Piatok 22. novembra, 2024
Kandidáti na prezidenta (zľava) Peter Pellegrini, Ivan Korčok a Štefan Harabin (Foto TASR/ Jaroslav Novák / Pavel Neubauer / Jakub Kotian)

Čo priniesla jediná debata dvoch hlavných favoritov na prezidenta? Zamiešať karty ešte môže aj tretí

V pondelok (18.3.) sme sa dočkali zatiaľ jedinej živej konfrontácie dvoch hlavných favoritov na víťazstvo v prezidentských voľbách. Televízny duel súčasného predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) a bývalého ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nezávislý) odvysielala TV Markíza. Inak je predvolebná kampaň v mediálnom (televíznom) priestore pomerne nevýrazná. Kandidáti využívajú na sebaprezentáciu najmä sociálne média alebo priestor, ktorí dostávajú z titulu svojich súčasných funkcií (P. Pellegrini a odstúpivší Andrej Danko).

Podľa politológa Tomáša Koziaka „akoby prezidentská kampaň ani reálne nebežala, čo je teda dosť zvláštne vzhľadom na tú vyhrotenú politickú situáciu,” ktorú tu dnes máme. I. Korčok už dlhšie P. Pellegrinimu vyčítal, že nemá guráž sa s ním v spoločnej televíznej diskusii stretnúť a že sa do prezidentského paláca plánuje „premlčať“.

Televízna konfrontácia 

V úvode I. Korčok zhodnotil, že debata prichádza v poslednej chvíli, pár dní pred voľbami. P. Pellegrini zas nemal pocit, že by sa debatám vyhýbal: „Nemám tú vedomosť. Na vaše pozvanie som prišiel,“ povedal moderátorovi Michalovi Kovačičovi s tým, že odmietol pozvanie na diskusiu, kde si mali účastníci platiť vstupné, aby videli politikov.

Následne šéf Hlasu vytkol I. Korčokovi, že nemá inú predvolebnú tému, len sa zaoberať Petrom Pellegrinim a vôbec sa nezaoberá Slovenskom. I. Korčok sa voči tomuto tvrdeniu ohradil s tým, že prešiel viac ako 50 miest naprieč krajinou a vie veľmi dobre, čo sa deje. „Keď spomínam Petra Pellegriniho, reagujem na tie veci, za ktoré Peter Pellegrini ako súčasť tejto vládnej moci zodpovedá. Krajina nejde dobrým smerom,“ vysvetľoval I. Korčok. „Súčasná vládna moc chce zobrať v štáte všetko do svojich rúk. Videli sme to pri Trestnom zákone, vidíme to pri zoštátnení RTVS. Peter Pellegrini je toho súčasťou, nedá sa obísť jeho meno.“

Predseda parlamentu na to len stručne reagoval s úsmevom, že je rád, ak kandidátovi v kampani pomáha jeho meno.

Zahraničná politika

Jadrom diskusie bolo zahraničnopolitické smerovanie Slovenska, vzťahy s Českom, Ukrajina, či stretnutie ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Predseda parlamentu hájil a bránil aktuálne smerovanie zahraničnej politiky a kroky koalície. Náš dlhoročný diplomat ich naopak podrobil tvrdej kritike. 

P. Pellegrini vyjadril ľútosť nad tým, že na Slovensku máme politikov, ktorí sa tešia z toho, aký krok urobila česká vláda voči SR (zrušenie spoločných konzultácií). Zdá sa mu, že aj súčasná hlava štátu, aj kandidát I. Korčok sa postavili na stranu predsedu českej vlády Fialu. Podľa neho by mali suverénni politici v prvom rade brániť Slovensko a nie sa stavať na stranu cudzej vlády. A to len za to, že Slovensko v otázke pomoci Ukrajine nezdieľa taký militantný postoj ako Česká republika.

I. Korčok uviedol, že zodpovednosť za zrušenie konzultácií nesú slovenskí politici a je to v neprospech našej krajiny. Dôvodom podľa neho je, že: „V Českej republike si už nevedia vysvetliť to, čo slovenská vláda a koalícia, ktorej ste súčasťou, robia s našou zahraničnou politikou. Pália mosty s tými najbližšími – s Českou republikou a Poľskom. To, čo robí vládna koalícia, je hrubé porušenie štátnopolitických záujmov Slovenskej republiky.“

P. Pellegrini chce mier, I. Korčok počuje kapitulácia

Napriek tomu, že pred rokom chcel líder Hlasu vehementne podporovať Ukrajinu, po roku zmenil postoj a v súčasnosti volá po snahe zastaviť paľby a po mierových rokovaniach. Pripomenul, že aj 83% Slovákov si želá mier. Taktiež odkázal na slová pápeža Františka, keď hovoril o ukončení vojny. V komerčných dodávkach zbraní z pološtátnych spoločností v počte 500 miliónov kusov problém nevidí a zbrane plánujú predávať aj naďalej.

I. Korčok označil P. Pellegriniho zmenu postoja v čase za „krasomluvu“. Exminister zahraničia vníma štátne hranice za sväté a podľa jeho slov ide o to, či chceme mať na východ od nás suverénnu nezávislú Ukrajinu, alebo krajinu, ktorá kapitulovala. Pripomenul, že Rusko je agresor, Ukrajina sa bráni a celú situáciu vojensky rieši prezident Ruskej federácie. I. Korčok zaspomínal aj na obdobie, kedy väčšina Slovenska bola za pomoc východnému susedovi. 

„Slováci otvorili srdcia,“ a spolupatričnosť podľa I. Korčoka trvala dovtedy, kým strana Smer nestočila tému vojny na politickú mobilizáciu a verejnú mienku na svoje politické ciele.

P. Pellegrini v záverečnej minúte povedal, že sa musíme pokúsiť zjednotiť a že nepotrebujeme prezidenta opozície, ani koalície. On sľubuje pokoj, uviedol. 

I. Korčok chce vytvárať rovnováhu vládnej moci, ktorá sa podľa neho snaží ovládnuť všetko. Má v pláne dobudovať stále nedobudovaný štát. V závere diskusie sa označil za vlastenca.

Zamiešať karty ešte môže aj tretí

V prvom kole ešte môže prekvapiť aj nacionalisticko-konzervatívny kandidát Štefan Harabin (nezávislý), v prospech ktorého sa vzdal predseda SNS Andrej Danko. Svoj krok vysvetlil snahou netrieštiť národno-konzervatívne sily.

„Už v januári sme sa džentlmensky dohodli, že jeden druhého podporíme podľa toho, kto bude v predvolebných preferenciách úspešnejší,“ uviedol na spoločnom brífingu s Š. Harabinom.

V prieskumoch verejnej mienky pravidelne vedie P. Pellegrini pred I. Korčokom, Š. Harabin by sa však po Dankovej podpore mohol pokúsiť o druhé miesto ešte zabojovať. Otázka je, ktorému z favorizovanej dvojice by mohol v skutočnosti skomplikovať situáciu viac. Doplatiť na to pokojne môže aj vedúci P. Pellegrini, ktorý je verejne podporovaný premiérom a predsedom strany Smer Robertom Ficom.

Niekdajší člen Smeru Boris Zala sa domnieva, že väčšina voličov tejto strany má hodnotovo bližšie k Š. Harabinovi. Podľa neho až 90% súčasného elektorátu najsilnejšej parlamentnej strany tvoria ľudia, ktorých označuje ako Harabinovci:

„Tí voliči, ktorí sú pri Smere, sú na 90% voliči, ktorí sú orientovaní skutočne veľmi konzervatívne, ktorí sú viacej orientovaní takým pohľadom do minulosti v zmysle národného, ktorí viacej podporujú Putina, ktorí podporujú Rusko, ktorí sa viacej prikláňajú k nostalgii za Slovenským štátom, čiže všeobecne Harabinovci orientovaní síce v rôznych podobách, ale takým konzervatívne národným smerom a nie moderným smerom, ktorý by Slovensko ťahalo dopredu k modernej budúcnosti, ktorú vidíme v desiatkach európskych krajín.“ 

Voliči Smeru-SD môžu na základe tejto tézy v prvom kole prezidentských volieb hlavného favorita ešte poriadne zaskočiť. I. Korčok nachádza podporu skôr u prozápadne orientovaných konzervatívnych voličov a liberálov, zatiaľ čo P. Pellegrini a Š. Harabin čiastočne bojujú o rovnaký typ hlasujúcich.

Prečítajte si aj