Piatok 22. novembra, 2024
Talianska premiérka Giorgia Meloniová (vľavo) víta amerického prezidenta Joea Bidena a nemeckého kancelára Olafa Scholza počas uvítacieho ceremoniálu v prvý deň 50. samitu G7 v Borgo Egnazia v talianskom Fasane 13. júna 2024. (Antonio Masiello/Getty Images)

Svetoví lídri sa zišli na samite G7, Biden podpísal 10-ročnú bezpečnostnú dohodu so Zelenskym

Tohtoročný samit skupiny siedmich krajín (G7) hostí talianska premiérka Giorgia Meloniová v Apúlii, regióne známom ako päta talianskej topánky, ktorý je známy svojou bohatou históriou, piesočnatými plážami a produkciou olivového oleja. Na samite sa má prediskutovať široká škála tém vrátane konfliktov na Ukrajine a v Gaze, hospodárskej bezpečnosti a medzinárodnej spolupráce v oblasti umelej inteligencie.

Trojdňový samit sa koná  od 13. do 15. júna v luxusnom hotelovom rezorte Borgo Egnazia, ktorý sa nachádza uprostred olivových hájov na pobreží Jadranského mora v meste Savelletri di Fasano.

Na samite G7 sa zúčastňujú aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, britský premiér Rishi Sunak, nemecký kancelár Olaf Scholz, japonský premiér Fumio Kišida a kanadský premiér Justin Trudeau.

Vatikán v apríli potvrdil, že pápež sa pripojí k samitu lídrov a zúčastní sa na osobitnom zasadnutí o umelej inteligencii (AI).

„Je to prvýkrát v histórii, čo sa pápež zúčastní na práci skupiny G7,“ uviedla 26. apríla Meloniová.

Svetoví lídri očakávajú, že počas 50. samitu skupiny budú diskutovať o širokom spektre otázok vrátane plánu na uvoľnenie zmrazených ruských aktív na pomoc Ukrajine.  Počas samitu sa uskutoční aj zasadnutie o Blízkom východe, na ktorom lídri dostanú od prezidenta Bidena aktuálne informácie o rokovaniach týkajúcich sa prímeria a dohody o rukojemníkoch.

Plán pre ruské aktíva

Vedúci predstavitelia G7 sa 13. júna dohodli na pláne poskytnúť Ukrajine pôžičky kryté neočakávaným ziskom zo zmrazených ruských aktív. Hoci celková suma nie je jasná, Spojené štáty už prisľúbili 50 miliárd USD.

Vysokopostavení predstavitelia Bidenovej administratívy novinárom povedali, že pôžička sa začne poskytovať tento rok, a zdôraznili, že v skutočnosti za ňu zaplatí Rusko a nie daňoví poplatníci v Spojených štátoch a krajinách G7.

„Rusko platí,“ povedal jeden z vysokých predstaviteľov administratívy. „Príjem pochádza z toku úrokov z imobilizovaných aktív, a to je jediný spravodlivý spôsob splácania. Princíp je zatiaľ nedotknutý. Máme však plnú možnosť neskôr zabaviť istinu, ak bude politická vôľa.“

Pred kľúčovým samitom diskutovali ministri financií G7 o legálnosti použitia zmrazených aktív v hodnote približne 300 miliárd dolárov, ktoré sa nachádzajú na európskych účtoch ako zábezpeky na poskytnutie pôžičky Ukrajine na obnovu. Predpokladalo sa, že Francúzsko je hlavným odporcom tohto plánu.

Biden minulý týždeň pred odchodom z Francúzska spomenul, že sa s Macronom dohodol na pláne použitia zmrazených ruských aktív.

„Spojené štáty do toho vložili veľa energie a úsilia, pretože výnosy z týchto aktív považujeme za cenný zdroj peňazí pre Ukrajinu,“ povedal poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan 13. júla minulého roku.

Biden a Zelenskyj podpísali dohodu o bezpečnosti

Po stretnutiach s lídrami skupiny G7 13. júna podpísal prezident Biden so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským 10-ročnú bilaterálnu bezpečnostnú dohodu, ktorá znamená pokračujúci záväzok USA podporovať vojnou zmietanú krajinu v boji proti ruskej agresii.

Bezpečnostný pakt prichádza po tom, ako sa prezident Biden a vedúci predstavitelia krajín G7 minulý rok na samite NATO vo Vilniuse dohodli, že každý z nich podpíše s Ukrajinou dvojstranné bezpečnostné dohody.

Podľa Bieleho domu doteraz uzavrelo priame bilaterálne bezpečnostné dohody s Ukrajinou už 15 krajín.

Sullivan informoval novinárov pred bilaterálnym stretnutím a označil dohodu za významný moment.

„Myslíme si, že je to veľká vec, míľnik v partnerstve medzi USA a Ukrajinou,“ povedal Sullivan.

Dodal, že dohoda je „skutočným znakom“ dlhodobého záväzku USA „pri obrane pred ruskou agresiou, ako aj pri odradzovaní od budúcej agresie, aby Ukrajina mohla byť suverénnou, životaschopnou a prosperujúcou demokraciou“.

Podľa Sullivana bezpečnostná dohoda neobsahuje konkrétne sumy v dolároch na podporu Ukrajiny.

„Zahŕňa záväzok spolupracovať s Kongresom na udržateľnom financovaní do budúcnosti, čo aj urobíme,“ povedal novinárom 12. júna na palube Air Force One počas cesty do Talianska.

„A stanovuje rámec pre spoluprácu s Ukrajinou a ďalšími spojencami a partnermi s cieľom zabezpečiť, aby Ukrajina mala to, čo potrebuje, pokiaľ ide o fyzické kapacity, ako aj spravodajské a iné kapacity, aby sa mohla účinne brániť a odrádzať Rusko.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj