Piatok 22. novembra, 2024
Na snímke šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD). (Foto: FB / Juraj Blanár)

Blanár: OSN je nenahraditeľná pre medzinárodný dialóg i ochranu ľudských práv

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vo štvrtok zdôraznil podľa neho nenahraditeľný význam Organizácie Spojených národov (OSN) ohľadne medzinárodnej spolupráce, dialógu, mierových rokovaní, dodržiavania medzinárodného práva a ochrany ľudských práv. Urobil tak pri príležitosti Dňa Organizácie Spojených národov, ktorý si svet pripomína 24. októbra. Informoval o tom komunikačný odbor MZVEZ SR.

Blanár vyzdvihol tieto hodnoty ako hlavné piliere pre svetové spoločenstvo. „Slovensko je rešpektovaná členská krajina OSN a tieto zásady majú pre nás mimoriadny význam,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý sa v septembri zúčastnil aj na 79. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Od pondelka sa koná séria aktivít a podujatí s názvom „Týždeň OSN na Slovensku“ s cieľom zvýšiť povedomie o význame OSN s účasťou 250 študentov stredných a vysokých škôl. Rezort diplomacie taktiež zrealizoval v spolupráci s Detským fondom OSN (UNICEF) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) diskusie na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, na Gymnáziu Andreja Kmeťa v Banskej Štiavnici, Strednej škole Novohradská v Bratislave a na Gymnáziu Dominika Tatarku v Poprade. Téme vzdelávania budú venované aj diskusné panely na Fóre partnerov Slovenskej komisie pre UNESCO.

Na snímke slovenský diplomat Ján Papánek, spoluautor Charty OSN a prvý zástupca Československa pri OSN. (Foto: www.brezova.sk)

Organizácia Spojených národov vznikla 24. októbra 1945 a v súčasnosti spája 193 členských krajín. Pri jej vzniku zohral kľúčovú úlohu aj slovenský diplomat Ján Papánek, ktorý bol spoluautorom Charty OSN a stal sa prvým zástupcom Československa pri OSN.

Slovenská republika sa stala členom OSN 19. januára 1993 ako 180. členský štát. V rokoch 2006 – 2007 bola nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a o kreslo v 15-člennom orgáne OSN sa opätovne uchádza na obdobie rokov 2028 až 2029.

V rokoch 2010 – 2012 pôsobilo Slovensko ako člen Hospodárskej a sociálnej rady OSN a od 1. januára 2023 pôsobí v tomto medzinárodnom orgáne znovu na obdobie troch rokov.

Protokolárne najvyššiu pozíciu v rámci OSN – funkciu predsedu 72. Valného zhromaždenia OSN – zastával v rokoch 2017 až 2018 vtedajší minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Stála misia SR pri OSN pôsobí v New Yorku, Ženeve a vo Viedni.

Prečítajte si aj