Sobota 23. novembra, 2024
(S láskavým dovolením Mikea Douglasa a Thora Pedersena)

Zoznámte sa s prvým človekom, ktorý precestoval všetky krajiny sveta bez toho, aby nastúpil do lietadla

Dánsky cestovateľ sa stal prvým človekom na svete, ktorý navštívil všetky krajiny bez toho, aby nastúpil do lietadla, a to počas jednej súvislej cesty.

Štyridsaťštyriročný dánsky rodák Thor Pedersen vyrazil 10. októbra 2013 vo veku 34 rokov zo svojho domova v Kodani s víziou, že jeho cesta potrvá štyri roky. Dobrodružná cesta sa však pretiahla na desať rokov.

Pedersen, ktorý má skúsenosti s poskytovaním prvej pomoci a pôsobil v armáde ako mierový pracovník OSN, sa vydal na cestu cez pozemné hranice do Nemecka ako vyslanec dobrej vôle pri príležitosti 150. výročia založenia Červeného kríža. Svoju cestu dokončil a 26. júla 2023 sa z Maldív vrátil do Dánska, pričom precestoval 381 998 km po celom svete.

„To je vzdialenosť, ktorá sa rovná deväť a pol cestám okolo planéty alebo jednej ceste na Mesiac,“ povedal Pedersen pre Epoch Times.

44-ročný dánsky rodák Thor Pedersen (So súhlasom Thora Pedersena)

Prípravy

„Stanovil som si tri základné pravidlá,“ povedal. „Po prvé, nesmel som v žiadnom prípade letieť, po druhé som musel v každej krajine stráviť minimálne 24 hodín a nakoniec som sa mohol vrátiť domov, až keď som dosiahol poslednú cieľovú krajinu.“

Pedersen sa narodil koncom 70. rokov a vyrastal v lese, kde sa hral na Robina Hooda alebo Indiana Jonesa. Nakoniec začal čítať o bádateľoch.

„Keď som mal dvadsať rokov, uvedomoval som si, že v skutočnosti už nie je čo objavovať. Neexistujú žiadne neobjavené kontinenty a na oblohe lietajú satelity, ktoré všetko fotia a natáčajú.“

Začiatkom roka 2013 však zistil, že len veľmi málo ľudí precestovalo všetky krajiny sveta a nikomu sa nepodarilo dosiahnuť tento neuveriteľný výkon bez lietania.

Keď o tom ďalej premýšľal a rozhodol sa dosiahnuť nemožné, jeho otec sa veľmi obával, že jeho syn si takým dlhým odchodom zničí kariéru v logistike prepravy. Jeho matke sa však synov plán od začiatku páčil. Asi po mesiaci cesty otec pána Pedersena ustúpil a stal sa jedným z jeho najväčších podporovateľov.

(So súhlasom Thora Pedersena)
Pedersen v Etiópii v roku 2017 (So súhlasom Thora Pedersena)

Pedersen sa rozhodol zmapovať logistiku svojej cesty okolo sveta bez použitia leteckej dopravy (lietadiel). Počas celej cesty mal so sebou 10 cestovných pasov. Musel tiež dbať na osobnú bezpečnosť a vopred si dohodnúť kontakt, ktorý sa s ním stretne na hraniciach každej krajiny, ktorá „mala profil s potrebou väčšej prípravy“.

V každej krajine, kde strávil len 24 hodín, si nechal svoje veci a cestoval s malou taškou a minimom dokladov. Pribalil si aj GPS a vysielač, ktorý mu umožnil vyslať núdzový signál a presne určiť svoju polohu, ak by to situácia vyžadovala.

Na peniazoch záleží

Ďalej prišla na rad dôležitá časť cesty: rozpočet.

Vďaka svojim skúsenostiam v logistike dopravy nadviazal spoluprácu s poskytovateľom geotermálnej energie Ross Energy a získal sponzoring 20 dolárov na deň. To mu pomohlo pokryť náklady na dopravu, ubytovanie, stravu a víza v niektorých krajinách. Zatiaľ čo ceny víz boli fixné a niekedy presahovali rozpočet, Pedersen dokázal ušetriť v iných oblastiach.

Pedersen na afgansko-turkménskej hranici v roku 2018 (So súhlasom Thora Pedersena)

„Pokiaľ bolo dostatočne teplo a prostredie bolo dosť bezpečné, vytiahol som hojdaciu sieť,“ povedal. „Ak išlo o drahú krajinu, dalo sa zájsť na miestny trh a kúpiť chlieb a prípadne syr alebo uhorky alebo niečo iné, a potom som si mohol ísť sadnúť niekde pod strom a dať si svoj malý sendvič.“

V čase, keď bol v dopravnom prostriedku, mal dve možnosti. Mohol si vybrať luxusný autobus, kde si mohol vybrať jedlo a kde mal pekné sedadlo s Wi-Fi, oknami a klimatizáciou. Alebo si mohol vybrať miestny autobus bez čerstvého vzduchu, s príliš veľkým počtom ľudí, ktorý by po ceste často zastavoval. Ale keďže mal obmedzený rozpočet, zvyčajne si vybral druhú možnosť.

Pedersen v Mongolsku v roku 2018 (So súhlasom Thora Pedersena)

Počas svojej desaťročnej cesty cestoval rôznymi dopravnými prostriedkami. 351-krát autobusom, 158-krát vlakom, 219-krát taxíkom, 87-krát zdieľaným taxíkom, 128-krát metrom, 46-krát motocyklovým taxíkom, 40-krát kontajnerovou loďou, 33-krát loďou rôznych typov, 43-krát rikšou, 32-krát trajektom, 28-krát štvorkolkou, 19-krát električkou, 9-krát nákladným autom, 4-krát zdieľaným motocyklovým taxíkom, 2-krát výletnou loďou, 1-krát kočom, 1-krát policajným autom a 1-krát jachtou.

Jeho najdlhšia cesta autobusom trvala viac ako 40 hodín a najdlhšia cesta vlakom trvala päť dní.

Pedersen v Bangladéši (So súhlasom Thora Pedersena)

Medzitým sa jeho ubytovanie pohybovalo od luxusného až po základné. Niekedy býval na internáte s 20 lôžkami, inokedy zase v hoteli Ritz Carlton v Hongkongu, kde spolupracoval s Hongkongskou radou pre cestovný ruch. Často jednoducho prespával vo verejnej doprave. Na niektorých miestach ho ľudia pozývali k sebe domov po tom, ako si vypočuli jeho neuveriteľný príbeh.

„Niekedy to boli ľudia, ktorí mali veľa peňazí, inokedy rodiny, ktoré veľa nemali. Možno spali na zemi a oni ma nechali spať na svojej posteli.“

Po dvoch rokoch zasiahli jeho sponzora, spoločnosť Ross Energy, výkyvy cien ropy a musel Pedersenovi znížiť financovanie. V tom čase bol v strednej Afrike a bol nútený vyčerpať svoj osobný bankový účet, vziať si pôžičku a spustiť crowdfundingovú kampaň, aby mohol pokračovať. Našťastie, ku koncu tohto dobrodružstva sa spoločnosti Ross Energy podarilo obnoviť sponzorstvo.

Noví priatelia

Počas celej cesty bol Pedersen v kontakte s rodinou, priateľmi a priaznivcami prostredníctvom svojho osobného blogu. Počas cesty získal aj mnoho nových priateľov.

„Bolo len veľmi málo krajín, kde som sa nedokázal dorozumieť s väčšinou ľudí,“ povedal Pedersen, ktorý hovorí dánsky, nemecky, trochu francúzsky a trochu španielsky. Keď jazyk zlyhal, zistil, že je možné hovoriť „rukami a nohami“.

Pán Pedersen v Hongkongu v roku 2020 (Maxime Champigneulle prostredníctvom Thora Pedersena)

„Vždy som hľadal to dobré alebo zaujímavé… v tomto zmysle vo mne každá krajina zanechala veľmi dobrý dojem,“ dodal. „Drvivá väčšina všetkých, ktorých kedy na tejto planéte stretnete, budú len obyčajní ľudia, ktorí chodia do školy, do práce alebo sedia pri rodinnej večeri. Ľudia, ktorí radi tancujú a hrajú hry, športujú a počúvajú hudbu.“

„Samozrejme, nájdu sa aj tvrdé duše, ale pravdepodobnosť, že na takýchto ľudí narazíte, môžete určite znížiť plánovaním: nevychádzať na tmavú ulicu uprostred noci, nechodiť do oblastí, kam vám ľudia hovoria, aby ste nechodili, nechodiť priamo do krajín zmietaných vojnou a tak ďalej a tak ďalej.“

Jedným z najmenej príjemných zážitkov však bolo, keď na neho uprostred noci v strednej Afrike mierili zbraňou a on si „myslel, že zomrie“. Cestovateľ však uviedol, že práve v tejto krajine stretol mnoho „veľmi, veľmi milých ľudí, ktorí sa so mnou podelili o jedlo alebo ma pozvali do svojich domovov“.

(So súhlasom Thora Pedersena)

Pedersen mal na svojich cestách veľmi zvláštnu spoločníčku: svoju manželku, ktorá ho prišla navštíviť 27-krát po celom svete. Nazýva ju „ultra manželkou“ a radšej si želá, aby zostala v anonymite. Manželia sa zoznámili rok predtým, ako sa cestovateľ vydal na cestu, a počas jej prvej návštevy sa zasnúbili na vrchole hory Mount Kenya.

„Myslel som si, že to bude veľmi romantické a že keď sa dostaneme na vrchol hory, budeme mať krásny výhľad a východ slnka,“ prezradil Pedersen. „Ale v skutočnosti tam bola šialená snehová búrka… nebol tam žiadny výhľad, bola tam úplná víchrica. Bola zima, fúkal vietor, podmienky boli hrozné. Chceli sme sa len dostať čo najrýchlejšie dolu. Ale podarilo sa mi pokľaknúť na jedno koleno a dať jej prsteň a ona skutočne povedala áno! Bolo to nezabudnuteľné.“

Počas pandémie sa Pedersen oženil online. Potom sa s ňou opäť stretol v Hongkongu, kam kvôli pandémii nemohol dva roky vycestovať.

Pripravený na návrat domov

Počas svojich ciest niekedy pociťoval, že ho to ťahá domov. „Po prvých dvoch rokoch, v roku 2015, som bol pripravený vrátiť sa domov. Už som to ledva zvládal. Mal som fyzické bolesti, aj nejaké psychické, nesmierne som sa trápil… a stále som mal pred sebou ešte asi 100 krajín, do ktorých som potreboval ísť.“

Pedersen a jeho manželka (So súhlasom Thora Pedersena)

„Najlepšie by som to opísal tak, že keď som odišiel z domu, bolo to na 99 % dobrodružstvo a zábava a na 1 % práca,“ povedal. „Po asi dvoch rokoch autobusov a vlakov, žiadostí o víza, prechádzania cez kontrolné stanovištia, písania blogov, rozhovorov, hľadania miesta na spanie a všetkých týchto vecí sa ukázalo, že to bolo 99 % práce a 1 % dobrodružstva.“

Motiváciu pokračovať v práci však našiel v propagácii a získavaní finančných prostriedkov pre Červený kríž a v túžbe „vykresliť pozitívnejší obraz každej krajiny na svete“. Niekedy sa však predsa len pristihol pri tom, že si kladie otázku: „Prečo ešte pokračujem?“

Pedersen na hranici Wagah (So súhlasom Thora Pedersena)

Čím viac sa blížil k svojmu cieľu, tým šlo o viac, pretože nechcel, aby jeho projekt zlyhal. Nakoniec sa však na Maldivy predsa len dostal. Po návrate domov, 26. júla, opísal tento pocit ako „úžasný“.

Pedersen na Maldivách, poslednej krajine na svojej ceste (So súhlasom Thora Pedersena)

Po veľkej oslave s blízkymi bol zavalený „šialeným množstvom rozhovorov“, možno 10 až 12 denne, a počas druhého mesiaca doma trpel očnou infekciou a bolesťami uší, kolien a hlavy. Pomaly sa dostavila realita každodenného života.

Pedersen na Srí Lanke v roku 2023 (S láskavým dovolením Mikea Douglasa prostredníctvom Thora Pedersena)

„Telo sa vracia domov, ale hlave to trvá dlhšie,“ povedal. „Už nie sú ďalšie krajiny, do ktorých by som musel ísť. Ak budem chcieť letieť, môžem letieť. Mám teraz väčšiu kontrolu nad svojím životom a som jeho pánom, čo je príjemné. Zároveň, keď niečo robíte takmer desať rokov, stane sa to súčasťou toho, kým ste.“

(So súhlasom Thora Pedersena)

Najväčšie lekcie

V čase písania tohto článku sa Pedersen a jeho manželka po prvýkrát učia žiť spolu. Cestovateľ si tiež zvyká na to, že ho poznajú po celom svete. V súčasnosti píše knihu o svojich zážitkoch, ktorej vydanie je naplánované na koniec tohto roka. Tento rok plánuje aj uvedenie dokumentárneho filmu a prednáškové turné po Dánsku.

Pedersonov návrat domov do Dánska v júli 2023 (So súhlasom Thora Pedersena)

Svoju cestu a bohaté skúsenosti si ešte len rekapituluje, ale jeho asi najväčším ponaučením je, že bez ohľadu na to, kam idete, „ľudia sú jednoducho ľudia“.

„Médiá sa naozaj zameriavajú na to, čo je negatívne, a keď to máte od rána do večera, sedem dní v týždni, po celý rok, nakoniec je to takmer ako forma vymývania mozgov… naozaj to nie je pravda,“ povedal Pedersen. „Väčšinu sveta tvoria ľudia, ktorí sa snažia.“

Spoločnou témou celého sveta je, že ľudia sa zamilujú a vezmú sa. Medzitým sa niektorí ľudia rozvádzajú. „Ľudia sledujú Netflix a tancujú na TikToku po celom svete… Väčšina ľudí nemá vôbec žiadny dôvod chcieť niekomu ublížiť,“ povedal. „Ak niekde na svete stretnete cudzieho človeka, je pravdepodobné, že sa z neho stane váš priateľ.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj