Štvrtok 19. septembra, 2024
Na snímke sprava predseda PS Michal Šimečka a podpredseda PS a Európskeho parlamentu Martin Hojsík. (Zdroj: Michal Šimečka • Progresívne Slovensko / FB)

PS vyzýva vládu, nech urobí všetko preto, aby mohla SR čerpať eurofondy naďalej

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a vládu, aby garantovali, že Slovensko bude môcť čerpať eurofondy aj na ďalšie roky. Predseda PS Michal Šimečka to v pondelok na tlačovej konferencii uviedol v súvislosti s varovaním Európskej komisie (EK), že Slovensko môže pre novelu Trestného zákona prísť o peniaze z Európskej únie. Schvaľovanie novely Trestného zákona totiž podľa EK malo byť v rozpore s európskym právom.

„Jediný, kto môže zabezpečiť, aby Slovensko mohlo ďalej čerpať eurofondy, je Robert Fico a táto vláda. Je na ich politickej vôli, aby sa vysporiadali s výhradami, ktoré sú. To sa všetko dá urobiť, či už legislatívne alebo na Generálnej prokuratúre, a má to v moci, okrem generálneho prokurátora, Robert Fico a minister spravodlivosti. Vyzývam ich, či už ide o plán obnovy alebo eurofondy, aby urobili všetko preto, aby sa okamžite zamedzilo diskusiám, že môžeme o nich (eurofondy) prísť,“ uviedol M. Šimečka.

Podľa Šimečku EK požaduje garancie, že aj napriek zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry bude spravodlivosť fungovať naďalej. „Že všetky tie kauzy, aj tie minulé, ale potenciálne akékoľvek budúce, najmä tie týkajúce sa eurofondov, budú spravodlivo vyšetrené,“ pripomenul šéf PS.

Podpredseda PS a Európskeho parlamentu Martin Hojsík pripomenul, že najkritickejšia situácia pri čerpaní fondov z EÚ je podľa samotnej vlády v rezorte životného prostredia. Podľa europoslanca je najpomalšou vládnou inštitúciou pri napĺňaní plánu obnovy. „Nemá jedinú načas splnenú úlohu, 80 percent – 12 úloh je nesplnených v termíne a 20 percent – tri úlohy dosiahli iba mierny pokrok,“ uviedol M. Hojsík s tým, že všetky tieto informácie možno nájsť vo vládnej správe o pokroku v implementácii Plánu obnovy a odolnosti SR, ktorú vláda schválila. Alarmujúca je pritom podľa neho situácia najmä v dotačnom programe Obnov dom.

M. Šimečka pripomenul, že je na vláde, aby urobila potrebné zmeny a dala do súladu slovenskú legislatívu s európskym právom. „To nemôže robiť opozícia. Opozícia sa môže snažiť, môže k tomu prispieť, ja sám ponúkam vláde naše kontakty, naše skúsenosti, ale toto je na vláde,“ dodal M. Šimečka.

Premiér: O pláne obnovy vedieme s EK len technické konzultácie

Vláda aktuálne vedie v rámci plánu obnovy a novelizácie trestného zákona s Európskou komisiou (EK) len technickú konzultáciu. Vyhlásil to v pondelok predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) na tlačovej konferencii v reakcii na vyjadrenia opozičného PS. EK už podľa vicepremiéra pre eurofondy a plán obnovy Petra Kmeca (Hlas-SD) nedeklaruje, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry SR malo zvrátiť nejaký míľnik.

„Komunikácia s EK o právnom štáte sa dostala do absolútne technickej úrovne. My teraz odpovedáme na technické otázky a riešime trestný zákon, ktorý má pozastavenú účinnosť,“ uviedol premiér. Taktiež požiadal opozičné PS, aby svojimi vyjadreniami v Európskom parlamente (EP) neohrozovalo čerpanie financií v rámci plánu obnovy.

P. Kmec potvrdil, že otázky sú na technickej úrovni. EK podľa jeho slov už nedeklaruje, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry SR malo zvrátiť nejaký míľnik. „Bavíme sa len o štatistických informáciách, ako boli rozdelené spisy či ako boli prerozdelení prokurátori zo špeciálnej prokuratúry,“ objasnil.

Generálna prokuratúra (GP) SR podľa Kmeca dokazuje, že má odborné aj kapacitné schopnosti, aby boj proti organizovanej kriminalite alebo ochranu finančných záujmov EÚ zvládla bez problémov. „Počet prokurátorov, ktorí sa budú venovať tejto činnosti, dokonca vzrástol. Na krajoch sa tomu bude venovať 64 prokurátorov a je vytvorené samostatné oddelenie v závažnej kriminálnej činnosti,“ dodal vicepremiér.

V pláne obnovy boli podľa Kmeca nastavené nereálne ciele, ktoré vláda musí riešiť v zrýchlenom režime. Dodal, že záujmy EÚ nie sú ohrozené, nakoľko tu sú kontrolné mechanizmy. „Peniaze musia byť minuté do roku 2026 a radikálne zmeny v pláne obnovy by znamenali, že by sme nevyčerpali absolútne nič,“ dodal premiér.

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a vládu, aby garantovali, že Slovensko bude môcť čerpať eurofondy aj na ďalšie roky. Predseda PS Michal Šimečka to v pondelok na tlačovej konferencii uviedol v súvislosti s varovaním Európskej komisie (EK), že Slovensko môže pre novelu Trestného zákona prísť o peniaze z Európskej únie. Schvaľovanie novely Trestného zákona totiž podľa EK malo byť v rozpore s európskym právom.

Prečítajte si aj