Streda 30. októbra, 2024
Ilustračné foto (Pixabay/ ELG21)
»

Recyklácia radiácie: holandská spoločnosť chce premeniť jadrový odpad na zdroj energie

Recyklácia funguje aj v prípade rádioaktívneho materiálu. Tomu sa chce v budúcnosti venovať aj nemecká spoločnosť Advanced Metallurgical Group (AMG). Tento proces by mohol vyriešiť toľko diskutovaný problém konečného uskladnenia. Kto však bude konečný produkt kupovať?

V mnohých krajinách je jadrová energia a jej ďalší rozvoj na vzostupe. Niektoré spoločnosti sa na tom teraz snažia zarobiť. Jednou z nich je spoločnosť Advanced Metallurgical Group (AMG), ktorá sa zaoberá výrobou surovín a patrí nemeckému manažérovi Heinzovi Schimmelbuschovi.

AMG chce umožniť výrobu energie z recyklovaného jadrového odpadu, ako informoval denník Handelsblatt.

Spoločnosť, ktorá sa označuje za popredného výrobcu lítia, založila na tento účel dcérsku spoločnosť NewMOX v juhofrancúzskom Grenobli. V budúcnosti tam chce skupina vyrábať palivové články so zmesnými oxidmi, známe ako MOX, a dodávať ich jadrovému priemyslu.

Ako sa vyrába MOX?

MOX sa skladá z dvoch zložiek:

  1. nízkorádioktívneho oxidu uránu zo starých palivových tyčí
  2. oxidu plutónia, ktorý pochádza z odzbrojenia jadrových zbraní

Tieto rádioaktívne látky sa najprv rozomelú, potom zmiešajú a nakoniec stlačia. Nakoniec prebieha proces zahrievania v peci. Odborníci tento proces nazývajú „spekanie“. Vznikajú tak tzv. pelety MOX. Tie sa potom ďalej spracúvajú na palivové tyče pre elektrárne.

Výroba MOX peliet z jadrového odpadu nie je nová. Táto technológia je známa už desaťročia. Po ukončení jadrovej energetiky v Nemecku sa záujem o ňu v tejto krajine vytratil.

Spoločnosť AMG získala technologické poznatky o tomto procese recyklácie rádioaktívnych látok od bývalého chemického koncernu Degussa. AMG má tiež závod v Hanau v spolkovej krajine Hesensko. Táto dcérska spoločnosť sa špecializuje na výstavbu vákuových pecí.

Situácia výhodná pre všetkých

Projekt je v súčasnosti stále vo fáze overovania realizovateľnosti. To znamená, že skupina spočiatku skúma, či a do akej miery sa jej oplatí vyrábať MOX. V súčasnosti sa uvažuje o ročnej výrobnej kapacite 20 až 40 ton paliva MOX v Grenobli.

H. Schimmelbusch upozorňuje, že obrovské množstvá plutónia sú uskladnené v krajinách ako Veľká Británia, Francúzsko, USA a Japonsko. To predstavuje pre jeho spoločnosť obrovský potenciál. Napríklad jedno z najväčších úložísk jadrového odpadu v Európe sa nachádza v Sellafielde vo Veľkej Británii. Je tam uložených 115 ton plutónia zo zneškodnených jadrových zbraní. Desiatky ton sa skladujú aj vo Francúzsku, USA – krajine s najväčším počtom prevádzkovaných jadrových elektrární – a Japonsku.

Plán AMG by bol výhodný pre prevádzkovateľov skladov jadrového odpadu. Pokiaľ by spoločnosť prijala rádioaktívny materiál, mimoriadne vysoké náklady na skladovanie by sa mohli časom znížiť. Britská vláda odhaduje náklady na skladovanie v Sellafielde na viac ako sedem miliárd libier (8,2 miliardy eur) počas budúcich 100 rokov.

Zatiaľ vo fáze vývoja

Palivové tyče vyrobené z MOX peliet by sa potom mohli používať v takzvaných malých modulárnych reaktoroch (SMR). Ide o malé modulárne reaktory, ktoré sa stávajú čoraz populárnejšími. Prvý jadrový reaktor tohto typu v Európe by mohol byť postavený v Rumunsku.

V súčasnosti je známych viac ako 80 projektov SMR v 18 krajinách. Jeden z nich prevádzkuje začínajúca spoločnosť Newcleo. Tá vyvinula špeciálne olovom chladené jadrové reaktory. Riziko roztavenia aktívnej zóny je vraj oveľa nižšie ako v prípade konvenčných reaktorov. Spoločnosť Newcleo sa pri svojej technológii spolieha aj na MOX.

Newcleo chce tiež spracovávať MOX pred rokom 2030. Generálny riaditeľ startupu Stefano Buono pre denník Handelsblatt povedal: „Tento model je pre nás nákladovo najefektívnejší a je nevyhnutný pre našu škálovateľnosť.“

Dual Fluid Energy je ďalšou spoločnosťou, ktorá chce priviesť SMR zo súčasnej fázy vývoja do prevádzkového stavu. Táto kanadská spoločnosť v súčasnosti vyvíja nový typ skúšobného jadrového reaktora v Rwande. Technológia sa môže využiť aj na zníženie množstva jadrového odpadu – a v budúcnosti môžno ponúkne podstatne lacnejšiu elektrickú energiu, ako je v súčasnosti k dispozícii v Nemecku.

H. Schimmelbusch očakáva, že trh s MOX v nasledujúcich rokoch výrazne porastie. Fatih Birol z Medzinárodnej energetickej agentúry podľa denníka Handelsblattu tiež vníma renesanciu jadrovej energie. Kľúčovým faktorom tohto vývoja by mali byť jadrové reaktory SMR.

Spoločnosť AMG pôsobí na celom svete a zamestnáva približne 3 600 ľudí. Jej výrobné závody sa nachádzajú v Nemecku, Veľkej Británii, Francúzsku, USA, Číne, Mexiku, Brazílii, Indii, na Srí Lanke a v Mozambiku. V Japonsku sa nachádzajú aj predajné a zákaznické kancelárie.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj