Piatok 22. novembra, 2024
Zefektívňovanie štátu pokračuje: prezident Milei uprednostňuje slobodu pred byrokraciou (Alejandro Pagni/ AFP via Getty Images)

Argentínsky prezident Milei rozpustil daňový úrad

Argentínsky prezident Javier Milei pokračuje vo svojom radikálnom reformnom programe a ruší národný daňový úrad AFIP s cieľom zefektívniť štát a znížiť výdavky. Hovorca Mileiho vlády v pondelok oznámil koniec „argentínskej daňovej chamtivosti“.

Keď bol argentínsky prezident Javier Milei 10. decembra minulého roku inaugurovaný v Buenos Aires, svoj inauguračný prejav nepredniesol v Kongrese ako jeho predchodcovia, ale na verejnosti pred argentínskym ľudom. Vo svojom prejave použil jasné slová:

Zarytý libertarián už počas volebnej kampane vyhlásil, že chce zefektívniť štát, a tým znížiť výdavky svojej krajiny. Hneď na začiatku svojho funkčného obdobia Milei rozpustil polovicu ministerstiev, aby ukázal, že svoj reformný plán myslí vážne. Minulý pondelok Argentína urobila ďalší krok na tejto ceste.

Daňový úrad prekvapivo rozpustil

Na tlačovej konferencii v Casa Rosada hovorca vlády Manuel Adorni oznámil, že daňový úrad v súčasnej podobe bude rozpustený. „Na záver vláda s veľkým potešením oznamuje, že Federálny úrad pre verejné príjmy, známejší ako AFIP, dnes alebo od dnešného dňa prestane existovať,“ uvádza sa v prepise tlačovej konferencie, ktorý zverejnil prezidentský palác.

Podľa svojej webovej stránky bol AFIP predtým zodpovedný za uplatňovanie, výber a monitorovanie príjmov z národného príjmu a daní. Tento orgán bol založený v roku 1996 vtedajším prezidentom Carlosom Menemom, ktorý zlúčil štátnu colnú správu s Generálnym riaditeľstvom pre dane.

Ako teraz oznámil hovorca vlády Adorni, namiesto AFIP sa má vytvoriť colný orgán pre výber a kontrolu so zjednodušenou štruktúrou. V budúcnosti sa bude nazývať „Agentúra pre výber a kontrolu cla“ (ARCA).

V štátnom aparáte sa zrušia tisíce pracovných miest

Ako bolo oznámené na tlačovej konferencii, po zrušení AFIP sa zruší 34 % štátnych pracovných miest. Podľa vlády sa škrty dotknú 43 % vyšších štátnych úradníkov a 31 % nižších štátnych úradníkov.

Zvyšní zamestnanci budú následne začlenení do novovytvoreného daňového úradu, kde však budú musieť akceptovať zníženie platov. Nový colný úrad má byť podriadený ministrovi hospodárstva Luisovi Caputovi. „Približne 3 100 zamestnancov, ktorí boli prijatí neregulérne počas minulej vlády, bude presunutých,“ pokračoval v pondelok Adorni.

Podľa argentínskej vlády sa vďaka týmto opatreniam ušetrí 6,4 miliardy pesos (približne šesť miliónov eur) ročne.

Zníženie platov vedúcich úradov

Adorni tiež oznámil, že vláda sa rozhodla zastaviť platby z tzv. hierarchického účtu. Predtým sa na tento účet poukazovalo 0,65 % výnosov z daňového vyšetrovania, ktoré sa rozdeľovali vedúcim úradov a riaditeľom.

Podľa Adorniho šéf AFIP takto dostáva viac ako 30 miliónov pesos (približne 28 000 eur) mesačne vrátane svojho pravidelného platu a riaditelia stále dostávajú 17 miliónov pesos (približne 16 000 eur) mesačne.

„Teraz vedúci úradu aj riaditelia dostávajú platy, ktoré sú rovnaké alebo porovnateľné s platmi ministrov alebo štátnych tajomníkov,“ uviedol hovorca vlády. Podľa argentínskeho denníka „La Nacion“ dostávajú ministri 3,5 milióna pesos (približne 3 300 eur) mesačne a štátni tajomníci 3,2 milióna pesos (približne 3 000 eur) mesačne.

Podľa internetového portálu „Indeed“ bol v roku 2021 priemerný mesačný príjem v Argentíne 780 eur.

„To, čo patrí jednotlivým Argentínčanom, patrí im a nikomu inému“

„Argentína daňovej chamtivosti sa skončila,“ povedal Manuel Adorni. Žiadna iná organizácia neobmedzovala slobodu Argentínčanov tak ako AFIP, pokračoval hovorca vlády. Podľa hovorcu vlády úrad na výber daní dlhé roky pôsobil ako „politický fond“ a vystavil „mnohých Argentínčanov nemorálnemu prenasledovaniu“.

„To, čo patrí jednotlivým Argentínčanom, patrí im a nikomu inému. Žiadna štátna byrokracia nemá Argentínčanovi hovoriť, čo má robiť so svojím majetkom,“ zdôraznil Adorni na pondelkovej tlačovej konferencii.

Prezident Milei pri svojej inaugurácii vyhlásil, že „liberalizmus znamená neobmedzený rešpekt k spôsobu života iných, založený na princípe neútočenia, na obrane života, majetku a slobody“.

„Tento liberalizmus z nás urobil jednu z najväčších svetových mocností na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Do tejto Argentíny chceme ísť bez AFIP, bez INADI a bez akejkoľvek inej organizácie, ktorá obmedzuje slobodu dobrých ľudí.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj