Streda 30. októbra, 2024
Švédska vlajka v Štokholme 4. apríla 2020. (Jonathan Nackstrand/AFP via Getty Images)
» ,

Švédsko vyhostilo čínsku novinárku z obáv o národnú bezpečnosť

Podľa správ švédskych médií z 8. apríla švédska vláda vyhostila čínsku novinárku, ktorú označila za vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Čínska novinárka je 57-ročná žena, ktorú švédske bezpečnostné služby zatkli v októbri 2023. Švédska migračná agentúra ju vyhostila v novembri 2023. Švédska vláda 4. apríla zamietla jej odvolanie proti vyhosteniu. Podľa švédskych médií má doživotný zákaz opätovného vstupu do Švédska.

Číňanka prišla do Švédska približne pred 20 rokmi. Mala povolenie na pobyt a bola vydatá za švédskeho muža, s ktorým má deti, uviedla švédska národná televízia SVT.

Ďalšie médiá, ako napríklad Kinamedia a RFI, odhalili totožnosť ženy ako Čen Šue-fei, ktorá je šéfkou a novinárkou čínskojazyčného internetového média Green Post vo Švédsku. Je tiež predsedníčkou Čínsko-európskeho kultúrneho združenia.

Väčšina článkov uverejnených na portáli Green Post pochádza priamo z oficiálnych médií Čínskej komunistickej strany (ČKS) a Čen Šue-fei  údajne dostávala platby od čínskeho veľvyslanectva v Štokholme súvisiace s jej spravodajstvom, uvádza SVT.

Švédske bezpečnostné služby zistili, že Čen Šue-fei údajne spolupracovala s čínskym spravodajským dôstojníkom a mala kontakty s čínskym veľvyslanectvom a s ľuďmi vo Švédsku, ktorí sú podľa médií napojení na čínsky komunistický režim.

Nórska televízna stanica NRK uviedla, že  Čen Šue-fei sa hlásila aj odtiaľ a z ďalších škandinávskych krajín vrátane Dánska, Fínska a Islandu.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva v Štokholme uviedol, že Čína vždy požaduje, aby čínski občania dodržiavali zákony krajiny svojho pobytu, a očakáva, že Švédsko zaručí, že práva a záujmy čínskych občanov nebudú porušené.

Švédske bezpečnostné služby vo februári označili Čínu, Rusko a Irán za krajiny, ktoré predstavujú najväčšie bezpečnostné riziko.

Infiltrácia ČKS prostredníctvom miestnych médií

Šeng Süe, kanadská novinárka, spisovateľka a komentátorka aktuálnych udalostí z Číny, povedala 9. apríla pre denník The Epoch Times, že vyhostenie  Čen Šue-fei švédskymi orgánmi ukazuje, že Švédsko teraz berie infiltráciu a zasahovanie ČKS vážne, pretože infiltrácia režimu do Švédska dosiahla značnú úroveň.

Šeng  Süe povedala, že infiltrácia a manipulácia médií v západných krajinách je veľmi dôležitým bodom pre infiltráciu ČKS. 

„Hlavnou metódou ČKS je vyslanie personálu do krajín, kde sa plánuje infiltrovať, aby sa vydával za profesionálov v rôznych oblastiach, najmä v médiách. Kúpila si tiež mnoho vplyvných a bulvárnych médií a dokonca aj niektoré tradičné mainstreamové médiá sú ovplyvňované a kontrolované ČKS,“ povedala.

„Vo veľkých demokratických krajinách nie je počet pracovníkov médií slúžiacich ČKS malý.“

Pani Sheng uviedla, že ich praktiky v hostiteľských krajinách sú čoraz agresívnejšie, „pretože vidia, že vlády týchto krajín udržiavajú ‚priateľské‘ kontakty s ČKS a dokonca nadviazali strategické partnerstvá“.

„Ich aktivity v západných krajinách majú položiť základy verejnej mienky a vytvoriť spojenia pre infiltráciu ČKS. Tento druh činnosti je veľmi bežný. Teraz konečne nastal čas, aby prestali,“ povedala.

Ekonomické výhody sú čoraz menšie

Austrálsky vedec Feng Čong-ji povedal 9. apríla pre The Epoch Times, že vyhostenie čínskej novinárky ukázalo, že postoj Švédska ku ČKS sa zmenil.

Feng Čong-ji poukázal na to, že infiltračné aktivity ČKS v zahraničí sa stali bežnými. Švédsko kedysi považovalo čínskych agentov za osoby podporujúce priateľské vzťahy medzi oboma krajinami, ale teraz Švédsko zmenilo svoj právny a politický postoj k nim a považuje takéto správanie za zločin.

Povedal, že rozhodnutie Švédska slúži ako varovný signál pre čínskych občanov podporujúcich ČKS v zahraničí. Aj iné krajiny v rôznej miere zmenili svoj postoj k ľuďom, ktorí zastupujú plány ČKS.

Pán Feng uviedol, že západné krajiny už vedeli o infiltrácii ČKS, ale boli závislé od čínskeho trhu, pripisovali veľký význam hospodárskym záujmom a nechceli sa vzdať svojich záujmov.

„Teraz je čínsky trh takmer nerentabilný, či už ide o investovanie na ňom alebo obchodovanie s akciami, takže teraz náklady na podniknutie niektorých politických krokov proti ČKS (ak podnikne odvetné opatrenia) nie sú také vysoké. Švédsko teda prijalo opatrenia proti trestnému správaniu pani Čen Šue-fei. V tomto stave sa teraz nachádza mnoho krajín,“ povedal.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj