Sobota 23. novembra, 2024
Slovenský prezident Peter Pellegrini (uprostred vpravo) a maďarský prezident Tamás Sulyok (uprostred vľavo) počas uvítacieho ceremoniálu v Budapešti 18. júla 2024 (TASR/ Jaroslav Novák)
»

Maďarsko prisľúbilo predĺženie ochrany vzdušného priestoru SR

Maďarsko prisľúbilo predĺženie pomoci pri ochrane vzdušného priestoru Slovenska do konca roka 2025. Prezident SR Peter Pellegrini o tom informoval po štvrtkovom stretnutí s maďarským prezidentom Tamásom Sulyokom v Budapešti.

„Som veľmi rád, že už budúci týždeň budeme môcť na území Slovenskej republiky privítať prvé dve F-16, ktoré postupne prevezmú kontrolu nad vzdušným priestorom, ale do konca roku 2025 budeme ešte odkázaní na pomoc aj Maďarskej republiky. A ja vám aj v mene občanov Slovenska veľmi pekne za túto pomoc ďakujem,“ vyhlásil P. Pellegrini.

Ako pripomenul, Slovensko aktuálne nedisponuje prostriedkami protivzdušnej obrany ani vlastným vojenským letectvom, pretože bývalá vláda odovzdala stíhačky MiG-29 a protivzdušné systémy ako pomoc Ukrajine bez adekvátnej náhrady.

T. Sulyok poznamenal, že ako veliteľ maďarskej armády je rád, že môže zabezpečovať ochranu vzdušného priestoru SR.

V súvislosti so vzťahmi oboch krajín P. Pellegrini tiež ocenil, že ekonomická výmena medzi SR a Maďarskom narastá. Upozornil aj na výmenu pracovnej sily. Umožňuje to podľa neho aj zlepšenie hraničnej infraštruktúry. Poukázal na to, že za posledné roky sa zvýšil počet hraničných priechodov zo 16 na 40. V budúcnosti by sa mohli projekty podľa neho sústrediť na rozvoj železničných cezhraničných prepojení, kde vníma určitý nedostatok.

Vyzdvihol aj prepojenie štátov v oblasti energetiky. „Som veľmi rád, že na stole je projekt, ktorý by mal do roku 2030 a ďalej výrazne posilniť a zväčšiť kapacitu nášho plynového prepojenia, ktorý opäť zvýši energetickú sebestačnosť, bezpečnosť a stabilitu v danom regióne,“ skonštatoval. Ponúkol tiež skúsenosti Slovenska pri výstavbe nového jadrového zdroja.

Slovenský prezident potvrdil okrem toho záujem mať poradcu pre menšinové otázky spomedzi predstaviteľov maďarskej komunity žijúcej na Slovensku. Verí, že jeho meno predstaví na jeseň.

T. Sulyoka pozval P. Pellegrini na návštevu Slovenska.

SR nebude bojkotovať maďarské predsedníctvo v Rade EÚ

Slovensko sa nebude počas predsedníctva Maďarska v Rade Európskej únie pridávať k aktivitám smerujúcim k jeho bojkotu. Prezident SR Peter Pellegrini o tom informoval po štvrtkovom stretnutí s maďarským prezidentom Tamásom Sulyokom v Budapešti.

„Nemyslím si, že treba niekoho trestať len preto, že sa snaží o nejaký dialóg – a Slovenská republika tak ani robiť nebude,“ vyhlásil Pellegrini. Uistil, že zástupcovia slovenskej vlády sa budú na všetkých primeraných úrovniach zúčastňovať na aktivitách maďarského predsedníctva. Nevidí dôvod trestať suverénny postoj vlády jednej z krajín Európskej únie len preto, že sa niekomu nepáči.

Slovenský prezident zároveň požiadal maďarskú hlavu štátu, aby Maďarsko medzi svoje priority počas predsedníctva zaradilo aj tému nekalých obchodných praktík a pretrvávajúcej dvojakej kvality potravín. „Nepodarilo sa Európskej únii a Komisii tento vážny problém vyriešiť, a preto budem rád, ak bude môcť Slovensko aj prostredníctvom maďarského predsedníctva túto tému naďalej akcentovať a na jesennom samite sa k tomu určite naši zástupcovia na rade premiérov vrátia,“ zdôvodnil.

Vyšehradskú štvorku označil P. Pellegrini za životaschopný projekt. „Som presvedčený, že v dnešnej dobe je tých tém, kde krajiny V4 dokážu nájsť spoločný jazyk, obrovské množstvo. A niektoré z týchto tém sú zároveň prioritami Maďarska počas predsedníctva v Rade Európskej únie,“ poznamenal. Spomenul napríklad prioritu riešenia nelegálnej migrácie či ochrany a podpory poľnohospodárstva. Víta tiež agendu maďarského predsedníctva vo vzťahu k rozširovaniu Európskej únie o krajiny západného Balkánu.

Európska komisia (EK) uplynulý pondelok oznámila, že ju na neformálnych zasadnutiach ministrov v Maďarsku budú zastupovať len vyšší úradníci, a nie eurokomisári. Išlo o reakciu na nedávne návštevy maďarského premiéra Viktora Orbána v Moskve a Pekingu. Európsky parlament minulú stredu schválil rezolúciu, ktorou odsúdil stretnutie V. Orbána s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Minulý týždeň Švédsko oznámilo, že spolu s Fínskom, Poľskom a troma pobaltskými štátmi nevyšle svojich ministrov na júlové neformálne zasadnutia Rady EÚ, ktorým bude predsedať Maďarsko.

Premiér SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu oznámil, že nariadil ministerstvu zahraničných vecí, aby slovenskí zástupcovia v orgánoch EÚ v žiadnom prípade nesúhlasili s návrhmi trestať Maďarsko ako predsedajúcu krajinu v Rade EÚ za to, že V. Orbán navštívil s mierovou iniciatívou okrem Kyjeva a Washingtonu aj Moskvu a Peking.

Prečítajte si aj