Štvrtok 21. novembra, 2024
Replika zlatého nugeta Welcome Stranger (Verejná doména)

Pred 155 rokmi chudobní zlatokopovia objavili najväčší zlatý nuget, aký sa kedy našiel – bol ťažký ako človek

Najväčší nájdený zlatý nuget vážil asi toľko, ako dospelý človek. Keď prospektori John Deason a Richard Oates objavili v Austrálii obrovský kus zlata, stali sa z ťažko pracujúcich mužov zo dňa na deň nesmiernymi boháčmi.

Od roku 1851 sa do kolónie sťahovali státisíce ľudí, ktorých lákali rozsiahle novoobjavené zlaté polia v Západnej Austrálii, aby sa stali súčasťou austrálskej zlatej horúčky. Zatiaľ čo však mnohí zlatokopi našli len skromné ​​množstvá ušľachtilého kovu, dvaja obyčajní baníci z cínových baní mali získať najväčší úspech svojho života – najväčší úspech všetkých čias.

K ich neuveriteľne slávnemu nálezu došlo 5. februára 1869. Deason, anglický baník z cínovej bane, ktorý v detstve prišiel na mori o otca, odplával do Victorie o 16 rokov skôr, v roku 1853, s nádejou, že sa mu podarí za morom zbohatnúť. K Deasonovi sa o rok neskôr pripojil jeho priateľ Oates, baník.

Podľa miestnych novín Bendigo Advertiser mali muži pred objavom finančné problémy a iba týždeň predtým im bol dokonca odmietnutý úver na nákup vreca múky. Počas 15 rokov, ktoré strávili kopaním, získali len nepatrné kúsky zlata. Jedného šťastného februárového dňa však Deason pracoval na povrchu v Bulldog Gully blízko dediny Moliagul v štáte Victoria, keď jeho krompáč narazil na niečo, čo pripomínalo kameň.

V rukopise z roku 1905 Deason popísal, ako toho rána pracoval pri koreňoch stromu, keď nahmatal niečo asi 2,5 cm pod povrchom: „Zoškrabal som krompáčom pôdu a uvidel zlato; potom som pokračoval ďalej a objavil som nuget.“

Pokúsil sa nuget vykopať, ale zlomil rukoväť krompáča. Použil teda páčidlo a zdvihol ho. Nuget, obalený kremeňom, meral asi 60 cm na dĺžku a bol takmer rovnako široký a hlboký. Deasonov syn vzrušene odbehol a privolal Oatesa, ktorý pracoval kúsok od neho. Na vozíku previezli nuget do Deasonovej chaty.

Podľa správ bola Deasonova manželka Catherine doma, keď sa vrátil a oznámil jej, že jej chce niečo ukázať.

Pretože poznala jeho zvyk vodiť domov ľudí na jedlo, povedala: „Dúfam, že to nie je ďalší nevítaný cudzinec.“

„Nie, je to vítaný cudzinec,“ povedal.

Partia uložila ťažký úlovok do ohniska, zapálili oheň a nechali ho žhaviť asi desať hodín. Potom, čo vychladol, zostali celú noc hore a odštiepávali kremeň, aby odhalili zlato. Niekoľko malých kúskov sa odlomilo a nálezcovia podľa Deasonovho odhadu rozdali priateľom asi 142 gramov zlata.

Spočiatku nálezcovia hodnotu nugety značne podcenili. „Keď prišiel môj kamarát,“ napísal Deason, „spýtal som sa: Čo si o tom myslíš, Dick. Má to cenu 5 000 libier?“ „No“ povedal, „skôr 2 000 libier.“

Oficiálny odhad zistil, že celková hmotnosť zlata bola asi 65,8 kg. Miestna banka ho kúpila za 9 563 libier, čo je v prepočte na dnešné peniaze niečo medzi 3,57 až 4,77 miliónmi eur. S priateľmi, ktorí im robili bodyguardov, si obaja partneri vybrali na uskutočnenie transakcie radšej banku London Chartered Bank v 16 kilometrov vzdialenom meste Dunolly, než aby cestovali do Melbourne, pretože sa obávali, že budú cestou okradnutí.

Pri Londýnskej banke sa zhromaždil veľký vzrušený dav, ktorý si chcel pozrieť zlatý nuget, zatiaľ čo naň dohliadala početná policajná hliadka. Zlatý nuget Welcome Stranger, ako sa mu začalo hovoriť, bol príliš veľký na to, aby sa vošiel na bankovú váhu, a musel byť rozbitý na nákove. Po zvážení sa ukázalo, že je o 2,72 kg ťažší – a z čistejšieho zlata – ako predchádzajúci rekordman Welcome Nugget, ktorý bol nájdený pred viac ako desiatimi rokmi vo Victorii.

Do konca mesiaca, kým sa Welcome Stranger podarilo poriadne vyfotografovať, bol nuget roztavený a zlato odoslané do Anglicka, kde po ňom zostali len kresby pamätníkov.

Od neuveriteľného nálezu gigantického nugetu uplynulo poldruha storočia. V roku 2019 sa o úžasnom náleze zmienil John Tully, prezident Goldfields Historical and Arts Society v Dunolly: „Je to pozoruhodné. Je to najväčší nájdený nuget na svete,“ povedal. „Neexistuje príliš veľa vecí, ktoré by dokázali udržať rekord po dobu 150 rokov.“

Je pozoruhodné, že potom, ako šialenstvo z nálezu opadlo, sa bývalí bohatí baníci pokorne vrátili k práci, akoby sa nič nestalo. Miestne noviny Dunolly & Bet Shire Express, ktoré sa v tom šťastnom februári rozprávali s nálezcami, napísali: „Sme radi, že monštrum pripadlo takýmto vytrvalým a pracovitým mužom.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj