne sa neprezentovalo dostatok poslancov, bolo ich len 75. Na doobedňajšom hlasovaní sa malo rozhodnúť aj o opozičných návrhoch na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD).

Podpredseda NR SR, ktorý je poverený jej riadením, Peter Žiga (Hlas-SD) prerušil rokovanie do 14.00 h. Plénum by sa malo vtedy pokúsiť opäť hlasovať. V prípade, že parlament nebude opäť uznášaniaschopný, budú poslanci pokračovať v rokovaní o legislatívnych návrhoch z dielne ministerstva zdravotníctva.

NR SR nebola opäť popoludní pri pokuse o hlasovanie uznášaniaschopná. V pléne sa neprezentovalo dostatok poslancov, bolo ich len 75. Pokračuje sa tak v rokovaní o legislatívnych návrhoch podľa programu schôdze. Ďalší pokus o hlasovanie čaká zákonodarcov o 17.00 h.

Parlament nebol pri utorkovom hlasovaní uznášaniaschopný. V pléne sa neprezentovalo dostatok poslancov, bolo ich len 75. Práceneschopný je poslanec za Hlas-SD Ján Blcháč. Nezaradení poslanci Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík v utorok oznámili, že sa v utorok a stredu (30. 10.) nebudú zúčastňovať na rokovaní parlamentu. Skritizovali odvolanie riaditeľa Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Štefana Kysela. Očakávajú, že ich vládne strany pozvú ku koaličnému stolu a podpíšu memorandum o spolupráci.

SaS hovorí v súvislosti s utorkovým dianím v parlamente o rozpade koalície

Opozičná strana SaS hovorí v súvislosti s utorkovým dianím v parlamente o rozpade koalície. Uznášanianeschopnosť NR SR pri utorkovom hlasovaní považuje za vyústenie chaosu. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca parlamentu a lídra SaS Branislava Gröhlinga.

„Dnešným dňom sa rozpadla koalícia a rozpadlo sa v podstate aj vládnutie Ficovej štvrtej vlády. Sami vidíte, že nedokážu ľuďom prinášať zákony, o ktorých oni rozprávajú, že sú to tie správne zákony, pretože nemajú nadpolovičnú väčšinu v NR SR. Momentálne majú iba 75 poslancov,“ povedal novinárom.

Predseda SaS opätovne skritizoval viaceré kroky vládnej koalície. Hovoril o pomáhaní korupčníkom či zvýšení platov ministrov. Namietal aj zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) či zavedenie transakčnej dane.

Dubéci: Parlament nie je schopný prijímať zákony, vidíme rozpad koalície

Predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci skonštatoval, že konflikty vo vládnej koalícii sa už preniesli aj do NR SR, keďže nie je schopná prijímať zákony. Je to podľa neho výsledok extrémne zlých vzťahov v koalícii. Uviedol to v reakcii na to, že parlament v utorok nebol uznášaniaschopný pri pokuse o hlasovanie. V pléne sa prezentovalo len 75 poslancov.

„Vidíme pomalý, ale istý rozpad vládnej koalície, prvýkrát nebola schopná presadiť zákony. Je to výsledok extrémne zlých vzťahoch v koalícii a ešte horších vzťahov v SNS. Konflikty sa už preniesli na úroveň Národnej rady,“ skonštatoval Dubéci.

Namiesto prijímania zákonov a riešenia problémov Slovenska budeme podľa PS opäť sledovať telenovelu „emocionálne rozladenejších mužov“. Koalícia podľa Dubéciho nemá dosť poslancov, keďže jeden poslanec je práceneschopný a traja nezaradení poslanci okolo Rudolfa Huliaka oznámili, že sa nebudú zúčastňovať na hlasovaní. Ak sa nič nezmení, podľa Dubéciho sa bude rokovať o zákonoch, no nebude možné o nich hlasovať.

„Zlepenec sa im rozpadá v priamom prenose. Uvidíme, či sa im podarí uplatiť politikov okolo poslanca Huliaka. Odteraz sa budú pri každom hlasovaní strachovať, či im ich zákony prejdú. Bude to permanentný chaos, a ten si ľudia nezaslúžia,“ skonštatoval v stanovisku predseda PS Michal Šimečka. „Robertovi Ficovi sa vládnutie rozpadá pod rukami, no on sa tvári, že sa ho to netýka,“ doplnil.

KDH: Sme svedkami vládnej krízy

Poslanec NR SR a líder opozičného KDH Milan Majerský uviedol, že sme svedkami vládnej krízy. Reagoval tak na utorkové dianie v parlamente, keď plénum nebolo pri hlasovaní uznášaniaschopné.

„Spomeňte si na sobotňajšie (26. 10.) diskusie, ako vládni predstavitelia, koaliční poslanci, svätosväte tvrdili, ako sú usporiadaní a majú dostatočné množstvo hlasov na to, aby im prechádzali zákony. Prešli tri dni a dnes sme svedkami toho, že nie sú schopní otvoriť hlasovanie k jednotlivým bodom,“ poznamenal novinárom.

G. Grendel: Vláda stratila legitimitu vládnuť, mala by podať demisiu

Situácia pred utorkovým hlasovaním ukázala, že vládna koalícia stratila väčšinu v parlamente, a tak stratila aj legitimitu vládnuť a mala by podať demisiu. Skonštatoval to poslanec NR SR Gábor Grendel (Slovensko, Za ľudí, KÚ). Hnutie Slovensko hovorí v tejto súvislosti o chaose.

„Celé Slovensko a všetci občania SR sa za tie dva dni, keď bude akože Rudolf Huliak štrajkovať, môžu pýtať a my sa pýtame, čo si Rudolf Huliak vypýta za odmenu, že bude hlasovať s vládnou koalíciou,“ skonštatoval predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš.

Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyhlásila, že vládna koalícia nemá väčšinu, nie je schopná hlasovať za zákony, ktoré podľa ich slov považuje koalícia za veľmi potrebné pre občanov. „Vyzývame Roberta Fica, aby občanom povedal, čo si Rudolf Huliak vypýtal za podporu vláde,“ uviedla s tým, že takýto chaos v parlamente ešte nevidela.

Podľa Remišovej táto vládna garnitúra namiesto konsolidácie a podpory občanov len obchoduje s dôverou verejnosti. „Slovensko si zaslúži stabilnú vládu, nie politické kupčenie s poslancami a požičiavanie hlasov,“ zdôraznila.

Nezaradená poslankyňa Martina Bajo Holečková upozornila, že koalícia oficiálne nemá 76 poslancov, čiže nedokáže schváliť ani jeden zákon. „Ak vláda stratí väčšinu v parlamente, nemá legitimitu a mala by podať demisiu. Chcem preto vyzvať Roberta Fica, Matúša Šutaja Eštoka a Andreja Danka, aby ukončili toto trápenie a skončili,“ skonštatovala v stanovisku.

Nezaradený poslanec Ľubomír Galko pripomenul, že riešením situácie by malo byť vyvolanie hlasovania o dôvere vláde. Vyzval na to ostatné opozičné strany s tým, že je pripravený k návrhu pripojiť svoj podpis.

Koaličné strany kritizujú opozíciu za blokovanie rokovania

Koaličné strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS hovoria o blokovaní rokovania NR SR zo strany opozície. Uviedli to predsedovia poslaneckých klubov Smer-SD Ján Richter, Hlas-SD Róbert Puci a SNS Andrej Danko v spoločnom vyhlásení.

„Opozícia blokuje rokovanie NR SR. Robí tak napriek tomu, že si je plne vedomá, že vládna koalícia má parlamentnú väčšinu, ktorú však v súčasných hodinách nevie uplatniť pre krátkodobú hospitalizáciu jedného koaličného poslanca. Je smutné, že opozícia neváha zneužiť na úzke politické ciele aj onkologického pacienta,“ poznamenali.

Prečítajte si aj