Sobota 23. novembra, 2024
Belgická polícia blokuje vchod na miesto konania a nedovoľuje nikomu vstúpiť počas prvého dňa konferencie s názvom Národný konzervativizus v hoteli Claridge v Bruseli 16. apríla 2024. (Omar Havana/Getty Images)
»

Brusel sa pokúsil zrušiť kongres európskych konzervatívcov. Spôsobilo to politický škandál

Konferencia s názvom Národný konzervativizmus, ktorá prebieha 16. a 17. apríla v Bruseli, prežila tri pokusy o zrušenie. Na posledné miesto konania prišla polícia, aby podujatie ukončila. Belgický a britský premiér obhajovali organizátorov.

Podujatie v Claridge Centre, na ktorom sa zúčastňujú alebo majú zúčastniť osobnosti ako Suella Bravermanová, bývalá britská ministerka vnútra, Nigel Farage, architekt brexitu, maďarský premiér Viktor Orbán, bývalý poľský premiér Mateusz Morawiecki a nemecký kardinál Gerhard Ludwig Müller, je vrcholným stretnutím európskych konzervatívcov.

Krátko po začiatku konferencie 16. apríla prišla na miesto konania polícia, ktorá zatarasila vstup a stovkám účastníkov nariadila, aby do 15 minút opustili priestory. Nakoniec sa však polícia s organizátormi dohodla, že prejavy môžu pokračovať, ale noví ľudia už nebudú vpustení. Príkaz vydal starosta bruselskej štvrte Saint-Josse-ten-Noode.

„Vydal som príkaz starostu na zákaz podujatia ‚Národná konzervatívna konferencia‘, aby sa zaručila bezpečnosť verejnosti. Krajná pravica nie je v Etterbeeku, Bruseli a Saint-Josse vítaná,“ napísal Emir Kir.

Mnohé médiá označujú konferenciu NATCON za „krajne pravicovú“, zatiaľ čo organizátori hovoria o stretnutí „konzervatívnych“ alebo „pravicových“ intelektuálov, politikov a novinárov. Medzi diskutované témy patrí nelegálna migrácia, transgenderizmus, klimatická agenda, zachovanie národnej a kultúrnej identity, podpora rodinných hodnôt atď.

Claridge’s je tretím miestom, kam sa konferencia musela narýchlo presťahovať. Pôvodné miesto konania Concert Noble zrušilo zmluvu v piatok večer po naliehaní kancelárie starostu mesta Philippa Closeho.

„Miesto konania uviedlo (ako dôvod zrušenia) obavy o bezpečnosť po hrozbách zo strany antidemokratických organizácií ‚Antifa‘,“ uviedli vtedy organizátori.

Náhradné miesto konania v hoteli Sofitel v štvrti Etterbeek bolo tiež zrušené, tentoraz po nátlaku miestneho starostu Vincenta De Wolfa. V prípade Claridge Centre sa majiteľovi údajne vyhrážali, že „ak to nezatvorí, vypnú mu elektrinu“, ako uviedol podľa serveruPolitico Frank Furedi z pravicového think tanku MCC, ktorý podujatia spoluorganizuje.

Konečné miesto konania konferencie organizátori po skúsenostiach do poslednej chvíle tajili. Na poslednú chvíľu dohodnutá cateringová spoločnosť zrušila svoje služby a musela byť rýchlo nahradená inou, pretože každý, kto by opustil priestory, by sa nemohol vrátiť dovnútra.

Britská politička Suella Bravermanová, ktorá bola jednou z prvých rečníkov, následne po svojom vystúpení pre Sky News uviedla, že išlo o „pokus o umlčanie“ zo strany bruselských orgánov.

„Minulý rok starosta Bruselu s radosťou hostil starostu Teheránu, Iránu, tu v Bruseli, a napriek tomu sa zdá, že sa veľmi pohoršuje nad demokraticky zvolenými politikmi, ľuďmi z celého kontinentu, ktorí hovoria v mene miliónov ľudí o otázkach, ako je bezpečnosť hraníc,“ povedala bývalá ministerka vnútra.

Belgický premiér Alexander de Croo tiež odsúdil konanie Bruselu na sociálnej sieti X: „To, čo sa dnes stalo v Claridge, je neprijateľné. Autonómia obcí je základom našej demokracie, ale nikdy nemôže byť nadradená belgickej ústave, ktorá od roku 1830 zaručuje slobodu prejavu a pokojného zhromažďovania. Zákaz politických zhromaždení je protiústavný. Bodka.“

Hovorca britského premiéra Rishiho Sunaka označil rozhodnutie bruselských starostov za „mimoriadne znepokojujúce“. Maďarský premiér Orbán, ktorý tu má vystúpiť, sa k utorkovému zásahu polície vyjadril slovami: „Naposledy sa ma polícia pokúšala umlčať, keď ju na mňa v roku 88 poslali komunisti. Vtedy sme sa nevzdali a nevzdáme sa ani tentoraz!“

Mimoriadne zasadnutie Conseil d’État, najvyššieho správneho súdu v Bruseli, v utorok večer rozhodlo, že akcia môže pokračovať bez prerušenia nasledujúci deň. Súd uviedol, že neexistuje dostatočná hrozba násilia, ktorá by odôvodňovala zrušenie podujatia, ako tvrdilo mesto. „Ohrozenie verejného poriadku vyplýva výlučne z reakcií, ktoré by jeho organizácia mohla vyvolať medzi odporcami,“ uviedol súd vo svojom rozhodnutí.

Paul Coleman, výkonný riaditeľ kresťanskej ochranárskej skupiny ADF International, ktorá žalobu na súd podala, vo vyhlásení uviedol, že „hoci zvíťazil zdravý rozum a spravodlivosť, to, čo sa včera stalo, je temnou škvrnou na európskej demokracii. Žiadny úradník by nemal mať právomoc ukončiť slobodné a pokojné zhromaždenie len preto, že nesúhlasí s tým, čo sa hovorí. Ako môže Brusel tvrdiť, že je srdcom Európy, keď jeho úradníci umožňujú, aby bola vypočutá len jedna strana európskej diskusie?“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj