Vo viacerých okresoch na Slovensku vyhlásili mimoriadnu situáciu
Vo viacerých okresoch na severe Slovenska vyhlásili mimoriadnu situáciu
Vo viacerých okresoch na severe Slovenska vyhlásili mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. Ide o okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Kežmarok, Žilina, Martin a Turčianske Teplice. Stalo sa tak po štvrtkovom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch. Vyhlásenie mimoriadnej situácie sa očakáva aj vo viacerých okresoch Banskobystrického kraja a v niektorých okresoch Trenčianskeho kraja.
BBSK: V 10 okresoch vyhlásia od polnoci mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďov
Na území desiatich okresov z 13 v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) vyhlásia od polnoci zo štvrtka na piatok (22. 3.) mimoriadnu situáciu pre výskyt synantropných medveďov. Ide o okresy Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Lučenec, Rimavská Sobota, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen a Poltár. Stane sa tak po štvrtkovom zasadnutí krízových štábov na jednotlivých okresných úradoch (OÚ). Potvrdil to prednosta OÚ v Banskej Bystrici Juraj Džmura.
Ako J. Džmura vysvetlil, s prednostami z dotknutých okresov v BBSK, ktoré sa uvádzajú v uznesení vlády ako rizikové, sa dohodli, že počas štvrtka zasadnú jednotlivé krízové štáby a individuálne posúdia za svoje okresy, aká je u nich situácia. Pribudol aj okres Poltár, ktorý sa v uznesení nespomína. Mimoriadnu situáciu vyhlási OÚ v sídle kraja, a teda banskobystrický. Prednosta zdôraznil, že problém s výskytom synantropných medveďov prekračuje hranice okresov.
Krízový štáb na OÚ v Banskej Bystrici zasadal o 8.00 h a zúčastnili sa na ňom riaditelia krajského a okresného riaditeľstva Policajného zboru (PZ) v Banskej Bystrici, dvaja členovia Zásahového tímu pre medveďa hnedého Podpoľanie, ako aj pracovníci OÚ z odborov krízového riadenia či životného prostredia. Členovia zásahového tímu potvrdili výskyt synantropných jedincov.
Cieľom vyhlásenia mimoriadnych situácií je podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) ochrana ľudí žijúcich v mestách. „Umožní nám to aj v rámci PZ, aj zásahových tímov lepšie reagovať na zvýšený výskyt medveďa. Zásahové tímy budú posilnené, a tak chceme jasne ľuďom garantovať to, že štát je tu na to, aby ich chránil,“ povedal po stredajšom (20. 3.) zasadnutí vlády šéf rezortu vnútra.
Nárast počtu konfliktných situácií medveďa s človekom je podľa ministerstva životného prostredia dôsledkom synantropizácie veľkého počtu jedincov v rizikových oblastiach. „Rizikové oblasti sú určované na základe katastrálnych území, v ktorých v predchádzajúcom období najčastejšie dochádzalo k pravidelnému prieniku synantropných jedincov medveďa hnedého do intravilánu, prípadne do blízkosti ľudských sídiel v extraviláne,“ ozrejmilo v materiáli, o ktorom rokoval vládny kabinet.
V týchto okresoch má minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) podľa uznesenia vlády zabezpečiť posilnenie hliadkovej činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Šutaj Eštok má takisto zabezpečiť zvýšenie hliadkovej činnosti polície v dotknutých okresoch a potrebné materiálne vybavenie jednotlivých hliadok.
„V období mimoriadnej situácie budú vykonávané opatrenia na zamedzenie rizík ohrozenia obyvateľov medveďom hnedým, na zmiernenie následkov mimoriadnej situácie a minimalizovanie škôd,“ uviedol envirorezort.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK