Pondelok 25. novembra, 2024
Slovensko v EÚ. (Zdroj: europa.eu)

Viacerí ministri aj politici si pripomenuli výročie vstupu Slovenska do EÚ

Viacerí ministri si pripomenuli 20. výročie vstupu SR do EÚ. Poukázali na rôzne pozitíva prameniace z členstva. Apelovali aj na potrebu presadzovania štátnych záujmov a požiadaviek v rámci EÚ. Vyplýva to z ich vyjadrení na sociálnej sieti.

Zvolený prezident SR Peter Pellegrini chce robiť všetko pre to, aby Slovensko bolo plnohodnotným členom veľkej európskej rodiny. Zároveň deklaroval, že na prvom mieste preňho bude obrana slovenských národnoštátnych záujmov. Uviedol to pri príležitosti stredajšieho 20. výročia vstupu SR do EÚ.

Vstup do EÚ považuje Pellegrini za jeden z najvýznamnejších míľnikov histórie Slovenska. „Želám si, aby nás po júnových voľbách v Európskom parlamente reprezentovali ľudia, ktorí sa neboja prehovoriť vtedy, keď sa treba zastať svojej vlasti a obhajovať jej záujem,“ dodal na sociálnej sieti.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) je podľa vlastných slov na členstvo SR v EÚ hrdý. „Slovensko je historicky aj hodnotovo pevnou súčasťou európskej rodiny,“ povedal. Zároveň skritizoval niektoré návrhy v europarlamente. Na prvom mieste podľa neho musia byť záujmy Slovenska. Členstvo ocenil aj minister investícií Richard Raši (Hlas-SD). Poukázal na prínos európskych zdrojov. „Vďaka EÚ a eurofondom sme vybudovali 238 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest,“ dodal.

Aj šéf rezortu školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) považuje členstvo v EÚ za kľúčové. Myslí si, že Slovensko sa musí v rámci spoločenstva učiť lepšie presadzovať vlastné záujmy. „Z pohľadu rezortu školstva je rozhodne najväčšou výzvou odchod množstva mladých ľudí do zahraničia. Aj to je dôsledok slobody, vytvára na nás všetkých tlak, aby sme mladým ponúkali kvalitnejšie vzdelávanie aj lepšie príležitosti na dobrý život,“ dodal. Vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) označil vstup Slovenska do EÚ za dôležitý míľnik.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) zase Úniu považuje za spoločnosť, ktorá dokáže budovať prosperitu a stabilitu v Európe. Šéf envirezortu Tomáš Taraba (nominant SNS) vníma členstvo ako príležitosť môcť Európu spoluvytvárať. Treba z toho podľa jeho slov vyťažiť čo najviac. „Prosperujúca, bezpečná a slobodná Európa, rešpektujúca identitu národných štátov je dobrý projekt, ktorý je však v ohrození,“ doplnil. Skritizoval, že EÚ sa začala využívať aj ako nástroj na presadzovanie čoraz absurdnejších politík „proti vôli ľudí a národných štátov“.

Výročie vstupu SR do EÚ si pripomenuli aj ďalší politici. Expremiér a podpredseda strany Demokrati Eduard Heger považuje členstvo v EÚ za životný záujem Slovenska. V tejto súvislosti skritizoval súčasnú vládu pre zhoršenie vzťahov s kľúčovými partnermi. Aj neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok vyzdvihol členstvo SR v EÚ. „Mier je tam, kde je EÚ,“ poznamenal. Rovnako skritizoval postoje kabinetu. Myslí si, že je na mieste kriticky problémy pomenovávať, no nie na základe ideologických hesiel.

KDH: Kvalita života na Slovensku sa po vstupe do Únie výrazne zlepšila

Kvalita života na Slovensku sa po vstupe do Európskej únie (EÚ) výrazne zlepšila. Slovensko dostáva podstatne viac peňazí, ako do spoločnej európskej kasy dáva. Na sociálnej sieti na to poukázalo KDH pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do Únie.

„Z európskych peňazí sa stavajú a rekonštruujú školy, škôlky a nemocnice, budujú cesty, modernizujú železnice, zlepšujú zručnosti a kvalifikácia, podporujú pracovné miesta, chráni životné prostredie a realizujú ďalšie projekty, čo napomáha rozvoju krajiny,“ skonštatovalo opozičné hnutie.

Slovensko podľa KDH profituje z prístupu k jednotnému trhu EÚ, čo znamená voľný pohyb kapitálu, služieb, tovaru a pracovníkov, a to podporuje rast hospodárstva. „Eurom platíme v 20 krajinách a neprerábame na kurzoch. Všade máme jednotnú záruku dva roky, tovar kúpený cez internet môžeme vrátiť do 14 dní, v EÚ sa zrušili roamingové poplatky,“ vysvetlilo.

Voľný pohyb osôb v rámci EÚ umožňuje Slovákom cestovať a pracovať v iných členských štátoch bez obmedzení. Bez víz sa môžu dostať do 184 krajín sveta vrátane USA a Kanady, priblížilo KDH. Pripomína, že slovenský pas je vďaka tomu deviatim najsilnejším pasom na svete. Na prácu v Únii tiež nepotrebujú Slováci pracovné povolenie, funguje aj kultúrna výmena a vzdelávanie.

Za výhodu členstva v EÚ považuje hnutie aj mier, stabilitu a prosperitu. Tvrdí, že ide o priestor, kde sa ctí ľudská dôstojnosť, demokracia, ľudské práva, právny štát, rovnosť a sloboda.

M. Šimečka: Členstvo Slovenska v EÚ nie je garantované ani samozrejmé

Členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) nie je garantované ani samozrejmé. Bez členstva by bola SR omnoho zraniteľnejšou a chudobnejšou krajinou. Na tlačovej konferencii k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ to uviedol podpredseda parlamentu a predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Je presvedčený, že šlo o jednu z najdôležitejších udalostí slovenských dejín, ktorá je porovnateľná so SNP alebo Novembrom ’89.

„Členstvo SR v EÚ je jednoznačne pozitívne a dôležité a je mi ľúto, že 20 rokov po vstupe treba opakovať, aké sú jeho výhody,“ poznamenal Šimečka. Poukázal na to, z členstva čerpá Slovensko geopoliticky, ekonomicky, bezpečnostne a spoločensky. Krajina žije v mieri, je rovnocenným partnerom veľkým štátom, má voľné hranice, stabilnú menu a využíva eurofondy. „Som rád, že si môžeme povedať, že sme hrdým, rovnocenným a vyspelým členom EÚ,“ skonštatoval Šimečka.

Kandidátka PS do volieb do Európskeho parlamentu a bývalá diplomatka Ľubica Karvašová priblížila, že po vstupe do Únie začalo Slovensko veľmi rýchlo dobiehať západné krajiny a úroveň v členských štátoch. „Lebo ako malá a proexportná ekonomika nám svedčí byť súčasťou spoločného európskeho trhu. Aj pracovné miesta, ktoré na Slovensku vznikli od roku 2004, tu máme vďaka tomu, že sme súčasťou Európskej únie a jednotného trhu,“ podotkla Karvašová.

Súčasná vláda podľa neho ťahá Slovensko preč z Únie na východ. Šimečka tvrdí, že SR čelí kritike, má konflikt s európskymi inštitúciami a partneri sa obávajú zdieľať so slovenskou vládou citlivé informácie. „Trajektória je veľmi zlá, skoro by som povedal desivá, a treba si v každej chvíli uvedomovať, že to nie je samozrejmé, garantované a nie je to naveky. Nech nám je Veľká Británia a brexit odstrašujúcim príkladom a mementom,“ povedal. Zároveň vyzval Slovákov, aby prišli voliť v júnových eurovoľbách.

SaS: Vstup SR do EÚ bol významný, z členstva pramenia mnohé výhody

Vstup SR do Európskej únie (EÚ) bol najvýznamnejším míľnikom. Únia nie je bezchybná, no našej krajine garantuje slobodu a prosperitu. Z členstva pramenia aj mnohé ďalšie výhody. Uviedla to strana SaS pri príležitosti stredajšieho 20. výročia vstupu SR do EÚ.

„Pred 20 rokmi sme presne nevedeli, čo bude pre nás členstvo v EÚ znamenať, no čakali sme, že bude mať pozitívne prínosy. A tak aj bolo, pričom je pre nás priaznivé stále. Preto považujem naše rozhodnutie stať sa členom európskeho spoločenstva krajín, pre takú malú krajinu, akou je Slovensko, za mimoriadne prospešné,“ skonštatoval líder kandidátky SaS do volieb do európskeho parlamentu Richard Sulík.

Za najpozitívnejšie, čo Slovensku členstvo v EÚ prinieslo, považuje jednotný trh, ukotvenie v právnom rámci aj v silnom systéme bŕzd a protiváh i slobodu pohybu. Sulík zároveň poznamenal, že treba poukazovať tiež na nedostatky EÚ, aby „bolo aj ďalších 20 rokov členstva Slovenska v EÚ takých výhodných, ako tomu bolo doteraz“.

Hnutie Slovensko: Európski partneri sú pre Slovensko dôležití

Pre Slovensko sú európski partneri dôležití. Aj v súčasnosti pomáhajú pri ochrane nášho štátu a stoja pevne na strane demokracie. Skonštatovalo to hnutie Slovensko to pri príležitosti stredajšieho 20. výročia vstupu SR do Európskej únie (EÚ).

„Dvadsať rokov sme hrdým členom a zodpovedným partnerom. Spoločne čelíme ťažkým krízam a spoločne prežívame úspechy,“ skonštatovalo hnutie.

Vstup SR do EÚ považuje za úspešný príbeh aj poslankyňa parlamentu a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. „Vďaka EÚ sa postavili alebo obnovili stovky kilometrov ciest, zateplili sa budovy, zrekonštruovali sa školy, zlepšila sa ochrana ovzdušia a vôd, vytvorili sa lepšie podmienky pre podnikanie,“ podotkla. Zároveň skritizovala postoj súčasnej vládnej koalície voči EÚ. Myslí si, že koaliční politici ju vnímajú len ako „dojnú kravu“.

Prečítajte si aj