Syn exprezidenta Bolsonara: Znemožňujú nám hovoriť, hrozí, že mi po návrate do Brazílie zabavia pas
„Je veľmi ťažké žiť v Brazílii v týchto zložitých časoch,“ hovorí Eduardo Bolsonaro, syn bývalého brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara. Po návrate do Brazílie mu podľa jeho slov hrozí, že mu miestne úrady zabavia pas, rovnako ako jeho otcovi.
Eduardo Bolsonaro bol jedným z rečníkov na maďarskej konferencii konzervatívcov CPAC, ktorá sa konala v predposledný aprílový týždeň. Je zákonodarcom, ktorý získal najväčší počet hlasov v histórii Brazílie – 1,8 milióna. Hovoril o situácii v Brazílii okolo volieb v roku 2022 a o návrate prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu do vedenia krajiny.
Silva bol v roku 2016 zatknutý a obvinený z korupcie a prania špinavých peňazí v prípade brazílskej ropnej spoločnosti Petrobras. V roku 2017 bol v prvom z piatich prípadov neprávoplatne odsúdený na 9,5 roka väzenia. V januári 2018 súd jednomyseľne zamietol jeho odvolanie a zvýšil mu trest na 12 rokov.
Vo väzení strávil 580 dní a následne ho federálny najvyšší súd 8. marca 2021 zbavil všetkých obvinení s odkazom na to, že sudca Sergio Moro bol voči nemu zaujatý. Moro zastával post ministra spravodlivosti vo vláde Jaira Bolsonara.
Podľa Eduarda Bolsonara zohral zásadnú rolu vo voľbách v roku 2022 brazílsky Najvyšší volebný súd. V týchto voľbách zvíťazil Lula da Silva. Brazílsky poslanec tiež opisuje niekoľko prípadov zatýkania a obmedzení volebnej kampane svojho otca.
Uväznenie poslanca Silveiru
Riskujeme, že nám „zaklopú na dvere“ na základe „ilegálneho súdneho rozhodnutia“ alebo že „budeme zatknutí, ako sa to stalo kongresmanovi, ako som ja“, hovorí Bolsonaro. „Volá sa Daniel Silveira a teraz si odpykáva takmer deväť rokov väzenia za to, že natočil video na mobilný telefón, v ktorom kritizoval Najvyšší súd,“ dodáva.
Podľa Bolsonara je kongresman Silveira vo väzení za „rozprávanie“.
Daniel Silveira bol v rokoch 2019 až 2023 federálnym poslancom za štát Rio de Janeiro. Zatknutý bol 16. februára 2021 po tom, ako zverejnil predmetné video, ktoré bolo odstránené z platformy YouTube.
Brazílske médiá informovali o jeho prípade opisom obsahu videa, ktoré údajne obsahovalo „mimoprávny vojenský akt AI-5“ a poslanec v ňom údajne „urážal ministrov Federálneho najvyššieho súdu a vyhrážal sa im“.
„Pýtam sa vás: Je toto demokracia? V demokracii zatknú poslanca za to, že hovorí?“ Bolsonaro sa opýtal účastníkov konferencie CPAC.
Vo svojom poslednom príspevku na Twitteri sa Silveira vyjadril k právomociam brazílskeho Najvyššieho volebného súdu (TSE), ktorý podľa neho „spája tri právomoci republiky: reguluje voľby, t. j. vydáva zákony; realizuje voľby, t. j. vykonáva ich; a pretože je sudcom, súdi aj všetko, čo sa má súdiť. Toľko právomocí spolu môže viesť len k diktatúre“.
Zákazy vydané Najvyšším volebným súdom
Podľa Bolsonara brazílsky Najvyšší volebný súd vydal niekoľko nariadení, ktoré limitovali predvolebnú kampaň jeho otca Jaira Bolsonara. Jair bol prezidentom Brazílie v rokoch 2019 až 2022.
Súd rozhodol, že prezident Bolsonaro nemôže vo svojej prezidentskej kampani používať fotografie zo zhromaždenia, ktoré sa konalo na jeho podporu 7. septembra, „čo je brazílsky Deň nezávislosti“ a podľa Eduarda Bolsonara „bolo najväčším zhromaždením na podporu politika v histórii Brazílie“.
Ďalej súd zakázal Bolsonarovi používať vo svojej volebnej kampani fotografie z prejavov, ktoré predniesol v zahraničí v čase, keď bol prezidentom. Bolo mu tiež zakázané prirovnávať kandidáta Lulu de Silvu k venezuelskému diktátorovi Nicolásovi Madurovi alebo nikaragujskému diktátorovi Danielovi Ortegovi. Rovnako nesmel podľa slov Bolsonara ml. spájať kandidáta de Silvu s potratmi.
„Inými slovami, bolo mu znemožnené varovať obyvateľov Brazílie pred tým, čo práve teraz robí Lula,“ hovorí Bolsonaro s tým, že Najvyšší volebný súd dokonca „zakázal jeho otcovi vysielať naživo z jeho domu“.
Ďalej upozornil na komunikáciu medzi predsedom volebného súdu „Alejandrom de Moraesom a Twitterom“, ktorú zverejnil Elon Musk po tom, ako kúpil túto platformu a premenoval ju na „X“. Komunikácia prebiehala počas volieb v roku 2022 a po nich a bola odovzdaná americkej komisii pre súdnictvo pod vedením kongresmana Jima Jordana, ktorá o tejto udalosti vypracovala 500-stranovú správu s názvom „Sloboda slova v zahraničí a mlčanie Bidenovej administratívy: prípad Brazílie“.
„Jair Bolsonaro mal znemožnené viesť volebnú kampaň, ľuďom bolo znemožnené podporovať ho a oni chcú, aby sme verili, že toto je demokracia,“ hovorí Eduardo Bolsonaro.
Výtržnosti z 8. januára
Bolsonaro na konferencii CPAC upozornil aj na udalosti z nedele 8. januára, keď bolo zatknutých najmenej 400 ľudí po tom, ako protestujúci týždeň po inaugurácii prezidenta da Silvu prenikli do budovy Kongresu, Najvyššieho súdu a prezidentského paláca v hlavnom meste Brasília a spôsobili škody.
Niekoľko videozáznamov miestnych televíznych staníc a skupín spriaznených s bývalým brazílskym prezidentom Bolsonarom zachytilo výtržníkov v prezidentskom paláci a rozbíjanie nábytku v Kongrese a na Najvyššom súde. V príspevkoch na Twitteri neskoro večer 8. januára Bolsonaro odsúdil útoky na vládne budovy a ohradil sa proti Lulovi, ktorý ho obvinil z vyvolávania nepokojov.
„Pani Iraci Nagashiová, učiteľka na dôchodku vo veku 71 rokov, bola odsúdená na 14 rokov väzenia,“ uviedol Bolsonaro mladší a dodal, že „s ňou zaobchádzali ako s teroristkou, hoci mala čistý trestný register“. Podľa Bolsonara bolo spolu s ňou 8. januára zatknutých 1 500 ľudí.
„Väčšina z týchto ľudí len pokojne táborila pred centrálnym velením armády, na míle ďaleko od Kongresu, Najvyššieho súdu a prezidentských budov, ktoré boli v ten deň napadnuté,“ opisuje situáciu Eduardo Bolsonaro.
Návšteva Európskeho parlamentu
Ďalej Bolsonaro zmienil, že mediálna agentúra operujúca v Bruseli „vlastnená Georgeom Sorosom“ skresľovala jeho návštevu v Európskom parlamente a jej správy potom „široko kopírovala brazílska tlač“.
V Európskom parlamente na pozvanie poslancov Hermanna Tertscha (Španielsko) a Roba Rossa (Holandsko) „odsúdil to, čo Lula nazýva alternatívnou demokraciou“.
„Keď som sa vrátil z Bruselu, brazílska štátna polícia ma zapísala do správy prehlasujúcej, že sme robili protidemokratické veci, ako je živé vysielanie Space na platforme X,“ hovorí Bolsonaro. „Potom predseda Najvyššieho súdu povedal, že musíme ukončiť tieto spojenia po celom svete.“
„Priatelia, pripravujú naratívy, aby mi vzali môj cestovný pas, tak ako to urobili môjmu otcovi,“ dodal Bolsonaro. „Nech nám Boh dá silu a umožní nám naďalej pokračovať v odpore proti tomu, čo chcú dosiahnuť.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK