Nedeľa 22. septembra, 2024
Na snímke zľava policajný prezident Ľubomír Solák, minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS), prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (HLAS-SD) počas tlačovej konferencie po zasadnutí krízového štábu v súvislosti s očakávanou zvýšenou zrážkovou činnosťou v Malackách 12. septembra 2024. (FOTO TASR - Jakub Kotian)

M. Šutaj Eštok: Prípadné záplavy hrozia najmä na západe SR, v povodí rieky Morava

Prípadné záplavy hrozia počas najbližších dní najmä na západe Slovenska, v povodí rieky Morava. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) avizuje pripravenosť Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) i polície. V Malackách sa zhromažďuje potrebná technika. Informoval o tom po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády HaZZ v Malackách.

„Musíme prijať preventívne opatrenia, aby sme čo najviac eliminovali riziká a po skončení zrážok sme pripravení s odčerpávaním vody,“ priblížil minister s tým, že sekcia krízového riadenia rezortu vnútra je v kontakte so starostami dotknutých obcí. „Budú informovaní o priebežných opatreniach aj o možnostiach využitia techniky,“ podotkol. V pohotovosti sú aj dobrovoľní hasiči.

Prezident HaZZ Adrián Mifkovič doplnil, že budú vytypované lokality a miesta, kde preventívne osadia mobilné hrádze. „Mobilné hrádze máme v dĺžke šesť a päť kilometrov,“ spresnil. Pri výbere lokalít podľa neho zohľadnia aj informácie zo Slovenského hydrometeorologického ústavu a Slovenského vodohospodárskeho podniku.

T. Taraba avizuje vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity

V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou vo štvrtok vyhlásia druhý stupeň povodňovej aktivity. Najviac ohrozené sú oblasti povodia rieky Morava na Záhorí a jej sútok s Dunajom. V piatok (13. 9.) by mohol zasadnúť aj ústredný povodňový štáb. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) o tom informoval po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu v priestoroch Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Malackách.

Hoci je v súčasnosti situácia na rieke Morava relatívne pokojná, onedlho sa to má podľa Tarabu zmeniť. „Očakávame, že najväčší problém nastane v sobotu (14. 9.) večer,“ podotkol. Vodné dielo Gabčíkovo má napomôcť tomu, aby mal Dunaj čo najmenej vody vo svojom prietoku, čiže, aby čo najmenej blokoval Moravu.

Taraba poukázal tiež na to, že okrem intenzívnych zrážok bude situáciu komplikovať silný vietor. Hovoril o možnosti preventívnej evakuácie najmä starších ľudí. Najmä pri stavaní hrádzí by mala byť pripravená pomôcť armáda. V súvislosti s poveternostnou situáciou je Taraba v kontakte aj s predstaviteľmi Českej republiky.

SHMÚ: Na západe a severozápade SR môže byť celkový úhrn zrážok 100 až 170 mm

Na západe a severozápade Slovenska môže byť vytrvalý a silný dážď s celkovým úhrnom zrážok od štvrtka do nedele (15. 9.) 100 až 170 milimetrov (mm). Na náveterných oblastiach ojedinele až 200 mm, podľa najextrémnejších výpočtov aj viac. Na svojom webe o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

SHMÚ očakáva aj silný severozápadný vietor a úhrny zrážok tak budú silno ovplyvnené aj náveterným a záveterným efektom. „Práve na severozápadných návetriach hôr a v hrebeňových polohách očakávame vôbec najvyššie úhrny zrážok. Smerom na východ bude zrážok ubúdať, na východe spadne väčšinou 20 až 50 mm,“ priblížili meteorológovia.

Viac naprší na Morave, v priľahlom Poľsku a vo východnej polovici Rakúska, väčšinou 150 až 250 mm, v horských oblastiach ojedinele aj viac ako 300 až 400 mm. „To sú pre našu oblasť extrémne vysoké úhrny zrážok,“ podotkli.

Takto výdatný dážď podľa SHMÚ ukončí suché obdobie v celom regióne a spôsobí aj výrazný vzostup vodných hladín s dosahovaním povodňových stupňov so zvýšeným rizikom povodní. „Zrážky budú navyše padať pri nízkej teplote, čo výrazne zníži ich výpar, naopak, podporí udržanie spadnutej vody v krajine a odtok,“ vysvetlil.

Teplota vzduchu bude v piatok (13. 9.) spočiatku na západe, postupne aj na ostatnom území, deväť až 15 stupňov Celzia. Vzhľadom na ročnú dobu ide podľa SHMÚ o mimoriadne až extrémne nízku maximálnu dennú teplotu na úrovni dlhodobých teplotných rekordov. „Pocit chladu bude znásobovať aj severozápadný vietor, ktorého nárazy môžu najmä na juhozápade presahovať 80 kilometrov za hodinu, čo pri výdatnom daždi a nízkej teplote povedie k veľmi nepriaznivým podmienkam,“ poznamenali meteorológovia. Dodali, že na podmáčanom povrchu je pri silnom vetre vyššie riziko pádu stromov. Ide o zvýšené nebezpečenstvo najmä v horách západného a severozápadného Slovenska.

Na Morave, vo východnej polovici Rakúska, na krajnom juhozápade Poľska a na západnom Slovensku sa podľa SHMÚ budú vyskytovať takmer nepretržité zrážky až do pondelka (16. 9.) len s krátkymi prerušeniami v závislosti od jednotlivých vplyvov synoptických štruktúr. Deklaruje, že situáciu bude aj naďalej monitorovať a bude aktualizovať svoje predpovede a výstrahy.

SHMÚ: V štyroch okresoch na Záhorí platí tretí stupeň výstrahy pred povodňami

Prečítajte si aj