Výbuch e-kolobežky v Trenčíne: na Slovensku nejde o prvý prípad
V stredu (22. 5.) v podvečerných hodinách otriasol bytovým domom v Trenčíne výbuch elektrickej kolobežky. Hasiči evakuovali viacerých ľudí. Po uhasení požiaru vyniesli kolobežku z bytu a 20 minút ju ešte ochladzovali vodou. Nikto sa nezranil.
Podľa televízie Markíza spôsobil výbuch kolobežky tlakovú vlnu, ktorá vyvalila dvere. V štvorizbovom byte sa v tom čase nachádzali traja ľudia. Starší pár sa nadýchal splodín, odmietli však prevoz do nemocnice. Kolobežka mala explodovať v detskej izbe, následkom čoho bol zničený nábytok a v konečnom dôsledku zadymený celý byt. Na mieste zasahovalo deväť profesionálnych hasičov so štyrmi kusmi techniky.
„Z bytu hasiči evakuovali dve zranené osoby. Požiar zlikvidovali a kolobežku vyniesli na vonkajšie priestranstvo, kde ju uhasili a následne vložili do suda s vodou. Zraneným osobám poskytli prvú pomoc a z priľahlých bytov evakuovali ďalšie osoby,“ uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík.
E-kolobežky sú stále populárnejšou alternatívou jazdy na krátke vzdialenosti. Čoraz viac sa však objavujú správy o ich vznieteniach. Prípad z Trenčína nebol prvou udalosťou tohto druhu na Slovensku. Už v roku 2021 e-kolobežka horela v žilinskom byte. Muž si stroj objednal z Číny a hneď po prvom nabití začala batéria dymiť až nakoniec explodovala. V panike ju vyhodil na balkón a uhasil starou plachtou.
O ďalšom prípade z roku 2023 informovala bratislavská polícia. K požiaru došlo pri nabíjaní e-kolobežky v jednom z bytov v hlavnom meste. Dym unikol do celej 8-poschodovej budovy a museli evakuovať 33 ľudí. Nikto nebol zranený.
V súčasnosti poháňa takmer všetky elektrické kolobežky lítium-iónová batéria s vysokou energetickou hustotou. Ide o kontroverzné zariadenie. Za optimálnych podmienok generuje prostredníctvom chemických procesov energiu bezpečne, avšak vonkajšie i vnútorné vplyvy môžu spôsobiť skraty, požiare a výbuchy.
Napriek tomu, že ide o malé, ľahké a výkonné batérie, podľa profesora inžinierstva na Marylandskej univerzite Michaela Pechta sú „náchylné na prehriatie a vznietenie“.
Vďaka niektorým jednoduchým bezpečnostným opatreniam možno znížiť pravdepodobnosť vzniku požiaru:
1. Vyberajte si elektrické zariadenia certifikované podľa bezpečnostných noriem.
2. Vždy buďte prítomný pri nabíjaní zariadenia a nenabíjajte ho počas spánku. Po úplnom nabití zariadenie odpojte zo zásuvky.
3. Používajte iba nabíjačku dodávanú so zariadením a dodržiavajte pokyny výrobcu na správne nabíjanie.
4. Nabíjajte zariadenie mimo horľavých materiálov, ako je napríklad nábytok alebo vankúše. Ukladajte ho na miesto, ktorá vám nebráni v prístupe k východu.
5. Ak začne batéria zlyhávať, zaobstarajte si novú od rovnakej spoločnosti.
6. Nepokúšajte sa e-kolobežku uhasiť vodou – hrozí riziko úrazu elektrickým prúdom v dôsledku vysokého napätia.
7. Ak sa počas nabíjania objaví dym, odpojte vozidlo z elektrickej siete (ak to úroveň dymu umožňuje), alebo prerušte nabíjanie odpojením elektriny.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK