Úmrtia a desiatky prípadov otravy jedlom v USA po konzumácii hamburgerov McDonald’s
Podľa úradov zomrel v USA jeden človek a desiatky ďalších ochoreli v dôsledku epidémie Coli, ktorá súvisí s hamburgermi McDonald’s. Teraz boli zavedené prvé obmedzenia predaja.
Epidémia Escherichia coli sa začala koncom septembra a rozšírila sa do desiatich štátov USA, oznámila v utorok 22. októbra americká zdravotnícka agentúra CDC. Podľa vyhlásenia sa väčšina zo 49 nakazených ľudí nachádzala v Colorade a Nebraske.
V Colorade zomrela jedna staršia osoba, dodala CDC. Desať nakazených sa liečilo v nemocnici. Medzi nimi bolo aj dieťa, ktoré prijali s hemolyticko-uremickým syndrómom, vážnym ochorením, ktoré poškodzuje cievy v obličkách.
Podľa CDC mali všetci nakazení rovnaký kmeň E. coli a uviedli, že pred objavením sa príznakov zjedli konkrétny hamburger Quarter Pounder v reštaurácii McDonald’s. CDC odporučilo ľuďom, ktorí zjedli hamburger Quarter Pounder a u ktorých sa objavili príznaky otravy baktériou E. coli, ako sú hnačka, horúčka a zvracanie, aby navštívili lekára.
Boli to cibuľové krúžky?
Úrady tvrdia, že vyšetrovatelia zatiaľ nedokázali presne určiť, ktorá zložka epidémiu spôsobila. Vyšetrovanie sa v súčasnosti zameriava na plátky cibule a hovädzí burger. Prvé vyšetrovania naznačujú, že príčinou vypuknutia nákazy mohli byť cibuľové krúžky použité v hamburgeri Quarter Pounder.
„Bezpečnosť potravín je pre mňa a pre všetkých v spoločnosti McDonald’s veľmi dôležitá,“ povedal vo videu Joe Erlinger, šéf spoločnosti McDonald’s USA. V niektorých štátoch by sa mala nakrájaná cibuľa používaná v Quarter Pounder odstrániť. „Rozhodli sme sa tiež dočasne odstrániť Quarter Pounder z reštaurácií vo vybraných štátoch,“ pokračoval Erlinger.
Väčšiny štátov sa nákaza netýka, pokračoval Erlinger. V postihnutých štátoch sú stále k dispozícii iné výrobky vrátane výrobkov s hovädzím mäsom.
„Prvotné výsledky vyšetrovania naznačujú, že časť ochorení môže súvisieť s plátkami cibule použitými v Quarter Pounderoch, ktoré pochádzali od jedného dodávateľa obsluhujúceho tri distribučné centrá,“ uviedol vo vyhlásení Cesar Piña, riaditeľ dodávateľského reťazca spoločnosti McDonald’s v Severnej Amerike.
„V dôsledku toho a v súlade s našimi bezpečnostnými protokolmi boli všetky miestne reštaurácie inštruované, aby tento výrobok stiahli zo svojej ponuky. Pozastavili sme distribúciu všetkých cibuľových plátkov v postihnutej oblasti,“ pokračoval Piña.
Ťažké prípady so zlyhaním obličiek
Väčšina ľudí sa z infekcie baktériou Coli zotaví do piatich až siedmich dní, a to aj bez liečby. V niektorých prípadoch však môžu chorí vážne ochorieť a musia byť hospitalizovaní.
Typickými príznakmi infekcie Coli sú silné kŕče v bruchu, hnačka (často krvavá) a nevoľnosť. Zvyčajne začínajú jeden až tri dni po nákaze. V závažných prípadoch sa môže objaviť hemolyticko-uremický syndróm, potenciálne život ohrozujúci stav vedúci k zlyhaniu obličiek.
Po oznámení CDC klesli akcie reťazca rýchleho občerstvenia o viac ako 8 %.
Pôvodný článok