Piatok 22. novembra, 2024
Ilustračný obrázok (Foto: Pixabay)

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou: Slovensko dotuje spotrebu liekov štedrejšie ako Česko

Slovensko dotuje spotrebu liekov štedrejšie ako Česká republika. Poukázal na to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Upozornil, že výška doplatkov za lieky, ktoré zdravotné poisťovne vlani vrátili poistencom bola na Slovensku trojnásobne vyššia ako v Česku. Dôvodom sú podľa úradu veľkorysejšie nastavené ochranné limity. Vzhľadom na situáciu v sektore je preto podľa neho vhodné zvážiť otázku ich revízie.

Na Slovensku v roku 2023 celková výška vrátených doplatkov (tzv. vratka) poistencom za lieky, dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky dosiahla sumu takmer 74 miliónov eur. „Ak by sme túto sumu rozdelili medzi všetkých poistencov na Slovensku, tak by bola priemerná vratka jednému poistencovi 14,25 eura za rok,“ priblížil úrad s tým, že ide o trojnásobne vyššiu sumu ako v Česku.

Dôvodom sú podľa úradu veľkorysejšie nastavené ochranné limity, teda hranice, od ktorých všetky ďalšie platby zdravotné poisťovne svojim poistencom vrátia. Ochranný limit sa líši pre jednotlivé skupiny poistencov, niektorí od roku 2022 nemusia za lieky doplácať vôbec. „Ak by bol na Slovensku ochranný limit nastavený obdobne ako v Českej republike, celková výška vrátených doplatkov by v roku 2023 predstavovala sumu okolo 26,2 milióna eur, teda o 47,7 milióna eur menej,“ skonštatoval ÚDZS.

Vzhľadom na obmedzené zdroje v slovenskom zdravotníctve a narastajúce nároky poskytovateľov zdravotnej starostlivosti je podľa úradu na mieste zvážiť otázku revízie ochranných limitov. „V smere ich zosúladenia s ekonomickými možnosťami štátu, motivovania pacientov k úsporám a s princípmi adresnej sociálnej politiky,“ ozrejmil.

Otázka sprísnenia limitov je podľa neho namieste aj vzhľadom na vzťah medzi spotrebou liekov a ich ľahšou cenovou dostupnosťou. „V znížení nadspotreby liekov a v obmedzení ich plytvania úrad spolu s odbornou verejnosťou totiž vidí významný zdroj úspor, ktoré by mohli byť využité v prospech lepšej kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ vysvetlil ÚDZS.

Prečítajte si aj