Piatok 22. novembra, 2024
Erupcia sopky Ruang je vidieť z ostrova Tagulandang v Sitaro, Severné Sulawesi, 30. apríla 2024. (Foto: STR/AFP via Getty Images)

Indonézska sopka Ruang opäť vybuchla. Situácia je vážna (+Video)

Indonézska sopka Mount Ruang v utorok (29. 4.) opäť niekoľkokrát vybuchla, uviedla miestna vulkanologická agentúra. Výbuchy si vynútili evakuáciu obyvateľov ostrova a uzavretie blízkeho medzinárodného letiska. V reakcii na zhoršujúcu sa situáciu úrady zvýšili stupeň pohotovosti v Ruangu z 3 na 4, čo znamená bezprostrednú hrozbu. Okrem toho sa v snahe zaistiť bezpečnosť okolitých obcí rozšírila uzavretá zóna okolo sopky.

Obyvateľom bolo nariadené, aby sa nezdržiavali najmenej 6 kilometrov od hory vysokej 725 metrov. V zasiahnutej oblasti žije viac ako 11 000 ľudí, ktorým bola nariadená evakuácia. Doposiaľ tak urobilo najmenej 800 ľudí.

Ide o jednu z najsilnejších sopečných erupcií na planéte v súčasnom desaťročí, ktorá vyslala chumáč popola do výšky 82 000 metrov. Táto plíniovská erupcia (najničivejší typ sopečnej erupcie) je ešte silnejšia ako zo 17. apríla. Vtedy bolo vidieť viacero pyroklastických prúdov (pohyblivá, fluidizovaná zmes žeravých plynov, úlomkov magmy a sopečného popola s teplotou od 100 do 800 °C). Tie zasiahli ostrov Ruang a súčasne sa dostali k oceánu. Erupčný stĺp v tvare hríbu rozptyľuje značné množstvo popola a sopečnej škvary po okolitých oblastiach.

Priebeh erupcie

Po relatívne pokojnom období od 20. apríla došlo počas 28. a 29. apríla k zlomu. Náhle sa zvýšili sopečné otrasy a frekvencia sopečných tektonických zemetrasení. V dôsledku pohybu magmy sa v rýchlom slede vyskytlo viac ako 500 zemetrasení, pričom sopečné otrasy dosiahli vyššiu úroveň, než aká bola pozorovaná pred predošlou erupciou Ruangu 17. apríla.

Nahromadený tlak sa uvoľnil prostredníctvom trvalého erupčného stĺpu 30. apríla o 1:15 hodine ráno. Potom nasledovala vyše 1 000 metrov vysoká lávová fontána. Ani tieto udalosti však nestačili na úplné uvoľnenie tlaku, ktorý sa pod ňou hromadil. Následne došlo k silnej explózii, ktorá zničila lávový dóm a o 2:57 miestneho času iniciovala plíniovskú erupciu.

Vulkanológovia sa obávajú vzniku cunami

V dôsledku plíniovskej erupcie na Ruangu 17. apríla došlo k výrazným zmenám vrcholového krátera. Nielenže sa v dôsledku silnej explózie prehĺbil a rozšíril, ale bol aj porušený smerom na severovýchod. Vulkanológovia z Arizonskej štátnej univerzity varujú, že súčasná intenzívna erupcia pravdepodobne vytvorí svoje najďalej dosahujúce pyroklastické prúdy.

Keďže medzi ostrovmi Ruang a Tagulandang sa nachádza veľké osídlenie s rozostupom len 1 050 metrov, pyroklastický tok by mohol ľahko prekonať vodu a zasiahnuť časť ostrova Tagulandang.

Vzhľadom na to, že pyroklastické prúdy obsahujú veľké množstvo prehriatych úlomkov, ich vstup do vody by podľa vulkanológov mohol viesť k cunami. Uvádzajú, že je nevyhnutné, aby boli ľudia okamžite evakuovaní na vyššie položené miesta.

„Ľudia, ktorí žijú v oblasti ostrova Tagulandang a nachádzajú sa v okruhu 6 kilometrov, musia byť okamžite evakuovaní na bezpečné miesto mimo okruhu 6 kilometrov,ˮ povedal vo štvrtok Abdul Muhari, hovorca Národnej agentúry pre zmierňovanie následkov katastrof. „Najmä tí, ktorí žijú v blízkosti pobrežia, by si mali byť vedomí možnosti výbuchov žeravých hornín, horúcich mrakov alebo vĺn cunami, ktoré by mohol pád sopečného telesa do mora vyvolať.ˮ

Prečítajte si aj