Piatok 22. novembra, 2024
Charles Burton, vedúci pracovník Inštitútu Macdonald Laurier (MLI) a bývalý kanadský diplomat v Číne pri okrúhlom stole organizovanom v Ottawe 12. septembra 2019. (Jonathan Ren/The Epoch Times)
»

Nič také ako nezávislé čínske korporácie neexistuje, tvrdí expert na Čínu

Žiadna čínska spoločnosť neexistuje nezávisle od Čínskej komunistickej strany – upozornil politikov kanadský expert na Čínu a bývalý diplomat v Pekingu. V súvislosti so zmenou investičného zákona varoval, že akékoľvek duševné vlastníctvo, ktoré získa čínska firma prostredníctvom investície do kanadského partnera, skončí nakoniec aj tak v rukách čínskeho režimu.

„Žiadny čínsky priemyselný podnik neexistuje nezávisle od čínskeho štátu jednej strany,“ povedal Charles Burton, vedúci pracovník Macdonald-Laurierovho inštitútu a bývalý diplomat v Číne.

Burton s ďalšími odborníkmi a zúčastnenými stranami vypovedali 1. mája pred Výborom pre priemysel a technológie Dolnej snemovne kanadského parlamentu o návrhu zákona C-34, ktorého cieľom je zmeniť tamojší zákon o investíciách tak, aby lepšie chránil ekonomickú bezpečnosť Kanady.

„Všetky čínske nadnárodné podniky sú plne integrované do stranícko-štátneho, korporátneho, vojenského a bezpečnostného aparátu ČĽR [Čínskej ľudovej republiky], pretože, ako povedal generálny tajomník strany Si Ťin-pching… ,strana riadi všetko’,“ povedal Burton.

Reagoval tak na pripomienky ministra pre inovácie Françoisa-Philippa Champagnea, ktorý vypovedal pred výborom 26. apríla a uviedol, že čínske štátne podniky by mohli investovať do sektora kritických nerastných surovín len za výnimočných okolností.

Podľa Burtona by však každá zahraničná investícia z Číny mala podliehať „najprísnejšiemu“ testu národnej bezpečnosti bez ohľadu na sektor a na to, či ide o štátny alebo súkromný subjekt. Akékoľvek duševné vlastníctvo, ku ktorému čínsky podnik získa prístup prostredníctvom investície do kanadského partnera, „bude, samozrejme, tajne prevedené kanálmi čínskej komunistickej strany“. Režim potom využije túto technológiu na presadzovanie svojich vlastných záujmov, uviedol expert.

Pri zdôvodňovaní toho, že čínske firmy sú pod štátnou kontrolou, Burton uviedol príklad telekomunikačného gigantu Huawei.

Táto spoločnosť „sa neoznačuje za čínsky štátny podnik, ale, podobne ako všetky inštitúcie v ČĽR, aj jej organizačná schéma naznačuje, že pri rozhodovaní má prednosť pobočka Čínskej komunistickej strany pred predstavenstvom spoločnosti Huawei“.

Kanadská vláda vlani oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zakazuje zariadenia Huawei v bezdrôtovej infraštruktúre 5G, avšak umožnila spoločnostiam, ktoré ich už nainštalovali, aby ich odstránili do júna 2024.

Návrh zákona C-24 má poskytnúť právomoc ministrovi pre inovácie a ministrovi pre verejnú bezpečnosť, aby stanovili podmienky investičnej transakcie bez nutnosti získať súhlas kabinetu, ako je to v súčasnosti. Cieľom je urýchliť proces posudzovania investícií a urobiť ho pružnejším.


Z anglického originálu pre The Epoch Times preložili Ondřej Horecký a LS.

Prečítajte si aj