Čína sa umiestnila ako predposledná v rebríčku slobody tlače vo svete
Čína sa pridala k ďalším komunistickým štátom – Vietnamu a Severnej Kórei – s umiestnením na samom konci najnovšieho rebríčka slobody tlače vo svete (RSF), ktorý bol zverejnený organizáciou Reportéri bez hraníc na Svetový deň slobody tlače 3. mája.
Čína sa v tohtoročnom indexe 180 krajín a regiónov umiestnila na 179. mieste, o jedno miesto nad Severnou Kóreou a o jedno miesto nižšie ako Vietnam. Oproti minulému roku sa prepadla o štyri miesta.
Hong Kong kontrolovaný komunistickou Čínou sa umiestnil na 140. mieste. Situácia ohľadom slobody tlače v bývalej britskej kolónii je klasifikovaná ako „zložitá”, zatiaľ čo v pevninskej Číne je klasifikovaná ako „veľmi vážna”.
Svetový index slobody tlače každoročne hodnotí krajiny a regióny v piatich kategóriách: politický kontext, právny rámec, súdnictvo, ekonomika, sociokultúrny aspekt a bezpečnosť.
RSF vyberá novinárov, vedcov a obhajcov ľudských práv, ktorí odpovedajú na ich dotazník o slobode tlače. Na výpočet skóre pre každú krajinu a región používa kvantitatívny súčet prípadov zneužívania médií a novinárov a takisto aj kvantitatívnu analýzu postrehov odborníkov na slobodu tlače.
Správa opisuje Čínsku ľudovú republiku ako „najväčšieho väzniteľa novinárov a obhajcov slobody tlače na svete a jedného z najväčších vývozcov propagandistického obsahu”.
Správa RSF poukázala na to, že „ázijské režimy jednej strany a diktatúry” – menovite Čína a jej regionálni susedia: Severná Kórea, Vietnam a Barma (známa aj ako Mjanmarsko, umiestnené na 173. mieste) – „najviac obmedzujú žurnalistiku, pričom lídri zosilňujú svoj totalitný tlak na verejný diskurz”.
V týchto krajinách, podobne ako v bývalom Sovietskom zväze, „sú tradičné médiá pod prísnou kontrolou jednej strany,” uviedla skupina so sídlom v Paríži.
„Nezávislí novinári a blogeri, ktorí sa odvážia informovať o „citlivých“ informáciách, sú často pod dohľadom, prenasledovaní, zadržiavaní a v niektorých prípadoch aj mučení,” uviedla RSF.
Začiatkom roka 2020 denník The Epoch Times informoval, že Fang Bin, občiansky novinár z čínskeho mesta Wu-chan, bol uväznený čínskym komunistickým režimom za to, že šíril pravdu o pandémii COVID-19 v meste Wu-chan. O tri roky neskôr, 30. apríla bol prepustený, ale polícia ho posielala z miesta na miesto medzi Pekingom a Wu-chanom.
Jeho rodina sa neodvážila dovoliť mu vrátiť sa späť domov kvôli hrozbám, ktoré dostala od úradov. V dôsledku toho bol Fang nútený stať sa bezdomovcom a naďalej ho sledujú a monitorujú agenti v civile.
Ďalšia občianska novinárka Zhang Zhan bola tiež odsúdená za informovanie o pandémii vo Wu-chane a stále je za mrežami.
„Opäť to dokazuje, že v systéme Čínskej komunistickej strany (ČKS) nie je možné rýchlym hospodárskym rozvojom dosiahnuť slobodu slova a demokratické myslenie,” uviedol komentátor aktuálnych udalostí pôsobiaci v USA Tang Jingyuan v súvislosti s umiestnením Číny v čínskojazyčnej relácii „Panorama” spravodajskej televízie NTD News.
V hodnotení slobody tlače klesol aj spojenec Číny – Rusko. Obsadilo 164. miesto, čo je o deväť priečok nižšie ako vlani.
Taiwan (Čínska republika), ktorý RSF označuje za jednu z „funkčných demokracií” na svete, sa umiestnil na 35. mieste.
Žiadna sloboda prejavu pod vládou ČKS
„Sloboda tlače v Číne naďalej klesá až na dno,” povedal Tang. „Jasne to ukazuje, že potláčanie slobody prejavu zo strany ČKS dosiahlo v posledných rokoch nový vrchol.”
Dokonca aj Hu Xijin, bývalý šéfredaktor ústredného média režimu Global Times a hlavný propagandista ČKS, kritizoval režim za jeho cenzúru a kontrolu nad spravodajským procesom.
„Treba chrániť a rešpektovať vlastné spravodajské črty médií a tie nemôžu byť podriadené. Niektoré regióny a oddelenia však v súčasnosti uplatňujú silný intervencionistický prístup k spravodajským organizáciám, čo je veľmi diskutabilné,” napísal na čínskych sociálnych sieťach. „Nie je možné očakávať, že sa ČKS zmení sama od seba.”
„ČKS sa spolieha na zbrane a perá, aby ukradla moc,” povedala Chen Weiyu z NTD vo svojom čínskojazyčnom programe – Ako vidí svet Weiyu. „Takzvané pero slúži na kontrolu správ a propagandy. Dôvodom, prečo si tak veľmi cenia správy a propagandu a musia ich pevne ovládať vo svojich rukách, sú ich dezinformácie.”
„ČKS vybudovala Veľký firewall s rovnakým cieľom. Je ním zabrániť Číňanom v prístupe k skutočným správam a informáciám.”
Tang povedal: „Pokiaľ sa systém ČKS nerozpadne, bežní ľudia ani novinári sa nedočkajú dňa, kedy budú môcť hovoriť skutočne slobodne.”
Z pôvodného článku preložil Martin Konečný.