Streda 27. novembra, 2024
Kandidát francúzskej strany Les Republicains do volieb do Európskeho parlamentu generál Christophe Gomart počas tlačovej konferencie v Paríži 19. marca 2024 (Ludovic Marin/AFP via Getty Images)
»

Bývalý šéf francúzskej spravodajskej služby: Macron diskutuje o vojne, no nemá zbrane (Rozhovor)

Zastavil by zásah francúzskej armády na Ukrajine postup Ruska? Emmanuel Macron opakovane zdôraznil, že nevylučuje nasadenie západných pozemných jednotiek. Bývalý šéf francúzskej spravodajskej služby Christophe Gomart má na tento postup iný názor.

Francúzskej armáde „chýba munícia, delá a tanky“, hovorí bývalý francúzsky generál Christophe Gomart. Podľa bývalého šéfa vojenskej rozviedky preto nebolo správne, že francúzsky prezident Emmanuel Macron začiatkom mája opäť spomenul možné nasadenie vojsk na podporu Kyjeva.

Gomart kandidoval na treťom mieste na kandidátke konzervatívnej strany Les Républicains (Republikáni) v tohtoročných eurovoľbách. Slúžil v hodnosti štvorhviezdičkového generála (Général de Corps d’Armée) a okrem iného bol nasadený v Líbyi a Mali. Francúzskej edícii denníka Epoch Times poskytol rozhovor.

Bolo správne, že prezident Emmanuel Macron opäť hovoril o nasadení francúzskych pozemných jednotiek na Ukrajine?

Bolo chybou, že hlava štátu túto možnosť opäť vrátila do hry. Strategická nejednoznačnosť spočíva v ponechaní otvorených možností. Nespočíva v komentovaní vlastných úvah. Namiesto toho, aby sa zachovala európska jednota a jednota NATO v kontexte podpory Ukrajiny vybavením a materiálom, takéto vyhlásenie vyvoláva protichodné reakcie, ktoré by mohli pôsobiť rozdeľujúcim dojmom.

Napriek tomu sa Emmanuel Macron snaží vyslať odkaz trom adresátom. Po prvé, Francúzom. Chce im pripomenúť, že vo východnej Európe stále prebieha vojna. Chce tiež vyslať odkaz Európanom, keď im hovorí, že sa musia organizovať – ale oni si to uvedomujú a niektorí sú v súčasnosti v lepšej situácii ako my. A samozrejme, svojimi vyhláseniami o vyslaní vojsk sa snaží dať Rusom jasne najavo, že je možné, že jedného dňa budeme sami viesť vojnu. Domnievam sa však, že to nie je ani vhodné, ani realistické.

Je známe, že ukrajinská armáda má v súčasnosti na fronte problémy. Rusi postupujú. Zvrátila by intervencia francúzskej armády tento trend?

To, čo by tento trend zvrátilo, by bolo predovšetkým masívne zrýchlenie dodávok techniky, materiálu a munície; a teda zvýšenie priemyselnej výroby. To znamená, že náš vlastný obranný priemysel potrebuje viac objednávok. To sa však stále nedeje.

Aby som vám odpovedal v ľudskej rovine: naša armáda je skúsená profesionálna armáda, ktorá sa nasadením v rôznych operačných oblastiach stala mimoriadne kompetentnou. V súčasnej situácii jej však chýba aj munícia, delá a tanky. Napríklad v roku 1991 sme mali približne 1 300 tankov. V súčasnosti ich máme len 220, takže je tu reálny rozdiel v kapacite.

Takže nemáme prostriedky na vedenie vojny vysokej intenzity? Zákon o vojenskom plánovaní prijatý vlani v lete na roky 2024 až 2030 a 413,3 miliardy eur investovaných do našej armády nestačia na doplnenie našich zásob?

De facto nemáme prostriedky na vedenie vojny vysokej intenzity. A aby som bol celkom úprimný: na konci nášho vojenského plánu, tri roky po tom, ako Emmanuel Macron opustí Elyzejský palác, budeme mať menej tankov Leclerc – len 190 tankov – a menej Rafale [viacúčelových bojových lietadiel].

Preto chceli konzervatívci pri prerokúvaní návrhu zákona ešte viac zvýšiť investičný rozpočet. V súčasnosti máme 220 tankov Leclerc.

A naše námorníctvo, ktorého kvalita je nesporná, sa, žiaľ, nerozširuje v takej miere. Hoci vzhľadom na našu obrovskú výlučnú hospodársku zónu – druhú najväčšiu na svete po USA – potrebujeme oveľa viac fregát.

Môže François-Xavier Bellamy, hlavný kandidát konzervatívnej strany Les Républicains, niečo zmeniť po voľbách do Európskeho paramentu? Národný front (RN) Marine Le Penovej bolo v prieskumoch veľmi vysoko. 

Náš volebný program môže priniesť prekvapenie. Musí zostať taký, aký je, a to konzervatívny. Sme jediní konzervatívci, ktorí môžu v Európskom parlamente niečo zmeniť na obranu záujmov Francúzska. Pretože sme tam, kde sa rozhoduje, a predovšetkým preto, že skutočne pracujeme. To nie je prípad Národného frontu. Rozumiem hnevu a Francúzom, ktorí sú naklonení hlasovať za RN. Táto strana však už vyhrala voľby v rokoch 2014 a 2019 a na európskej úrovni ani pre Francúzov sa nič nezmenilo.

Popri nej Reconquête! propaguje jednotu, ale v skutočnosti vytvára ďalšie rozdelenie pravice a zároveň podnecuje vnútorné spory. My, naopak, chceme zjednotiť konzervatívnych voličov okolo tých, ktorí môžu ich hlas zastupovať najúčinnejšie. To je dôvod, prečo som za Françoisa-Xaviera Bellamyho.

Je skutočnosť, že Ursula von der Leyenová pochádza z Európskej ľudovej strany (EPP) a podporuje ju Emmanuel Macron, nevýhodou pre váš volebný program?

Delegácia Les Républicains v EPP v roku 2019 nehlasovala za Ursulu von der Leyenovú; volil ju ale Emmanuel Macron.

Jej predchádzajúce pôsobenie vo funkcii predsedníčky Komisie a jej doterajšie výsledky nás viedli k tomu, aby sme na straníckej konferencii EPP obnovili náš nesúhlas s jej opätovným vymenovaním. Hlasovali sme proti a mnohí ďalší členovia nás dokonca nasledovali.

Dúfame, že nebude opätovne vymenovaná – v takom prípade budeme vystupovať proti nej. Tým, že máme silnejšie zastúpenie v EPP, máme najväčšiu šancu, že nebude opätovne vymenovaná.

Urobíme všetko, čo je v našich silách, a budeme bojovať za to, aby Ursula von der Leyenová nemohla zastávať funkciu aj druhé funkčné obdobie.

Aké dôležité politické opatrenia budete realizovať so svojimi straníckymi kolegami z EPP v nasledujúcom európskom legislatívnom období?

Náš program predstavíme čoskoro. V rámci EPP a pod vedením Françoisa-Xaviera Bellamyho budeme hájiť záujmy Francúzska. Začneme úlohou poskytnúť väčšiu slobodu tým, ktorí vyrábajú vo Francúzsku – a nie zavádzať ešte väčšie obmedzenia. Viete, čo sa hovorí? USA vymýšľajú, Čína vyrába, Európa reguluje a Francúzsko vyváža – predovšetkým príliš veľa.

Veľmi pekne vám ďakujem za rozhovor!

Pôvodný článok

Prečítajte si aj