Minister Šutaj Eštok verí, že nie všetci policajti, ktorí podali výpovede, ich aj uplatnia. Príplatky podľa opozície nefungujú
O požiadavkách, ktoré vychádzajú zo strany samotných policajtov, vedie Ministerstvo vnútra (MV) SR aktívnu komunikáciu. Pred rokovaním vlády v súvislosti s hrozbou odchodu veľkého množstva policajtov to zvýraznil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Zároveň verí, že nový platný zákon o stabilizačných podmienkach v polícii prispeje k tomu, že nie všetky podané výpovede budú i reálne uplatnené.
„Tie čísla k odchodom máme, do dnešného dňa to bolo nejakých 1000 policajtov, ďalších zhruba do 1000 žiadostí o odchod je podaných. Veríme, že nie všetky budú uplatnené a že budú stiahnuté aj vďaka tomu, že od októbra platí nový zákon o stabilizačných podmienkach,“ uviedol.
Uistil, že s policajtmi vedenie rezortu i Policajného zboru aktívne komunikuje o požiadavkách i podnetoch. „Netýkajú sa len platových náležitostí. Niektoré veci už boli vyriešené, iné sú v riešení,“ povedal minister. Chystá sa komunikovať s policajtmi v regiónoch. „Tak, ako som sa stretol s policajtmi z bratislavského regiónu, chystám sa komunikovať aj s ich kolegami z iných regiónov,“ povedal. Upozornil, že napráva fakt z minulých vlád, „keď sa na komunikáciu o požiadavkách policajtov kašľalo“.
Zároveň zdôraznil, že k personálnej stabilizácii je potrebné zjednodušiť náborový proces. „Máme 4000 žiadostí a častokrát prepadávajú na elementárnych veciach, ako sú napríklad okuliare. Potrebujeme zmeniť veci, zdynamizovať tento proces, riešime to,“ vyhlásil.
Vyjadril sa aj k policajným raziám v bratislavských kluboch. Upozornil, že okrem daňových pochybení, ktoré zistili príslušníci Finančnej správy sa riešili aj drogy. „Potvrdili sa podozrenia, že tam dochádzalo k predaju drog, našlo sa veľké množstvo pervitínu, marihuany a kokaínu,“ vysvetľoval i zásah „kukláčov“. V nadväznosti na príslušné zistenia prišlo podľa ministra k posilneniu protidrogovej jednotky. „Budeme veľmi tvrdo postupovať v boji proti drogám, na školách i v kluboch,“ deklaroval.
Príplatky pre policajtov podľa opozície nefungujú
Opozičná strana SaS a opozičné hnutia Progresívne Slovensko (PS) a Slovensko vyhlásili, že príplatky pre policajtov, ktoré v utorok (1. 10.) nadobudli účinnosť ako stabilizácia personálneho stavu v Policajnom zbore (PZ), nefungujú. Opatrenia sú, navyše, v čase konsolidácie podľa nich príliš drahé.
„Vyše 2000 policajtov sa chystá odísť z PZ, nehovoríme to už len my v opozícii, ale hovoria to policajné odbory. Prvýkrát v histórii SR odborový zväz otvorene vystupuje voči ministrovi vnútra a hovorí o tom, že situácia v PZ je zlá. Tie isté odbory hovoria o tom, že to bude mať dosah na občanov, ktorí keď budú volať hliadku, keď budú oznamovať akýkoľvek trestný čin a budú chcieť pomoc od policajtov, tak možno sa tej hliadky nedočkajú alebo možno budú čakať na hliadku tri-štyri hodiny,“ upozornil poslanec Národnej rady (NR) SR a exminister vnútra Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí a KÚ).
Mikulec vyzval ministra vnútra, aby verejnosti predstavil koncepciu zabezpečenia bezpečnosti občanov, prestal sa mstiť policajtom, ktorí v službe strávili roky, a vrátil sa ku koncepcii zmeny tarifných platov, ktorú pripravila bývalá vláda.
Podobný postoj deklarovala v utorok aj strana SaS. Poslanec parlamentu Juraj Krúpa (SaS) kritizoval vysoké náklady opatrení v čase konsolidácie. „Tento balík má tento rok stáť 50 miliónov eur a každoročne 100 miliónov eur, a to v situácii, keď sa má konsolidovať. Takže máme situáciu, keď minister vnútra ide vyhodiť 100 miliónov eur na opatrenia, ktoré nefungujú,“ vyhlásil na tlačovej konferencii Krúpa.
Ako tvrdí, v aktuálnej situácii nie je jasné, akým spôsobom bude PZ schopný zvládať kriminalitu a zaručiť bezpečnosť v uliciach. Pripomenul, že policajný prezident Ľubomír Solák koncom augusta hovoril aj o možnosti požiadať o pomoc armádu.
Poslanec NR SR Jaroslav Spišiak (PS) v utorok vyhlásil, že vláda policajtov ponížila. Ak sa odhady odborárov o počte odchádzajúcich príslušníkoch potvrdia, Slovensko podľa neho bude svedkom najväčšieho odchodu policajtov zo zboru v histórii, čo je podľa neho vysvedčením pre Šutaja Eštoka.
„Minister sa situáciu snažil hasiť v poslednej chvíli a s nulovým účinkom. Policajti sa nenechali kúpiť jeho narýchlo šitými odmenami. Žiaľ, pre zlyhania ministra si zvolili radšej pokoj, ako boj za spravodlivosť, ktorý sa za vlády Roberta Fica (Smer-SD) stáva utópiou,“ vyhlásil Spišiak. Na situáciu podľa neho najviac doplatia občania, pretože paralyzované môžu byť základné zložky polície a obyvatelia môžu na zásah čakať aj niekoľko hodín.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK