OSN vyzýva k nadnárodnej kontrole internetu. Cenzúrou chce bojovať proti dezinformáciám a nenávisti
Generálny tajomník OSN Antonio Guterres predstavil „Globálnu digitálnu dohodu“ (GDC), ktorá má presadiť zavedenie rozsiahlych medzinárodných zákonov proti „nenávisti a lžiam“ na internete.
„Šírenie nenávisti a lží v digitálnom priestore spôsobuje vážne globálne škody. Táto jasná a aktuálna globálna hrozba si vyžaduje jasné a koordinované celosvetové opatrenia. Nemáme ani chvíľu nazvyš,“ napísal v tweete informujúcom o dohode.
Zhrnutie politiky OSN, ktoré bolo zverejnené 12. júna, vyzýva k odovzdaniu kontroly nad internetom medzinárodným orgánom v rámci Agendy OSN 2030.
Guterres sa odvolal aj na ďalší strategický dokument OSN „Informácie a integrita na digitálnych platformách“ (IIDP), ktorý podľa neho poslúži ako príručka na koordináciu globálneho úsilia „proti nenávisti“.
V IIDP sa varuje pred tým, čo OSN nazýva „temnou stránkou digitálneho ekosystému“, ktorá by mohla umožniť „rýchle šírenie lží a nenávisti a spôsobiť skutočné škody v globálnom meradle“. Guterres uviedol, že internet je zneužívaný na popieranie vedy a šírenie dezinformácií a nenávisti medzi miliardami ľudí, čo je skrytá narážka na kritikov vakcíny proti covidu a rastúce populistické hnutia.
Výzva na potláčanie dezinformácií
Politika GDC sa zameriava na odstránenie „rozdielov medzi regiónmi, pohlaviami, príjmami, jazykmi a vekovými skupinami“, pokiaľ ide o prístup k internetu a odsudzuje skutočnosť, že „približne 89% ľudí v Európe je online, ale len 21% žien v krajinách s nízkymi príjmami používa internet“.
„Nerovnosť sa zvyšuje“, uvádza sa v správe a dodáva, že „obrovské investície do technológií neboli vyvážené výdavkami na verejné vzdelávanie a infraštruktúru“. „Digitálne technológie viedli k obrovskému nárastu produktivity, ale tieto výhody neviedli k spoločnej prosperite,“ uvádza sa v dokumente.
GDC považuje „nenávistné prejavy“, „dezinformácie“, záškodníckych hackerov, kriminálnu činnosť, autoritárske štátne kontroly a „dravé obchodné modely“ za „vážne riziká pre ľudské práva“. Jediným riešením je podľa nej vytvorenie „robustných kritérií a štandardov zodpovednosti pre digitálne platformy a užívateľov, ktoré by riešili dezinformácie, nenávistné prejavy a iný škodlivý online obsah“.
IIDP tento bod rozvádza tvrdením, že „nenávistné prejavy a dezinformácie podporované sociálnymi médiami môžu viesť k násiliu a smrti. Schopnosť šíriť rozsiahle dezinformácie, ktoré podkopávajú vedecky dokázané fakty, predstavuje pre ľudstvo existenčné riziko“.
Autori dokumentu však pripustili, že „rozdiel medzi nesprávnou informáciou a dezinformáciou môže byť malý a ťažko určiteľný“, pričom neuviedli ďalšie podrobnosti. Tieto vyhlásenia vyvolali znepokojenie medzi tými, ktorí sa zaoberajú slobodou prejavu a v krajinách s dlhou tradíciou slobodnej diskusie.
Niektoré krajiny so štátom kontrolovanými médiami, ako napríklad komunistická Čína, by mohli výbor OSN o cenzúre internetu využiť na potlačenie zahraničnej opozície voči jej názorom a politike na celom svete.
Kladivo na odporcov klímy a očkovania
Správa OSN odsúdila akúkoľvek kritiku medzinárodnej politiky v oblasti klimatických zmien, ktorú tento medzinárodný orgán považuje za pevne stanovený vedecký fakt. Skeptici z radov klimatológov a iných odborníkov naopak tvrdia, že existenciu klimatických zmien nemožno pripísať dôsledkom ľudskej činnosti, ale prirodzeným fázam v procese existencie našej planéty.
Správa tiež vyzvala na zákaz internetových „dezinformácií“ počas kľúčových volieb, kde „šírenie nesprávnych informácií a dezinformácií môže podkopať dôveru verejnosti vo volebné inštitúcie a samotný volebný proces“. Tento návrh by rozhodne zasahoval do vnútornej politiky suverénnych štátov, a to v čase, keď sa v USA stále horlivo diskutuje o sporných voľbách v rokoch 2020 a 2022.
OSN tiež navrhla digitálny kódex správania, v ktorom navrhla niekoľko pravidiel bez toho, aby uviedla, ako by sa tieto pravidlá presadzovali, alebo ako by sa ich porušovatelia trestali. V kódexe správania sa je len navrhnuté, aby členské štáty „zabezpečili súlad reakcií na dezinformácie a nenávistné prejavy s medzinárodným právom vrátane medzinárodného práva v oblasti ľudských práv, a aby sa tým neblokovalo akékoľvek legitímne vyjadrovanie názorov“.
Dokument tiež vyzýva veľké technologické spoločnosti „investovať do ľudí a systémov modernej inteligencie, aby moderovali obsah“ – čo by mohlo znamenať, že budú blokované všetky názory odporujúce globalistickej agende.
„Digitálne platformy by mali upustiť od modelov, ktoré uprednostňujú angažovanosť užívateľov pred ľudskými právami, súkromím a bezpečnosťou,“ uvádza sa v dokumente.
„Opatrenia obmedzujúce dopad dezinformácií a nenávistných prejavov posilnia úsilie o dosiahnutie udržateľnej budúcnosti, od zdravia a rodovej rovnosti až po mier, spravodlivosť, vzdelávanie a opatrenia v oblasti klímy a nikoho nenechajú pozadu,“ napísali na záver dokumentu predstavitelia OSN.
Z anglického originálu preložili Ondřej Horecký a LS.