Sobota 21. septembra, 2024
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik. (Foto: FB / Jozef Božik)

ZMOS a ZVLD upozorňujú na zhoršujúcu sa situáciu so všeobecnými lekármi

Situácia s nedostatkom všeobecných lekárov sa na Slovensku zhoršuje. Nemá ho vyše 280.000 občanov. Na tlačovej konferencii po rokovaní Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenia všeobecných lekárov pre dospelých (ZVLD) SR to vyhlásil predseda ZMOS-u Jozef Božik. Volá po stabilizácii situácie.

„Stáva sa to, že nám zanikajú ambulancie pre dospelých, predovšetkým v obciach s tým, že potom pacienti sa snažia nájsť miesto u všeobecného lekára v okolitých mestách, kde je takisto už veľký problém,“ podotkol J. Božik. Podmienky pre mladých lekárov na Slovensku podľa neho nie sú dostatočne motivujúce a množstvo všeobecných lekárov je v dôchodkovom veku.

Združenie preto apeluje na nájdenie mechanizmu stabilizácie všeobecných ambulancií. Jeho podpredseda Ján Hencel skritizoval súčasnú výzvu z plánu obnovy na podporu vzniku nových ambulancií. „Pokiaľ lekár, ktorý to prijme, nedokáže zabezpečiť dostatočný počet pacientov, ide do rizika, že bude musieť prostriedky hľadať,“ dodal. Štát by mal podľa neho vyčleniť ďalšie zdroje, ktoré by lekárom pomohli prečkať dané obdobie.

Nedávny monitoring všeobecnej ambulantnej starostlivosti ukázal, že situácia s jej zabezpečením je alarmujúca. Pracujúci lekári majú vysoký vek a ku koncu vlaňajška stúpol počet pacientov bez zmluvného lekára. Na výsledky monitoringu upozornil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v správe o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za vlaňajšok. Apeloval preto na prijatie opatrení.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR deklarovalo, že si vážnosť situácie uvedomuje a rieši ju.

MZ SR: Situáciu s nedostatkom všeobecných lekárov riešime

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR si uvedomuje, že situácia so všeobecnými lekármi pre dospelých aj pre deti nie je priaznivá. Situáciu rieši a postupne prijíma opatrenia. V reakcii na pondelkové vyjadrenia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenia všeobecných lekárov pre dospelých (ZVLD) SR to uviedol komunikačný odbor MZ SR.

Podľa rezortu je pre stabilizáciu situácie absolútne kľúčové pozitívne pôsobenie na študentov medicíny. „Hlavné odborníčky ministerstva v týchto odboroch na polročnej báze navštevujú lekárske fakulty na Slovensku, kde diskutujú priamo so študentmi. Samotný mechanizmus príspevkov zo strany viacerých subjektov totiž nie je postačujúci, pokiaľ sa nepodarí získať nových mladých lekárov,“ uviedol rezort.

Dôležitou súčasťou opatrení je podľa neho upravený rezidentský program. Študenti medicíny môžu byť počas štúdia zamestnaní v ambulanciách. Všeobecní lekári tiež môžu žiadať o financie z plánu obnovy a odolnosti v regiónoch, kde sú podľa rezortu najviac potrební. Ministerstvo uviedlo, že na tento účel štát vyčlenil desať miliónov eur. Z týchto peňazí má vzniknúť asi 120 ambulancií pre dospelých aj ambulancií pre deti a dorast.

„K dnešnému dňu v rámci druhej výzvy rezort eviduje 101 žiadostí. Výzva sa priebežne vyhodnocuje, zatiaľ úspešne splnilo podmienky výzvy 67 z nich, zvyšok je v procese hodnotenia,“ ozrejmil rezort zdravotníctva. Podotkol, že so 44 žiadateľmi už podpísal zmluvu. Pripravuje tretiu výzvu, ktorá by podľa neho mala byť zverejnená už v najbližších dňoch.

Prečítajte si aj