Pondelok 25. novembra, 2024
Staršia žena sediaca na svojej posteli v Holguine na Kube 27. apríla 2012 (STR/ AFP/ GettyImages)

Starší ľudia na komunistickej Kube živoria s desaťdolárovými dôchodkami

Kubánci stále v rekordnom počte utekajú zo zhoršujúcej sa ekonomickej situácie, zatiaľ čo starší ľudia zostávajú a bojujú o prežitie s mesačným dôchodkom 10 dolárov a s kritickým nedostatkom základných zásob.

Nedostatok potravín, elektriny, zdravotníckeho vybavenia a liekov vyvolal v tomto roku neustále protesty a viedol k pokračujúcemu odlivu dospelých ľudí v produktívnom veku z Kuby.

Dôsledkom je takmer zničujúci vplyv na dôchodcov v krajine. „Je to nočná mora vo všetkých smeroch. Toto je SOS. Kuba sa chystá na fatálny kolaps,“ povedal Ramón Saúl Sánchez, dlhoročný aktivista proti kubánskemu režimu a predseda Demokratického hnutia v Miami.

„Ľudia, najmä zvonku, si naozaj nedokážu predstaviť, že by starší ľudia museli žiť v takých neľudských podmienkach,“ povedal Sánchez denníku Epoch Times. „Kvôli zhoršujúcej sa ekonomike a nezáujmu kubánskeho režimu sa nepomáha tým, ktorí to potrebujú. Starobný dôchodok vám možno umožní kúpiť si dvanásť vajec mesačne. To je všetko.“

Podľa údajov Kubánskeho výskumného inštitútu a Floridskej medzinárodnej univerzity patrí Kuba k jednej z najstarších populácií v Latinskej Amerike s vysokým počtom obyvateľov starších ako 65 rokov.

Správa uvádza, že počet starších osôb na každých 100 dospelých osôb v produktívnom veku by mohol čoskoro dosiahnuť 28 a prudko rastúci odliv migrantov, ktorý začal v roku 2022, tento problém ešte zhoršil.

Podľa údajov Colnej a pohraničnej ochrany USA zadržali agenti pohraničnej stráže vo fiškálnych rokoch 2022 a 2023 takmer 425 000 nelegálnych prisťahovalcov z Kuby. Vo fiškálnom roku 2024 ich bolo do júla zadržaných takmer 200 000.

Klesajúca pôrodnosť tiež už niekoľko desaťročí prispieva k rýchlejšiemu starnutiu kubánskej populácie. Podľa analýzy zverejnenej v časopise JSTOR sa tento trend prejavil v 80. rokoch 20. storočia, ale od roku 1978 je na Kube pôrodnosť pod reprodukčnou úrovňou.

Autori štúdie uviedli, že po revolúcii Fidela Castra v roku 1959 sa pôrodnosť niekoľko rokov šplhala nad hranicu 30 narodených detí na tisíc obyvateľov. Akonáhle však počiatočný optimizmus komunistického režimu vyprchal, táto miera do konca 60. rokov 20. storočia klesla. V roku 1980 klesla pôrodnosť na Kube na historické minimum 14 detí na tisíc obyvateľov.

Podľa údajov spoločnosti Macrotrends je teraz pôrodnosť na Kube o niečo vyššia ako deväť detí na tisíc obyvateľov.

V roku 2023 vystúpil v televíznom programe Mesa Redonda zástupca vedúceho kubánskeho štátneho Národného štatistického a informačného úradu Juan Carlos Alfonso Fraga, aby vyjadril obavy zo starnutia kubánskej populácie. Fraga uviedol, že krajina už štyri roky po sebe zápasí s nízkou pôrodnosťou a vysokou úmrtnosťou.

Príbuzní Kubáncov žijúcich na ostrove medzitým tvrdia, že nedostatok potravín a zdravotníckeho materiálu spôsobuje ich blízkym každodenné problémy s prežitím.

Aktivista Sánchez uviedol, že ľudia, ktorí sú príliš starí na to, aby pracovali, a žijú len z 10 dolárov mesačne zo štátneho dôchodku, často postrádajú riadne lieky a výživu.

Komunistická strana krajiny podľa neho nemá záujem pomáhať svojim najzraniteľnejším občanom, z ktorých mnohí sú bývalými stúpencami Castrovej revolúcie alebo dokonca pracovali pre komunistickú stranu .

Sánchez uviedol, že zakorenený kubánsky režim sa teraz sťažuje, že nemá dostatok peňazí na vyplácanie dôchodkov, a tvrdí, že financie krajiny sú príliš obmedzené. „Ľudia umierajú. Starší ľudia omdlievajú na uliciach z nedostatku výživy,“ dodal.

Zasielanie pomoci

Každodenný boj o prežitie starších obyvateľov Kuby je pre Sáncheza osobnou otázkou. Sám Sánchez je v dôchodkovom veku a má blízkeho priateľa, ktorému mnohokrát poslal zdravotnícke vybavenie a ďalšie potreby. Naposledy mu poslal zdravotnícke potreby po tom, čo si jeho priateľ zlomil nohu.

Na Kube je nedostatok aj tých najzákladnejších zdravotníckych potrieb. Sánchez opísal situáciu, ktorú jeho priateľ riešil po príchode do nemocnice so zlomenou nohou na troch miestach.

„Vzali použitú sadru, ktorú mali v kúte, a obviazali mu koleno. Potom mu priložili kus oblečenia, ktoré malo sadru udržať na mieste, a poslali ho domov.“

Keď sa noha nehojila, lekár povedal, že bude potrebovať operáciu. „Musel som mu poslať všetko, aby ho mohli operovať,“ povedal Sánchez s ťažkým povzdychom. „Hovorím doslova o všetkom, čo je potrebné na operáciu.“

Bez balíčka urgentnej starostlivosti obsahujúceho antibiotiká, obväzy, chirurgické šitie a aj anestetiká by podľa Sáncheza operácia jeho priateľa nebola možná. Rovnako ako mnohí iní, aj väčšina rodiny jeho priateľa ostrov opustila alebo zomrela.

Sánchez uviedol, že jeho organizácia pomáha stovkám Kubáncov v rovnakej situácii. Niektorí majú rodiny v Spojených štátoch, ktoré im môžu poslať zásoby, ale iní sú uväznení a nemajú vôbec žiadne záchranné lano.

„Podobné telefonáty máme každý deň,“ povedal.

To potvrdil aj Orlando Gutiérrez-Boronat, spisovateľ, spoluzakladateľ a hovorca Kubánskeho demokratického direktoriátu. „Je veľký nedostatok liekov, pretože režim zbankrotoval a nikde na svete nemá žiadny kredit,“ povedal denníku Epoch Times prostredníctvom textovej správy.

Podľa Boronata teraz starší ľudia platia neúmernú cenu za roky zlého hospodárenia zo strany kubánskeho režimu. To sa týka najmä zdravotnej starostlivosti vzhľadom na vyšší počet zdravotných ťažkostí, ktoré postihujú starších ľudí.

V reakcii na rastúcu krízu kubánsky prezident Miguel Díaz-Canel v marci prepustil ministra hospodárstva Alejandra Gila Fernándeza. To podčiarkuje rad správ o nedostatku zdravotníckych pracovníkov a vody v kubánskych nemocniciach.

Boronat uviedol, že na Kube je akútny nedostatok zdravotníckeho personálu, pretože režim posiela mnoho lekárov do zahraničia, zatiaľ čo iní odchádzajú dobrovoľne.

Dodal, že je bežnou praxou, že vo väčšine havanských nemocníc majú pohotovostné služby na starosti študenti medicíny. Tento obraz je v ostrom kontraste s údajným statusom Kuby ako vzorového príkladu štátnej zdravotnej starostlivosti.

Pamätná nadácia obetiam komunizmu uviedla, že tento rozpor existuje preto, že na Kube existuje viacstupňový prístup k zdravotnej starostlivosti a prístup ku kvalitnému ošetreniu je vyhradený turistom a vysoko postaveným členom komunistickej strany.

Pre miestnych obyvateľov je situácia úplne odlišná, uviedla nadácia vo svojej správe. „Kubánsky zdravotnícky systém sa zrútil a nemá zodpovedajúce vybavenie ani zásoby,“ uvádza sa v správe.

Správa sa odvoláva na terénny výskum, ktorý ukázal, že „spotrebitelia sú pri uspokojovaní svojich základných potrieb vo veľkej miere závislí na čiernom trhu alebo neformálnej ekonomike“, ktoré im dodávajú priatelia, rodina alebo charitatívne organizácie zo zámoria.

Analýza ďalej uviedla, že medzi bežné položky, ktoré Kubánci obvykle získavajú mimo systému zdravotnej starostlivosti, patria lieky proti prechladnutiu a chrípke, chirurgické a zubné vybavenie a lieky proti bolesti.

Dopad zlyhávajúceho systému zdravotnej starostlivosti na Kube je ešte závažnejší u starších ľudí. Podľa výskumu Národnej rady pre starnutie má takmer 80 % z nich dve alebo viac chorôb.

„Je dobre známe, že starší obyvatelia Kuby, ktorí sú schopní sa najesť a obliecť, dostávajú peňažné prevody od svojich rodín zo zahraničia,“ povedal Boronat. „Žiadny dôchodca nemôže žiť z dôchodku, ktorý dostáva.“

Dodal, že mnoho bezdomovcov na Kube sú osoby v dôchodkovom veku, ktorým chýba pomoc zvonku. Sánchez uviedol, že aj členovia režimu sú opustení, pretože starnú a prestávajú pracovať.

„Ľudia, ktorí bojovali za [komunistickú] revolúciu, sa teraz hlásia a hovoria: Položil by som život za zmenu. Vidíme to teraz všade,“ povedal.

Obchádzanie režimu

Sánchez uviedol, že on a ďalší Kubánci žijúci v exile v zahraničí si musia dávať pozor, aby neuviedli svoje meno na nič, čo posielajú svojim blízkym na ostrov.

Dôvodom je podľa neho to, že ak ste pre vládnucu stranu persona non grata, zhabe vám všetko, čo pošlete. Sánchez vysvetlil, že pomáhal zbierať a posielať kontajnery s potravinami, ale musí sa to robiť „skrytým spôsobom“, aby sa tovar dostal cez kubánsku colnicu. Nedávno poslal na ostrov všeobecné zásoby v hodnote 500 dolárov.

Sánchez uviedol, že v Miami sú bežné obchody určené pre Kubu, ktoré ponúkajú všetko – od zdravotníckych potrieb až po spotrebiče pre tých, ktorí chcú poslať veci svojej rodine.

„Často budete počuť: Našiel si niekoho, kto by poslal teplomer? alebo: Ako nájdem niekoho, kto by poslal ortopedické topánky?“

Kubánsky režim si podľa neho berie značný podiel z toho, čo na Kubu prichádza, a najväčším problémom je dostať dôležité zásoby do rúk tých, ktorí ich potrebujú. Tiež uviedol, že Spojené štáty nebránia snahám o zasielanie humanitárnej pomoci, ale komunistická strana áno. „Sme hlavným zdrojom humanitárnej pomoci pre kubánsky ľud. Americké embargo tomu nebráni.“

Skupina Human Rights Watch upozornila na to, že ekonomická kríza na Kube si vyberá ťažkú ​​daň na obyvateľoch. Okrem nedostatku potravín a liekov sú významným problémom výpadky elektriny.

Analýza udalostí z roku 2023 uviedla, že od februára trpeli Kubánci každý deň trojhodinovými výpadkami prúdu po dobu niekoľkých mesiacov.

Niektorí kubánski predstavitelia obviňovali z nemožnosti získať dôležité lieky americké embargo, ktoré bolo pre vládu po desaťročia univerzálnou výhovorkou.

Toto vysvetlenie však mnohým vyznieva do prázdna, pretože s Kubou už roky obchodujú krajiny, vrátane biotechnologických gigantov, ako sú Čína a Brazília. „Zdravotná starostlivosť o obyvateľstvo nie je pre režim prioritou. Najviac je poškodená starnúca časť obyvateľstva, ktorá potrebuje najviac liekov,“ uviedol Boronat.

Priemerná dĺžka života na Kube sa znížila zo 78,07 rokov v rokoch 2014 – 2016 na 77,7 rokov v rokoch 2018 – 2020.

Na otázku, prečo starší obyvatelia neutekajú z Kuby so svojimi rodinami, Sánchez odpovedal: „Mnoho z nich na dôchodku nemá prostriedky na to, aby si kúpilo letenky a dostalo sa preč. Žijú vo veľmi zúfalej situácii.“

Mladšie generácie podľa neho predávajú všetko, čo majú, okrem oblečenia na sebe, len aby mohli odísť. Iní hazardujú a prekračujú nebezpečnú Floridskú úžinu, aby získali šancu žiť mimo dosahu komunistickej Kuby.

Podľa Sáncheza sú aj starší obyvatelia ochotní riskovať prechod zradných vôd medzi Kubou a Floridou. Opísal nedávny prípad, keď zorganizoval pomoc pri evakuácii opusteného staršieho muža, ktorý vo svojom dome hladoval. Muž tragicky zomrel iba dva dni po prevoze do nemocnice.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj