Štvrtok 14. novembra, 2024
Ilustračné foto (Epoch Times, Shutterstock)
,

Nevysvetliteľné zdravotné problémy? Možno je na vine váš matrac (Špeciál)

Ľudia si možno neuvedomujú, že mnohé ich problémy môžu súvisieť s tým, na čom spia.

Moja priateľka – redaktorka časopisu, sa so mnou podelila o jeden príbeh. Napriek tomu, že vyskúšala rôzne lieky, mala pretrvávajúce ťažkosti, vrátane bolesti krku a chrbta, ktoré sa nedali odstrániť. Jedného dňa sa z rozmaru rozhodla vymeniť svoj 10-ročný matrac. Na jej prekvapenie všetky príznaky do niekoľkých dní zmizli.

„Veľa ľudí sa ráno zobudí a má stuhnutý alebo boľavý chrbát. To môže byť znakom toho, že matrac starne,“ povedal pre The Epoch Times Bert Jacobson, profesor na Oklahoma State University.

Životnosť matraca

„Priemerná životnosť matraca sa pohybuje okolo 10 rokov,“ skonštatoval Jacobson.

V jednej z jeho predchádzajúcich štúdií 59 zdravých účastníkov, ktorí používali rovnaké matrace v priemere 9,5 roka, zaznamenalo mierne bolesti súvisiace so spánkom a zhoršenú kvalitu spánku. Po prechode na nový stredne tvrdý matrac zaznamenali po štyroch týždňoch zníženie bolesti chrbta u 48 %, zlepšenie kvality spánku u 55 % a zníženie stresu u približne 20 % účastníkov.

Ďalšej štúdie sa zúčastnili dobrovoľníci, ktorí matrace používali 11,3 roka. Po výmene matracov za nové sa ich zdravotný stav výrazne zlepšil. Ich skóre fyzického stresu výrazne kleslo z 2,57 na 1,73 a skóre psychického stresu sa znížilo z 1,70 na 1,37. Naviac spali dlhšie.

To, ako matrac podopiera vaše telo, môže dokonca ovplyvniť vašu náladu. Nová štúdia uverejnená v apríli 2024 potvrdila, že u ľudí v strednom veku s občasnou nespavosťou, ktorí prešli na matrac so stredne tvrdou podložkou, došlo k výraznému zvýšeniu dĺžky spánku, zníženiu únavy a k zlepšeniu dennej nálady a elánu vrátane odbúrania napätia a hnevu.

Heather A. Hausenblasová, spoluautorka štúdie a profesorka telesnej výchovy na Jacksonville University, pre Epoch Times potvrdila, že výmena matraca je jednoduchá zmena, ktorá však môže mať výrazný vplyv.

Zlepšenia pozorované v štúdii ju podnietili, aby pred viac ako rokom vymenila svoj vlastný starý matrac za nový. „Je pre mňa mimoriadne pohodlný,“ povedala.

Potom čo si Jacobson uvedomil, že jednoduchá výmena matraca môže znížiť alebo odstrániť bolesť a nepohodlie, navrhol štúdiu, ktorá skúmala opotrebovanie starých matracov. Zameral sa na najčastejšie používané pružinové matrace.

Spolu s kolegami zozbieral 32 starých matracov s priemerným vekom deväť rokov. Odstránením a testovaním nosných pružín zo stredu matracov a nenosných pružín z oblasti hlavy a nôh zistili, že hoci matrace vyzerali ploché a pružiny normálne, nosné pružiny boli v dôsledku dlhoročného stláčania slabšie ako nenosné pružiny.

Konkrétne, keď boli oba typy pružín zaťažené približne 2,2 kg, nosné pružiny sa stlačili v priemere o 1,09 cm. Naopak, nenosné pružiny boli stlačené len o niečo viac ako pol centimetra, čo naznačuje významný rozdiel.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že ich matrace sú napriek dlhoročnému používaniu stále v dobrom stave, ale je to len ilúzia. Jacobson vysvetlil, že nenosné časti matraca sa môžu zdať vizuálne ploché, a keďže sú vždy zakryté poťahom, matrac môže dokonca vyzerať relatívne nový. Avšak aj malé množstvo hmotnosti môže spôsobiť výraznú deformáciu nosných pružín. To môže ohroziť ich pôvodnú konštrukčnú podporu, čo má za následok zlú polohu pri spaní a zhoršenú kvalitu spánku.

Faktory, ktoré zohrávajú úlohu

Pravidelnosť výmeny matracov sa líši v závislosti od materiálu.

„Pružinové matrace je zvyčajne potrebné vymeniť rýchlejšie ako iné matrace z dôvodu opotrebovania pružín, zatiaľ čo matrace z pamäťovej peny a latexu môžu vydržať dlhšie vďaka ich odolnejším materiálom,“ povedala pre Epoch Times Shelby Harrisová, klinická psychologička špecializujúca sa na behaviorálnu spánkovú medicínu. „Interval výmeny závisí aj od kvality matraca a od toho, ako dobre sa oň staráte.“

Závisí to aj od jeho aktuálneho matraca. „Ak už nie je pohodlný a prispieva k poruchám spánku,“ je čas ho vymeniť, uviedla pre Epoch Times Moira Jungeová, docentka na austrálskej Monash University a zdravotná psychologička.

Treba poznamenať, že aj matrace vyrobené z podobných materiálov sa môžu v životnosti líšiť. Napríklad matrace z pamäťovej peny s nízkou hustotou majú zvyčajne kratšiu životnosť ako matrace s vysokou hustotou. Podobne matrace vyrobené zo syntetického latexu spravidla nemajú takú dlhú životnosť ako matrace z prírodného latexu.

Väčšina opýtaných odborníkov sa zhoduje na tom, že matrac priemernej kvality sa má meniť každých sedem až desať rokov.

Ťažší ľudia však majú tendenciu opotrebovať matrac rýchlejšie. „Raz mi nový zákazník, ktorý vážil 136 kilogramov, povedal, že musí meniť matrac každý rok,“ poznamenal pre Epoch Times Lee Carter, prezident spoločnosti Sleep Essentials. Carter zákazníkovi odporučil jeden zo svojich vysokokvalitných latexových matracov. „Prešlo už niekoľko rokov a on tento matrac stále používa bez toho, aby ho musel meniť.“

Keď ľudia zvažujú, ako dlho vydrží ich matrac, často myslia na 20 alebo 25-ročnú záruku, ktorú ponúka predajca pri kúpe. Tieto záruky sa však vzťahujú najmä na základnú konštrukciu matraca a konkrétne komponenty. Nezaručujú „pohodlie ani oporu,“ zdôraznil Jacobson. Text v týchto záručných zmluvách je často vágny a neurčitý. Kľúčové detaily sú zvyčajne skryté a napísané drobným písmom, kde sú uvedené výnimky alebo špecifické podmienky.

Jacobson však zároveň skonštatoval, že matrace s predĺženou zárukou sú pravdepodobne lepšie ako matrace bez záruky.

Ďalšie riziká starých matracov

Roztoče a alergény

Starý matrac nielenže zhoršuje oporu vášho tela, ale môže viesť aj k ďalším problémom.

V starom matraci sa napríklad môže dariť roztočom. Ľudská pokožka sa neustále obnovuje a každý deň vylúči v priemere 1,5 gramu odumretých kožných buniek. To predstavuje približne 1,1 kilogramu kožných šupín ročne, z ktorých sa väčšina stáva „domácim prachom“.

Neustále uvoľňovanie a hromadenie kožných buniek v prostredí nie je samo osebe problémom. Skutočným problémom je, že tieto kožné bunky slúžia ako potrava pre roztoče. Staré matrace často ukrývajú veľké populácie týchto roztočov. Sú mikroskopické, merajú približne 0,4 milimetra a voľným okom sú neviditeľné. Roztočom sa darí v teplých a vlhkých podmienkach s dostatkom potravy, preto sú matrace ich ideálnym prostredím.

Roztoče prenášajú rôzne alergény vo svojom truse, exoskelete a vajíčkach. Viac ako 20 známych alergénov súvisiacich s roztočmi môže vyvolať alergické reakcie a prispieť k vzniku atopickej dermatitídy. Podľa štúdie až približne polovica amerických domácností obsahuje alergény roztočov na úrovni alebo nad úrovňou predpokladanej alergickej senzibilizácie (> 2 mikrogramy na gram prachu).

Alergény roztočov v prachu v množstve vyššom ako 10 mikrogramov na gram (µg/g) sa považujú za látky, vyvolávajúce alergické príznaky. Štúdia vykonaná na matracoch v ubytovni pre zamestnancov nemocnice v Thajsku ukázala, že po deviatich mesiacoch pravidelného používania sa priemerná hladina alergénov roztočov v penových polyuretánových matracoch zvýšila na 11,2 µg/g prachu. Po dvanástich mesiacoch sa táto hodnota zdvojnásobila.

Hustotu roztočov môže ovplyvniť aj typ matraca. V jednej z prvých štúdii, ktorú vykonali nórski vedci na viac ako 100 matracoch, sa zistilo, že v penových matracoch je pravdepodobnosť výskytu roztočov približne trikrát vyššia ako v pružinových matracoch, pričom v penových matracoch bez poťahu je pravdepodobnosť výskytu roztočov vyššia až päťkrát.

Výskumníci v Brazílii zistili, že prach zozbieraný zo spodného povrchu matracov bol podstatne viac zamorený roztočmi ako z horného povrchu – o 3,5-krát viac.

Baktérie a plesne

Matrace môžu absorbovať aj pot, sliny a iné telesné tekutiny, čím vytvárajú prostredie vhodné pre rast húb a baktérií. Medzi bežné mikroorganizmy nachádzajúce sa v matracoch patria plesne a baktérie, ako napríklad Staphylococcus, Bacillus, Micrococcus a Pseudomonas.

Tieto mikroorganizmy spôsobujú celý rad príznakov vrátane bolestí hlavy, únavy, tlaku na hrudi, kašľa, astmy, alergií, podráždenia očí a nosa, vyrážok a bolesti svalov. U ľudí s oslabeným imunitným systémom alebo chronickým ochorením pľúc môžu baktérie infikovať pľúca, čo môže viesť k hypersenzitívnej pneumonitíde.

Predpokladá sa tiež, že rast baktérií v matracoch súvisí aj s niektorými prípadmi syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). V prípadových a kontrolných štúdiách uskutočnených pred viac ako 20 rokmi v Škótsku počas obdobia 4,5 roka, sa zistila významná súvislosť medzi bežným používaním starých detských matracov, najmä matracov z iných domácností, a zvýšeným rizikom SIDS.

Niektoré druhy plesní môžu spôsobiť nadmerný zápal a nepriaznivo ovplyvniť nervový systém, čo vedie k poruchám kognitívnych a emocionálnych funkcií a k problémom so správaním.

Spóram plesní sa darí v prostredí s dostatočnou vlhkosťou. Udržiavanie vlhkosti v interiéri pod 50 % môže účinne znížiť rast plesní. Odvlhčovače a klimatizácia môžu pomôcť dosiahnuť a udržiavať potrebnú hladinu vlhkosti.

Prostriedky spomaľujúce horenie

Od 70. rokov 20. storočia je pridávanie spomaľovačov (retardérov) horenia do spotrebných výrobkov nariadené predpismi. Tieto látky sú známe svojou trvácnosťou, bioakumuláciou a toxicitou. V rokoch 2004 až 2017 boli regulačné kontroly týchto chemických látok postupne začlenené do Štokholmského dohovoru, celosvetovej zmluvy, ktorá chráni ľudí pred perzistentnými organickými látkami. V súčasnosti sa vo väčšine krajín viaceré kontroverzné spomaľovače horenia postupne vyradili.

Domácnosti však stále môžu používať matrace obsahujúce tieto potenciálne nebezpečné látky. Spomaľovače horenia zvyčajne tvoria približne 3 až 7 % hmotnosti polyuretánovej peny. Štúdia z roku 2022 ukázala, že poťahy matracov napriek certifikátom naďalej spomaľovače horenia obsahujú. V štyroch novozakúpených poťahoch matracov, ktoré výskumníci testovali, obsahovali dva z nich vo vnútorných vrstvách viac ako 50 % sklených vlákien bežného spomaľovača horenia používaného v matracoch. Úlomky sklených vlákien s priemerom od 30 do 50 mikrometrov môžu vníknúť do ľudského tela cez nos, a ústa.

Niektoré materiály, ako napríklad prírodný kaučuk a vlna, sú prirodzene odolné voči horeniu. Výber matracov vyrobených z týchto materiálov môže pomôcť minimalizovať použitie spomaľovačov horenia.

Spomalenie starnutia matracov

Otáčanie a prevracanie

Otáčanie matraca každých 3 až 6 mesiacov môže pomôcť znížiť odtlačky tela a tvorbu nepravidelných tvarov, čím sa predĺži jeho životnosť. Majte však na pamäti, že niektoré matrace so zónovou alebo vrstvenou konštrukciou – napríklad matrace s vrchnou vrstvou z pamäťovej peny a pružinovou základňou – nemusia byť vhodné na otáčanie a mali by sa otáčať len o 180° horizontálne, dodáva Carter.

Konkrétne metódy otáčania a obracania matracov sú znázornené na obrázku nižšie:

Správne metódy čistenia

Pravidelné vysávanie matracov je zásadné. Jedna štúdia ukázala, že každodenné vysávanie môže po ôsmich týždňoch znížiť celkový obsah prachu v matraci o 78 %. Došlo tiež k výraznému zníženiu alergénov roztočov, baktérií a plesní.

Vysávanie je pri odstraňovaní roztočov účinnejšie ako kefovanie matraca.

Ďalšou metódou čistenia, ktorá by sa mala dodržiavať, je pranie posteľnej bielizne v horúcej vode každý týždeň. Prachové roztoče sú citlivé na teplo. Pranie posteľnej bielizne vo vode s teplotou nad 54 °C ich a ich alergény účinne eliminuje.

Napokon dvakrát ročne vykonajte hĺbkové čistenie matraca. Začnite dôkladným čistením povrchu matraca pomocou vysávača, pričom venujte osobitnú pozornosť štrbinám a švom. Potom odstráňte všetky škvrny a nánosy potu: Zmiešajte 1 čajovú lyžičku saponátu na riad s 1 šálkou teplej vody, roztok nastriekajte na matrac (v prípade odolných škvŕn môžete použiť pastovitú zmes jedlej sódy a vody), nechajte niekoľko minút pôsobiť a potom vydrhnite vlhkou handričkou. Potom posypte matrac jedlou sódou, aby absorbovala vlhkosť a neutralizovala zápach. Následne matrac dôkladne povysávajte po tom, čo na ňom sóda pôsobila aspoň hodinu.

Chrániče matracov

Keď príde reč na ochranu matraca, mnohým ľuďom hneď napadne použitie prachotesného alebo vodonepriepustného chrániča matraca, ktoré si získali širokú popularitu. Carter však upozornil, že kúpa chrániča si vyžaduje dôkladné zváženie.

Osobne Carter odporúča, aby ľudia bez alergie na roztoče alebo prach udržiavali svoje matrace tým, že budú prať postelnú bielizeň každý týždeň. Upozornil tiež, že chrániče matracov môžu trochu znížiť pohodlie – najmä pri matracoch z pamäťovej peny, kde tuhý chránič môže brániť schopnosti matraca prispôsobiť sa telu.

Na záver odporúča spotrebiteľom, aby si vyskúšali spanie na matraci s chráničom a bez neho a zistili, aká možnosť im vyhovuje najviac. Aby si zabezpečil maximálne pohodlie, on sa rozhodol chránič matraca nepoužívať.

Pre ľudí s alergiou na roztoče alebo prach je dôležité vybrať si chránič matraca s veľkosťou pórov maximálne 0,5 mikrometra alebo menšou. Tieto chrániče majú zvyčajne kratšiu životnosť ako samotný matrac, vydržia približne dva až tri roky.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj