Sobota 21. septembra, 2024
Na snímke minister spravodlivosti Boris Susko. (Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti SR)

SaS chce spolu s opozíciou iniciovať schôdzu o odvolávaní B. Suska

SaS po dohode s opozičnými partnermi začína zbierať podpisy potrebné na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR k návrhu na odvolanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) z funkcie. Susko podľa opozície slúži zločincom a rezignoval na boj proti korupcii. Poslanci za SaS zároveň pripoja podpisy k návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze o odvolávaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a SaS takisto spoluorganizuje protest zvolaný na utorok (13. 8.).

„Boris Susko prepustením Dušana Kováčika prekročil všetky hranice. B. Susko za desať mesiacov svojho pôsobenia v úrade riešil len zločincov a korupčníkov. Okrem spackaného Trestného zákona, ktorým znižoval tresty pre zlodejov, neprijateľne zasiahol do rozhodnutia súdov, ktoré Dušana Kováčika odsúdili na osem rokov väzenia,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

B. Susko je podľa šéfa SaS ministrom zločincov. „Aj preto sme sa rozhodli po dohode s partnermi iniciovať zber podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolaniu Borisa Suska. Nemôžeme tolerovať rozvrat právneho štátu na Slovensku. Tento človek rezignoval na boj proti korupcii,“ doplnil. Minister sa podľa podpredsedníčky SaS Márie Kolíkovej spreneveril justícii a ničí kľúčové inštitúcie na boj s korupciou.

Minister spravodlivosti podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zároveň rozhodol o prerušení výkonu trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní. Kováčika v stredu (7. 8.) prepustili z väzenia na slobodu. Tento krok kritizovala opozícia, premiér Robert Fico (Smer-SD) označil postup Suska za zákonný a spravodlivý.

KDH: Podporí návrh na mimoriadnu schôdzu k odvolaniu ministra B. Suska

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa pripojí k iniciatíve na zvolanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu ministra spravodlivosti SR Borisa Suska (Smer-SD). Ako dôvod označilo ministrovo politické a odborné zlyhanie pri príprave reformy trestného práva. Strana v stanovisku zároveň oznámila, že sa nezúčastní na verejných protestoch proti krokom ministra v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

„Sme presvedčení o tom, že minister Susko nesie politickú zodpovednosť za chyby v reforme trestného práva, ktoré veľmi otvorene pomenoval aj Ústavný súd SR. Hoci zlyhanie nenadobudlo rozmer protiústavnosti, stále ide o vážne zlyhanie ministra, ktorý by mal strážiť čistotu legislatívneho procesu a právnu istotu,“ tlmočila stanovisko KDH hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.

Zvýraznila aj námietky kresťanských demokratov voči obsahovému zlyhaniu novely Trestného zákona, ktoré bolo potrebné viackrát opakovať. Kriticky sa stavajú i k rozhodnutiu ministra spravodlivosti o podaní dovolania a prerušení výkonu trestu bývalému špeciálnemu prokurátorovi. „Podľa nášho názoru to je politicky motivované rozhodnutie a vidíme v tom vážny problém,“ dodali.

Pripomenuli však, že minister má právo takéto dovolanie podať. „Preto si myslíme, že je potrebné počkať na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR,“ uviedli kresťanskí demokrati, ktorí zároveň „odmietajú, aby verejné pochody a krik na námestiach nahrádzali prácu nezávislých súdov“.

Prečítajte si aj