Sobota 23. novembra, 2024
Ilustračná fotografia (Foto: Joshua Miranda / pexels)

Od policajného facebooku k vlastnému projektu: Púchovský opúšťa políciu a odhaľuje hoaxy na vlastnú päsť

David Púchovský, ktorý viedol v rokoch 2017-2023 sociálne siete slovenskej polície, sa stal známym bojovníkom proti hoaxom a dezinformáciám. Po parlamentných voľbách v septembri 2023 však jeho projekt „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ skončil. Teraz sa Púchovský rozhodol pokračovať v tejto misii na vlastnú päsť, spustiac apolitickú iniciatívu na odhaľovanie falošných správ a podvodov. S podporou verejnosti a odborníkov chce Púchovský bojovať proti dezinformáciám, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre stabilitu a bezpečnosť Slovenska. Proti hoaxom a podvodom zakročuje aj ministerstvo vnútra. Dôležitosť boja proti hybridným hrozbám si uvedomuje aj NATO a EÚ.

Prvenstvo Slovákov v EÚ

David Púchovský viedol v rokoch 2017-2023 policajné sociálne siete na Facebooku a Instagrame. Tie sa v prepočte na obyvateľov stali najsledovanejší stránkami v rámci policajných zborov v Európe. „Napriek tomu, že jedna z nich – Hoaxy a podvody – Polícia SR – bola v domácich a zahraničných bezpečnostných kruhoch rešpektovaná, napriek získaným oceneniam a úspešne odhalenej operácii ruského veľvyslanectva známej ako „cintorín Ladomirová“ svoju činnosť po parlamentných voľbách musela prerušiť na dobu neurčitú,” písal Púchovský na portáli doni.sk, kde v januári spustil zbierku pre naštarovanie apolitického projektu.

Po predčasných parlamentných voľbách v septembri 2023 došlo k útlmu rozličných aktivít, pričom jednou z nich bola po nástupe ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) zmena vedenia komunikačného odboru polície. Minister pripustil, že by policajt Púchovský mohol v práci pokračovať, v prípade, že by mal záujem. Zároveň však uviedol svoju predstavu: „Hoaxy a podvody polície by mali slúžiť na to, aby tu občania mali informácie o bezpečnostnom stave Slovenskej republiky, nie (na) tvorenie si politických názorov a súperenie s politikmi tak, ako to robilo predošlé vedenie policajného zboru,“ povedal Šutaj Eštok a spomenul, že bol v minulosti označený „za hoaxera a konšpirátora“. 

V súvislosti s politickými zásahmi ministra sa zakladateľ a správca pôvodnej stránky rozhodol odísť zo svojho zamestnania a pustil sa do samostatného projektu. Obsahom stránok na sociálnych sieťach je vyvracanie jednotlivých hoaxov. Hoax je v preklade falošná správa, mystifikácia, novinárska kačica, či výmysel. Vysvetľovať nezmysly chce na základe faktov a stanovísk expertov. Projekt je zameraný na analyzovanie dlhotrvajúcich dezinformačných kampaní a preventívne či edukatívne kampane, ktoré upozorňujú na podvody a spolupracujú s odborníkmi.

Podľa slov Púchovského v rámci Európskej únie držia Slováci prvenstvo – najviac obyvateľov Slovenska verí falošným správam. Podľa Svetového ekonomického fóra dezinformácie predstavujú najväčšie riziko pre globálnu stabilitu v najbližších dvoch rokoch. „Strategická komunikácia je dnes dôležitejšia viac ako kedykoľvek predtým. Ide o obranu vlastnej krajiny voči neviditeľnému nepriateľovi, ktorého nazývame hybridné hrozby. Ak to nedokáže štátna správa, musia nastúpiť občania, ktorým na budúcnosti Slovenska záleží,“ uviedol Púchovský. Jeho iniciatíva funguje už štyri mesiace.

Je slovenčina najťažší jazyk na planéte?

Nedávno sa na stránke objavil jeden z tradičných hoaxov o slovenčine. Tá má byť podľa Ústavu jazykovedcov so sídlom v Berlíne najťažším jazykom spomedzi 7 832 jazykov sveta, ktoré kedy skúmal. V dezinformácií sa uvádza, že jazyk nemá vo svete obdobu, čo sa týka náročnosti na učenie, má veľmi komplikovanú gramatiku, spodobovanie, časovanie, tvrdé a mäkké i / y. 

Už v roku 2007 jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV  upozornil na tento nezmysel: „Pravda je taká, že slovenčina patrí skôr medzi najľahšie slovanské jazyky. V lingvistickej typológii sa hodnotí ako pomerne jednoduchý a pravidelný jazyk.“ Stránka Hoaxy a podvody vysvetľuje dôvod vzniku tejto nepravdivej informácie tým, že nám Slovákom pridáva akýsi pátos dôležitosti, unikátnosti a hrdosti v jednom – „My Slováci sme v niečom výnimoční, lebo náš jazyk je najťažší na svete!“

Vymazaný Facebookový účet premiérovho atentátnika

Stránka sa tiež napríklad venuje špekuláciám ohľadom zmazania profilu muža, ktorý spáchal atentát na predsedu vlády Roberta Fica. Vo verejnom priestore sa tvrdilo, že jeho profil mala odstrániť tretia osoba a teda, že mal komplica. Toto Hoaxy a podvody vyvracia a poukazuje na to, že téoria o vymazaní profilu inou osobou sa ukazuje ako hoax: „Spoločnosť Meta prostredníctvom svojej hovorkyne pre denník N uviedla: „Odstránili sme profil 15. mája krátko po útoku. Bola to Meta, kto účet odstránil, nie niekto iný.“

Minister vnútra Šutaj Eštok a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) po zasadnutí Bezpečnostnej rady informovali verejnosť, že polícia už nepracuje len s verziou, že v prípade atentátnika Juraja Cintulu išlo o samostatný čin „osamelého vlka”, ale narábajú aj s verziou, že by mohol mať komplica z dôvodu, že 2 hodiny po atentáte došlo k zmazaniu komunikácie na sociálnej sieti Facebook. „Dve hodiny po spáchaní skutku mal páchateľ vymazanú všetku facebookovú aj komunikačnú históriu a neurobil to on a zrejme ani jeho manželka,” uviedol Šutaj Eštok.

„My sme v nedeľu informovali, že v deň spáchania atentátu, niekoľko pár hodín po spáchaní tohto trestného činu, došlo k vymazaniu konverzácie. Dnes médiá prišli s tým, že na druhý deň bol zmazaný profil. To je všetko – aby sme si rozumeli,“ dodal minister.

Ministerstvo očakáva nárast dezinformácií

Rezort vnútra má tiež svoju oficiálnu stránku, kde bojuje proti hybridným hrozbám. „Hybridné hrozby sú súbor nátlakových a podvratných činností, konvenčných a nekonvenčných, vojenských a nevojenských metód, ktoré môžu štátne aj neštátne subjekty koordinovaným spôsobom využívať na dosiahnutie konkrétnych cieľov bez formálneho vyhlásenia vojny pod prahom zvyčajnej reakcie,” opisuje rezort.

Okrem toho rezort prispieva aj na sociálnej sieti v rámci stránky Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra SR. Ministerstvo vnútra na tejto stránke aktuálne upozorňuje napríklad na to, že anonymita za klávesnicou pri šírení nenávistných komentárov nezaručuje beztrestnosť.

V deň atentátu na premiéra Fica bolo na stránke uvedené varovanie: „Dá sa predpokladať, že sa v krátkom čase začnú v informačnom priestore v súvislosti s touto udalosťou šíriť dezinformačné naratívy. Apelujeme preto na občanov, aby boli zdržanliví, nešírili neoverené informácie a nepodporovali nenávisť a výzvy k násiliu.”

Svet je v hybridnej vojne

Začiatkom mája 2024 publikovala Severoatlantická rada NATO vyhlásenie, ktoré vyjadruje kolektívne znepokojenie členských štátov NATO nad odhalením viacerých škodlivých aktivít Ruskej federácie na území aliancie. „Ruské škodlivé aktivity v severoatlantickom priestore úzko súvisia so snahami o podkopanie podpory západných spojencov pre Ukrajinu, ktorá sa už viac ako dva roky bráni ruskej vojenskej agresii,” informovalo centrum boja proti hybridným hrozbám a Ministerstvo vnútra SR.

Európska únia sa podľa ministerstva vnútra začala hybridným hrozbám hlbšie venovať po nezákonnej anexii Krymu Ruskou federáciou z roku 2014. Tá je označovaná za ukážkový príklad pre využitie hybridných hrozieb súčasnosti. Na úrovni členských štátov bolo prijatých niekoľko dokumentov a vznikli iniciatívy pomáhajúce členským štátom, nevynimajúc Slovensko, adresnejšie čeliť tomuto problému.

Severoatlantická aliancia má od roku 2014 stratégiu pre svoju úlohu v boji proti hybridnej vojne. „NATO zabezpečí, aby Aliancia a spojenci boli dostatočne pripravení čeliť hybridným útokom bez ohľadu na ich podobu. Bude odrádzať hybridné útoky na Alianciu a v prípade potreby bude brániť dotknutých spojencov,” deklaruje NATO.

Prečítajte si aj