ZMOS ku Dňu bielych ruží: Obeta baníkov pripomína, aké riziká a náročnosť prináša ich profesia
Obeta baníkov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania, pripomína, aké riziká a náročnosť prináša táto profesia. Pri príležitosti Dňa obetí banských nešťastí to v sobotu uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik.
Deň obetí banských nešťastí je známy aj ako Deň bielych ruží a je spojený s tragickou udalosťou z 10. augusta 2009, keď v bani Handlová vyhaslo 20 ľudských životov – deviatich baníkov a 11 banských záchranárov.
Božik podľa svojich slov považuje za svoju povinnosť vyjadriť úctu a poctu tým, ktorí pri ťažkej baníckej práci položili svoje životy. „Ich obeta nám pripomína, aké riziká a náročnosti prináša táto profesia, ktorá bola kľúčovou pre hospodársky rozvoj nielen regiónu hornej Nitry, ale aj celého Slovenska. Transformácia spojená s útlmom ťažby uhlia v regióne sa už začala. Ako samosprávy si budeme aj naďalej udržiavať v pamäti dôležité míľniky baníckeho priemyslu a baníckeho života v regiónoch Slovenska,“ skonštatoval Božik.
Deň bielych ruží je podľa neho symbolom nielen smútku, ale aj nádeje a solidarity. „Biela ruža, ako znak tohto dňa, zdobí pamätníky po celom Slovensku a pripomína nám dôležitosť pamätať na tých, ktorí už medzi nami nie sú,“ doplnil.
Predseda ZMOS zároveň pri tejto príležitosti vyjadril podporu procesu transformácie regiónu, ktorý je spojený s útlmom ťažby uhlia. „Tento proces je výzvou pre samosprávy, ale zároveň aj príležitosťou na nový začiatok, pri zachovaní a uctení si historických míľnikov, ktoré formovali našu minulosť,“ dodal Božik.
Spomienkové podujatie v Handlovej sa začalo už ráno, obete baní si pripomenula delegácia Hornonitrianskych baní Prievidza spolu so záchranármi položením vencov k Pamätníku obetiam banských nešťastí na hornej Nitre na mestskom cintoríne a neskôr i k pamätníku na Ulici 29. augusta. Na Kostole sv. Kataríny o 9.30 h zvonili na päť minút zvony, ktoré pripomenuli posledné spojenie s baníkmi v podzemí. O 18.00 h sa bude konať stretnutie pri pamätníku na Ulici 29. augusta za účasti ústavných činiteľov, vedenia mesta a ďalších delegácií, členov Handlovského baníckeho spolku a verejnosti.
Prezident: Banícka profesia má v našej vlasti korene hlboké ako šachty a chodby
Banícka profesia má v našej vlasti korene hlboké tak ako šachty a chodby, ktorými je popretkávaná slovenská zem. Skonštatoval to v sobotu na sociálnej sieti pri príležitosti Dňa obetí banských nešťastí a Dňa bielych ruží prezident Peter Pellegrini.
„Ani po 15 rokoch nevyschli slzy a neutíšila sa bolesť zo straty 20 ľudských životov, ktoré vyhasli pri najväčšom banskom nešťastí v Handlovej. Ani 15 rokov nezahojilo jazvy, ktoré táto tragédia zanechala v srdciach ich najbližších, ich rodín, priateľov, ale aj v duši celého Slovenska,“ uviedol v tejto súvislosti Pellegrini.
Prezident v tejto súvislosti vyzval verejnosť, aby si v sobotu spomenula pri pohľade na bielu ružu na všetkých, ktorí pri svojej každodennej ťažkej a nebezpečnej práci prišli o to najcennejšie – vlastný život.
„Banícka profesia má v našej vlasti korene hlboké tak ako šachty a chodby, ktorými je popretkávaná slovenská zem. Úctu, uznanie a poďakovanie si preto zaslúži každý, kto svoj život zasvätil tomuto namáhavému a riskantnému povolaniu, ktoré nič neodpúšťa. Nech sú ich odvaha, statočnosť a nasadenie večným symbolom pre každého z nás,“ skonštatoval prezident.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK