Piatok 22. novembra, 2024
Na snímke opozičný poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ). (Foto: FB / Rastislav Krátky)

Poslanci odmietli návrh k uzneseniu EÚ o začlenení práva na potrat

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli návrh uznesenia k uzneseniu Európskeho parlamentu o začlenení práva na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv Európskej únie (EÚ). Parlament o tom rozhodol vo štvrtkovom hlasovaní.

Opozičný poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorý návrh predložil, nevidí dôvod na to, aby bolo nové ľudské právo uznané v Charte základných práv EÚ. „Je to priame siahnutie na suverenitu našej krajiny, ide proti princípu subsidiarity, na ktorom stojí Únia a vzhľadom na deklaráciu,“ povedal Krátky. Je podľa neho potrebné sa voči uzneseniu vyhradiť.

V uznesení sa navrhovalo, aby slovenský parlament vyjadril znepokojenie nad opakovanými snahami europarlamentu začleniť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Tvrdí, že táto iniciatíva porušuje princíp subsidiarity a členské štáty takúto iniciatívu zo strany Európskeho parlamentu opakovane odmietajú.

Poslankyňa Anna Záborská (Slovensko, Za ľudí, KÚ) vyzýva premiéra a ministrov, aby v tomto prípade uplatnili právo veta. „Existuje iba právo na život. Právo na potrat je to isté ako právo zabiť,“ podotkla. Podľa Kresťanskej únie je dôležité, aby v európskom priestore nadobudol vážnosť hlas, ktorý bráni život od počatia.

Krátky argumentoval tým, že zdravotná starostlivosť vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia spadá pod výlučnú právomoc národných štátov. Nerešpektovanie ustanovení Zmluvy o fungovaní EÚ môže oslabiť inštitucionálne fungovanie celej európskej integrácie. „Je preto dôležité, aby orgány Únie konali iba to, čo im právna úprava, či už vnútroštátna, alebo národná, dovoľuje,“ skonštatoval poslanec.

Prečítajte si aj