Ukrajinský najvyšší diplomat signalizoval ochotu rokovať s Ruskom
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba 24. júla povedal, že Kyjev je pripravený obnoviť rokovania s Moskvou, ak ruská strana prejaví skutočnú ochotu rokovať v dobrej viere.
Kuleba tento odkaz predniesol počas stretnutia s najvyšším diplomatom Čínskej komunistickej strany (ČKS) Wangom Yi v Guangzhou, hlavnom priemyselnom a exportnom centre v južnej Číne. Ide o prvú návštevu najvyššieho ukrajinského diplomata v Číne od začiatku invázie Ruska na Ukrajinu.
Počas stretnutia 24. júla Kuleba zopakoval „ustálené stanovisko Ukrajiny, že je pripravená zapojiť ruskú stranu do procesu rokovaní v určitej fáze, keď bude Rusko pripravené rokovať v dobrej viere, ale v súčasnosti sa takáto pripravenosť na ruskej strane nepozoruje“, uvádza sa v zhrnutí stretnutia, ktoré zverejnilo ukrajinské ministerstvo.
Podľa súhrnu pekinského ministerstva zahraničných vecí Wang uviedol, že režim je „pevne odhodlaný podporovať politické riešenie krízy“, pričom vyzdvihol ochotu Pekingu zohrávať „konštruktívnu úlohu“ pri obnovení mierových rokovaní.
ČKS sa počas celej vojny, ktorá sa začala vo februári 2022, snažila postaviť do pozície mierového sprostredkovateľa, a to len niekoľko týždňov po tom, ako čínsky líder Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin vyhlásili partnerstvo „bez hraníc“. Peking odmietol odsúdiť ruskú inváziu a nazvať ju inváziou.
Kritika Ukrajiny voči Číne
Kuleba pricestoval do Číny 23. júla a má zostať štyri dni. Pred odchodom do Guangzhou ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že jeho stretnutia v Číne sa zamerajú na preskúmanie „spôsobov zastavenia ruskej agresie“ a „možnej úlohy Číny pri dosahovaní udržateľného a spravodlivého mieru“.
Cesta sa uskutočnila po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval čínsky režim a obvinil ho z pomoci Rusku pri podkopávaní jeho mierovej konferencie vo Švajčiarsku minulý mesiac.
„Rusko, využívajúc čínsky vplyv v regióne, využívajúc aj čínskych diplomatov, robí všetko pre to, aby narušilo mierový samit,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii 2. júla po tom, ako vystúpil na obrannom fóre Šangri-La v Singapure.
Ukrajinský prezident osobitne kritizoval ČKS za to, že nedodržiava svoj sľub o nepomáhaní vojnovým snahám Ruska.
Zelenskyj uviedol, že Si Ťin-pching mu počas telefonického rozhovoru v januári 2023 sľúbil, že Peking „bude stáť bokom a nebude podporovať Rusko zbraňami“. Zdá sa však, že Peking koná inak.
„Existujú rôzne signály od rôznych spravodajských [agentúr] vrátane [ukrajinskej], že nejakým spôsobom sa niektoré veci dostávajú na ruské trhy cez Čínu. … Existujú určité prvky ruskej výzbroje, ktoré pochádzajú z Číny,“ povedal Zelenskyj novinárom.
Západní predstavitelia uviedli, že čínske spoločnosti a obchodníci predávajú obrábacie stroje, čipy a iné materiály, ktoré majú civilné aj vojenské využitie, aby pomohli obnoviť obranný sektor Moskvy.
„Rusko by bez podpory Číny len ťažko udržalo svoj útok na Ukrajinu,“ povedal štátny tajomník Antony Blinken na aprílovom brífingu v Pekingu po stretnutí so Ťin-pchingom a vysokými predstaviteľmi ČKS. „Jasne som povedal, že ak Čína tento problém nebude riešiť, urobíme to my.“
Začiatkom tohto mesiaca spojenci NATO označili komunistickú Čínu za „rozhodujúceho podnecovateľa“ vojny na Ukrajine a uviedli, že režim „nemôže umožniť najväčšiu vojnu v Európe v nedávnej histórii bez toho, aby to negatívne neovplyvnilo jeho záujmy a povesť“.
Návrh mieru
Kyjev sa teraz usiluje o zorganizovanie druhého medzinárodného mierového samitu v novembri, na ktorom by sa podľa Zelenského mali zúčastniť „zástupcovia Ruska“.
Moskva nebola pozvaná na prvý samit vo Švajčiarsku, ktorý sa konal od 15. do 16. júla a na ktorom sa zúčastnili delegácie z viac ako 90 krajín. Peking odmietol vyslať svojho vyslanca a uviedol, že stretnutie podporované Kyjevom „zďaleka nesplnilo jeho očakávania“.
Pri príležitosti prvého výročia ruskej invázie Čína zverejnila „12-bodový“ plán na ukončenie konfliktov. Dokument vyzýva na mierové rozhovory a rešpektovanie suverenity všetkých krajín, ale zastavil sa pri požiadavke, aby Moskva stiahla svoje vojská z Ukrajiny alebo odsúdila inváziu. Putin tento plán privítal, zatiaľ čo západné krajiny ho zväčša odmietli ako trik, ktorý má získať viac času na vojenské akcie Ruska.
Nedávno Čína spolu s Brazíliou zverejnili šesťbodovú „spoločnú dohodu“, v ktorej vyzvali na usporiadanie celosvetového samitu uznaného Ruskom aj Ukrajinou, na ktorom by sa diskutovalo o spôsobe riešenia vojny.
Pred cestou Kuleba vo videu zverejnenom na Weibo, populárnej sociálnej mediálnej platforme v Číne, povedal Číňanom, že Ukrajina spolupracuje s medzinárodným spoločenstvom na dosiahnutí mieru na základe mierového plánu, ktorý predložila Ukrajina.
„Túto vojnu na Ukrajine nechceme a chceli by sme ju čo najskôr ukončiť. Potrebujeme však skutočný a spravodlivý mier, ktorý by nám umožnil obnoviť stabilný rozvoj, prosperitu a bezpečnosť pre našich vlastných ľudí.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK