Piatok 22. novembra, 2024
Americký prezident Joe Biden sa stretáva s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone 26. septembra 2024. (foto: Saul Loeb/AFP prostredníctvom Getty Images)

USA a spojenci G7 poskytnú Ukrajine pôžičku 50 miliárd dolárov zo zmrazených ruských aktív

Spojené štáty a ich spojenci zo skupiny siedmich krajín (G7) poskytnú Ukrajine pôžičku vo výške 50 miliárd dolárov financovanú zo zmrazených ruských aktív, oznámil Biely dom 23. októbra.

Daleep Singh, zástupca poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť v oblasti medzinárodnej ekonomiky, potvrdil, že Spojené štáty poskytnú pôžičku vo výške 20 miliárd dolárov. Administratíva bude žiadať o schválenie Kongresom a americký podiel rozdelí medzi podporu kyjevskej ekonomiky a armády.

„Tak či onak, USA prostredníctvom tohto úsilia poskytnú Ukrajine podporu vo výške 20 miliárd dolárov, či už rozdelenú medzi ekonomickú a vojenskú podporu, alebo poskytnutú výlučne prostredníctvom ekonomickej pomoci,“ povedal Singh.

Ekonomická podpora by mohla byť určená na infraštruktúru a energetické projekty Ukrajiny. Kanada, Európska únia, Spojené kráľovstvo a Japonsko prispejú zvyšnými 30 miliardami dolárov.

„Nič také sa doteraz neuskutočnilo,“ povedal predstaviteľ Bieleho domu novinárom. „Nikdy predtým multilaterálna koalícia nezmrazila aktíva agresorskej krajiny a potom nevyužila hodnotu týchto aktív na financovanie obrany dohodnutej strany, a to všetko pri rešpektovaní zásad právneho štátu a zachovaní solidarity.

„A vďaka tomu Ukrajina dostane pomoc, ktorú teraz potrebuje, bez toho, aby zaťažila našich daňových poplatníkov.“

Po tom, ako Spojené štáty podpíšu s Ukrajinou dohody o pôžičke, sa v decembri začne rozdeľovať najmenej polovica z 20-miliardovej pôžičky prostredníctvom finančného sprostredkovateľského fondu Svetovej banky. Úradníci tvrdia, že tento investičný nástroj bude podliehať prísnym opatreniam v oblasti zodpovednosti a transparentnosti.

Na splácanie týchto pôžičiek sa použijú príjmy z úrokov zo zmrazených ruských aktív. Singh poznamenal, že príjmy použité na financovanie týchto pôžičiek nepatria Rusku, „ale skôr úschove v Belgicku“. „Takže to nevnímame ako zabavenie ruských aktív,“ povedal.

Ďalšie podrobnosti o pôžičkách budú potvrdené na stretnutí ministrov rozvoja krajín G7 v talianskej Pescare, ktoré sa uskutoční 24. až 25. októbra.

Diskusia o konfiškácii ruského majetku

Americká ministerka financií Janet Yellenová pred výročnými zasadnutiami Medzinárodného menového fondu (MMF) a Svetovej banky prezradila, že Spojené štáty a ich spojenci zo skupiny G7 sú blízko k finalizácii plánu pôžičiek pre Ukrajinu.

Európsky parlament 22. októbra drvivou väčšinou schválil finančnú podporu pre Ukrajinu. Vlády EÚ dali začiatkom tohto roka zelenú na vyčlenenie ziskov z týchto aktív pre Ukrajinu.

V júni krajiny G7 uzavreli predbežnú dohodu o poskytnutí až 50 miliárd dolárov nových úverov Ukrajine. Tieto peniaze mali pochádzať z aktív Moskvy ako zábezpeky.

Na začiatku vojenského konfliktu Spojené štáty a ich spojenci zmrazili aktíva ruskej centrálnej banky v hodnote približne 300 miliárd USD. Hoci sa prakticky všetky tieto peniaze nachádzajú v Európe, pracovná skupina Russian Elites, Proxies, and Oligarchs identifikovala približne 5 miliárd USD v aktívach ruskej centrálnej banky v bankovom systéme USA.

V tomto roku začali úradníci uvažovať o privlastnení aktív na financovanie vojenských operácií a povojnovej obnovy Ukrajiny a ich použití ako zábezpeky na pôžičky na svetových kapitálových trhoch.

„Možnosť využiť tieto ruské štátne aktíva na pomoc pri obnove Ukrajiny je veľmi dôležitá,“ povedal v apríli americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. „A je to tiež niečo, čo sa tak či onak, jedného dňa, stane.“

Senátny výbor pre zahraničné vzťahy schválil zákon o obnove ekonomickej prosperity a príležitostí pre Ukrajincov, ktorý umožňuje Spojeným štátom skonfiškovať aktíva ruskej centrálnej banky.

Na výročných zasadnutiach MMF a Svetovej banky vo februári Yellenová novinárom povedala, že „existuje silný medzinárodnoprávny, ekonomický a morálny dôvod na to, aby sme pokročili“ v privlastňovaní finančných prostriedkov Moskvy.

Iní vyjadrili opatrnosť. Prvá námestníčka výkonného riaditeľa MMF Gita Gopinathová vyzvala tieto krajiny, aby sa uistili, že majú dostatočnú právnu podporu, aby sa vyhli budúcim výzvam. „Aj keď je to na posúdení príslušných súdov a jurisdikcií, pre MMF je dôležité, aby akékoľvek kroky mali dostatočnú právnu oporu a nenarušili fungovanie medzinárodného menového systému,“ uviedla Gopinathová na májovom podujatí Stanfordského inštitútu pre výskum hospodárskej politiky.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová odporučila zdržanlivosť pred zmrazením a konfiškáciou aktív, pretože „by to začalo narúšať medzinárodný právny poriadok“. „Prechod od zmrazenia aktív ku konfiškácii aktív a ich likvidácii je niečo, čo treba veľmi starostlivo zvážiť,“ povedala Lagardeová počas diskusie v Rade pre zahraničné vzťahy v apríli.

Kremeľ vyhlásil, že podnikne odvetné opatrenia.

V septembri 2022 Svetová banka predpokladala, že Ukrajina bude potrebovať 349 miliárd dolárov na obnovu svojho hospodárstva a sociálnych služieb po vojne.

Najnovšie finančné opatrenie signalizuje prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že „Rusko v tomto konflikte nezvíťazí“, uviedol vo vyhlásení prezident Joe Biden. „Ľud Ukrajiny zvíťazí,“ povedal Biden. „Toto je ďalšia pripomienka Vladimirovi Putinovi, že svet sa zjednotil za Ukrajinou – a Spojené štáty a naši partneri zo skupiny G7 budú naďalej stáť pri nej na každom kroku.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj