Streda 30. októbra, 2024
Rastislav Káčer ako slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO 29. novembra 2022 v rumunskej Bukurešti. (Foto: ANDREI PUNGOVSCHI/AFP via Getty Images)

Exminister Káčer kritizoval zaobchádzanie s atentátnikom, Danko odmieta okrúhly stôl s ľuďmi ako je Matovič

Keď sa pred rokom v rámci predvolebnej kampane stretli v Michalovciach exminister zahraničia Rastislav Káčer a exminister obrany Jaroslav Naď (Demokrati) so svojimi potenciálnymi voličmi, čakalo ich nemilé prekvapenie v podobe čistokrvných prejavov odporu voči ich pôsobeniu v politike. Pôvodne plánovaná diskusia sa zvrhla do ostrej konfrontácie, polienka do ohňa paradoxne pridával aj bývalý šéf diplomacie. Po roku si predseda Demokratov Naď a Káčer, ktorý ešte pred parlamentnými voľbami stranu opustil, stretnutie v Michalovciach symbolicky zopakovali.

„Takúto úroveň nenávisti a násilia, ja si vôbec neviem predstaviť, či niekto z politikov v takejto verejnej konfrontácii vôbec niekedy zažil,“ pripomenul Káčer minuloročnú diskusiu, diskutérov pritom označil ako „hordu ľudí dovezených ruskou pobočkou spravodajských služieb“.

Nenávisť v politike je netolerovateľná

Káčer sa podľa svojich slov rozhodol zúčastniť druhého kola diskusie, aby upozornil na to, že nenávisť v politike je cestou do pekla a nesmie sa tolerovať. „Kto v politike trávi studne a potom ich otrávi, tak sa nemôže čudovať, že zrazu bude bolieť aj jeho brucho z toho. A to som netušil, že dôjde k tomu, čo samozrejme všetci odsudzujeme, odsudzujeme to kategoricky a zásadne,“ skonštatoval dva dni po atentáte na premiéra Fica.

Za súčasnou situáciou vidí Káčer najmä zneužívanie klamstva a dezinformácií. V súvislosti so svojou nedávnou návštevou USA poukázal na to, že s takou radikalizáciou politiky a s takým silným jazykom, aký sa používa na Slovensku, sa tam nikdy nestretol. 

„Potrebujeme sa vrátiť k slušnej politike, ktorá má tabu, ktorá vie, že potrebujeme spoločnosť sceľovať, že politický zápas – to nie je gladiátorský zápas – je to zápas, ktorý má svoje pravidlá,“ povedal exčlen mimoparlamentnej strany, ktorú dnes vedie Jaroslav Naď. Ten je podľa kritikov známy svojím útočným a nevyberaným slovníkom.

Za sto dní pokoja tu máme policajný štát

Diskutéri sa dotkli aj otázky možného zneužitia atentátu na zavedenie politického štátu. Táto téma je podľa Káčera vážna a má zapadať do niekoľko mesiacov trvajúceho procesu. „Slovensko nie je výnimočné v tom, že by sme boli prvou demokratickou krajinou, kde sa udial politický atentát. Udialo sa tak v lepších rodinách, ako je Slovensko,“ pripomenul rad politicky motivovaných vrážd vo Švédsku, Srbsku či Poľsku a zdôraznil, že žiadnej z týchto krajín sa atentát nestal zámienkou na nálepkovanie názorovej opozície.

Čo by sa stalo, keby politici pristúpili na Šimečkov (PS) návrh „zloženia zbraní“ na sto dní? „Za sto dní pokoja tu máme policajný štát a policajnú diktatúru“, myslí si Káčer.

Atentátnik vykreslený ako neborák, ktorý bezprizorne sedí na chodbe

Rastislav Káčer kritizuje zlyhanie zásahových zložiek počas atentátu na premiéra Fica (Smer-SD) a neprofesionalitu policajného zboru. Hodnotí aj uniknuté video s atentátnikom. „Toto šialené videjko, ktoré uniklo, veď to, ja si to neviem predstaviť, že ja neviem, po atentáte na Kennedyho alebo Olafa Palmeho alebo Schäubleho v Nemecku, že ten chudák, neborák, ktorého zadržia, bude sedieť voľakde bezprizorne na chodbe – ako ktorého chytili kradnúť v supermarkete – a niekto mu tam bude strkať telefón do tváre, toto je hanba, ani nie tie Kaliňákove reakcie, poučovania,“ zaznelo v Michalovciach.                    

Matovič musí byť „vyautovaný“ z politiky

V diskusnej relácii V politike spomenul Andrej Danko (SNS) deštruktívny model Matovičovho účinkovania na politickej scéne, upozornil aj na porušenie rokovacieho poriadku poslancami hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO) počas rokovania o návrhu zákona o RTVS, ktorí sa minulú stredu, ešte pred atentátom na premiéra, postavili s ústami zalepenými čiernou páskou a heslom „koniec slobody slova“ pred ministerku kultúry Šimkovičovú a „išli do agresívneho útoku na poslanca Michelka“.  Matovič musí byť podľa Danka „vyautovaný“ z politiky.

„Rozlišujte naše reakcie, a budeme fakt v tomto tvrdí, pred atentátom a po,“ povedal Danko

Po minulotýždňovom atentáte na premiéra Roberta Fica bola medzi koalíciou a opozíciou nastolená otázka spoločného okrúhleho stola. Stretnutie lídrov všetkých parlamentných strán, plánované na utorok 21. mája, je odložené. Oznámil to novozvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas-SD). Na diskusiu za okrúhlym stolom podľa Pellegriniho ešte nedozrel čas a uskutoční sa neskôr. 

Danko toto rozhodnutie čakal a je mu zaň vďačný. Sám mal Pellegriniho upozorniť na to, že takéto stretnutie nie je v danej chvíli rozumné. „Teraz nie je určite priestor niekoho križovať alebo obviňovať, ale ani tu hovoriť o nejakých generálnych gestách zmierenia. Jediný človek, ktorý trpel, má bolesti, je Fico. Keď mi Fico povie, že ideme robiť politiku okrúhlych stolov, že ideme robiť zákony, tak ich začneme nastavovať,“ povedal Danko. Uviedol však, že už od pondelka sa má vláda začať radiť o novom mediálnom zákone, napríklad v bode práva na opravu informácie.

„Je to falošné hovoriť, že nejaké stretnutie v utorok by zmierilo spoločnosť,“ uviedol. „Veď nezabúdajte, ako ja si mám sadnúť s Matovičom za stôl, keď mu (Ficovi) nosil truhlu pred dom? To nesmiete popierať, ľuďom treba povedať pravdu,“ pripomenul šéf SNS. 

Po zrušení témy okrúhleho stola zmenil svoju rétoriku aj šéf PS Šimečka, ktorý síce naďalej tvrdí, že je nutné zmierniť napätie v spoločnosti, ale už pripúšťa legitímnosť práva pokračovať v presadzovaní kritického opozičného názoru – aj prostredníctvom verejného zhromaždenia. Zároveň vyjadril obavy, že koaliční politici zneužijú tému atentátu na tvorbu represívnych zákonov voči médiám a občianskej spoločnosti. 

Šimečka sa ohradzuje voči obviňovaniu progresívcov zo spoluzodpovednosti na nenávistnom nastavení spoločnosti. „Vyčítajú mi výrok, že hodíme vládnej koalícii všetky polená pod nohy. Samozrejme, veď to je aj úlohou opozície, aby sme slušne, odborne ale dôrazne využívali všetky zákonné nástroje, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol vo svojom pondelkovom statuse.

Prečítajte si aj