Nedeľa 24. novembra, 2024
Štátny radca a minister zahraničných vecí Číny Qin Gang odchádza z pódia po prejave počas otváracieho ceremoniálu Lantingského fóra v Šanghaji 21. apríla 2023. (Hector Retamal/AFP via Getty Images)
»

Čínsky minister zahraničných vecí Qin Gang nahradený po jeho mesačnej neprítomnosti

Čína odvolala novovymenovaného ministra zahraničných vecí Qin Ganga, čím ukončila špekulácie po jeho nevysvetliteľnej mesačnej neprítomnosti.

Podľa štátneho média Xinhua ho na poste čínskeho ministra zahraničných vecí nahradil špičkový diplomat Wang Yi.

Wang pôsobil ako minister zahraničných vecí takmer desať rokov. Následne bol vymenovaný do Komisie pre zahraničné veci Čínskej komunistickej strany (ČKS), čo je post prevyšujúci ministerskú pozíciu v neprehľadnom politickom systéme režimu.

Náhle odvolanie Qina prišlo po jeho raketovom vzostupe. Qin, všeobecne považovaný za chránenca čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga, prevzal funkciu ministra zahraničných vecí v decembri 2022, čím sa stal jedným z najmladších úradníkov zastávajúcich túto pozíciu. Počas veľkých politických zmien bol v marci vymenovaný za štátneho radcu.

V oznámení sa neuvádza žiadne vysvetlenie Qinovho odchodu.

25. júla to bol presne mesiac, čo bol Qin úplne mimo verejnosti. Naposledy sa objavil v štátnych médiách 25. júna, keď privítal návštevu diplomatov z Ruska, Srí Lanky a Vietnamu. Odvtedy vynechal niekoľko významných stretnutí vrátane stretnutia ministrov zahraničných vecí Združenia krajín juhovýchodnej Ázie v Indonézii začiatkom tohto mesiaca.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin najprv prisúdil Qinovu neprítomnosť „zdravotným problémom“.

Oficiálne mlčanie len podporilo špekulácie. Správy hongkonských a taiwanských médií naznačovali, že dôvodom je mimomanželský pomer s televíznou moderátorkou Fu Xiaotian. Analytici medzitým poukázali na nespokojnosť nadriadeného Wanga s Qinovou prácou.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi počas tlačovej konferencie v Media Center v Pekingu 7. marca 2022. (Andrea Verdelli/Getty Images)

25. júla dostala hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning opäť otázku na Qina.

„Nemám žiadne informácie, ktoré by som mohla ponúknuť,“ povedala novinárom. „Čínske diplomatické aktivity prebiehajú ako zvyčajne.“

57-ročný Qin si získal povesť ostrého rétora v odpovediach na západnú kritiku režimu, keď v rokoch 2005 – 2010 a 2011 – 2014 pôsobil ako hovorca čínskeho Ministerstva zahraničných vecí.

V odpovedi na otázku, prečo je YouTube v Číne blokovaný, povedal v roku 2009, že internet v Číne je „úplne otvorený“.

„Pokiaľ ide o to, čo môžete a čo nemôžete pozerať, sledujte to, čo môžete, a nesledujte to, čo nemôžete,“ povedal.

Pred vymenovaním za ministra zahraničných vecí pôsobil ako čínsky veľvyslanec v Spojených štátoch a predtým v rokoch 2018 až 2021 ako jeden z deviatich námestníkov čínskeho ministra zahraničných vecí. Od svojho nástupu na Ministerstvo zahraničných vecí v roku 1988 sa postupne vypracoval z mladšieho asistenta na zástupcu ministra zodpovedného za dohľad nad európskymi záležitosťami a protokolom.

Qin pracoval priamo so Si Ťin-pchingom, keď viedol protokolárne oddelenie Ministerstva zahraničných vecí. Qin tiež nazbieral skúsenosti so sprevádzaním Si Ťin-pchinga na jeho zahraničných cestách od roku 2014.

Politické boje

Yuan Hongbin, skúsený čínsky politický analytik pôsobiaci v Austrálii, sa domnieva, že Qinov náhly odchod je výsledkom politických bojov.

„Bol to Wang Yi, kto chcel Qin Ganga odstrániť, pretože Qin od svojho nástupu do funkcie odsunul na vedľajšiu koľaj [hovorcu ministerstva zahraničných vecí] Zhao Lijiana a ďalších Wangových spojencov,“ povedal Yuan pre The Epoch Times.

V januári bol Zhao v rámci Ministerstva zahraničných vecí preradený na oddelenie pohraničia a zaoceánskych vzťahov, čo sa väčšinou považuje za degradáciu.

Yuan uviedol, že veľká zmena na Ministerstve zahraničných vecí signalizuje neotrasiteľné uchopenie moci Si Ťin-pchingom.

„Zatiaľ čo Si Ťin-pching odstránil svojich politických rivalov, odvolanie Qina ukazuje, že Si Ťin-pching nedokáže zvládať politické boje v strane.“

„Mocenský boj medzi konkurenčnými frakciami a záujmovými skupinami v rámci ČKS dosiahol mimoriadne vážnu situáciu. Niektorí zasvätenci hovoria, že strana je teraz rozdelená.“

S prispením Luo Ya.


Z pôvodného článku preložil pp.

Prečítajte si aj