Piatok 22. novembra, 2024
Francúzsky minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire kritizuje ciele EÚ v oblasti klímy. (foto: Alain Jocard/AFP via Getty Images)

Takúto Európu už nechceme – Paríž odmieta klimatické ciele EÚ

Francúzsky minister energetiky Bruno Le Maire označil ciele EÚ v oblasti klímy za málo cielené a príliš prísne. Francúzsko chce namiesto toho ísť vlastnou cestou.

Európska komisia v rámci spoločnej energetickej transformácie uprednostňuje masívne rozširovanie veterných a solárnych elektrární – tzv. obnoviteľných zdrojov energie. Od všetkých členských štátov požaduje, aby tieto zdroje energie uprednostnili. Komisia k tomu opakovane vyzvala aj francúzsku vládu. Príslušné ministerstvo v Paríži však odmieta metódu výpočtu použitú na stanovenie cieľov pre využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Za energetickú politiku krajiny je zodpovedný minister hospodárstva a financií Bruno Le Maire. Podľa portálu Euractiv 4. marca uviedol:

„Cieľom už nemôže byť mať tu toľko veterných turbín a tam toľko fotovoltaických zariadení. To je Európa, ktorú už nechceme.“

Paríž hovorí nie cieľu EÚ

V smernici o obnoviteľných zdrojoch energie sa každému členskému štátu stanovuje konkrétny cieľ pre podiel obnoviteľných zdrojov energie v mixe elektrickej energie, ktorý musí dosiahnuť do roku 2030. Cieľom EÚ ako celku je dosiahnuť 42,5 %-ný podiel obnoviteľných zdrojov na celkovej konečnej spotrebe energie. Na tomto cieli sa členské štáty EÚ dohodli v marci 2023; toto uznesenie podpísal aj Paríž.

Cieľ pre Francúzsko je 44 %. Toto číslo je pre západoeurópsku krajinu o niečo vyššie, keďže úsilie sa meria podľa kapacít jednotlivých členských štátov.

Namiesto cieľa EÚ pre obnoviteľné zdroje energie vychádza energetická politika Le Mairea z iného výpočtu. Francúzska vláda chce do roku 2030 dosiahnuť aspoň 56 % „dekarbonizovanej energie“, zahŕňajúcej aj jadrovú energiu. Minister sa preto nechce obmedzovať na určité zdroje elektrickej energie.

Le Maire odporúča, aby EÚ „stanovila jasné klimatické ciele a povedala: ‚Chceme byť klimaticky neutrálni, a potom si každý môže vybrať svoj vlastný energetický mix'“.

Podiel zdrojov energie na výrobe elektriny vo Francúzsku v roku 2023

Hrozí im pokuta?

Francúzsko sa chce vyhnúť pokute aj v tomto spore s exekutívou EÚ. Je totiž jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá nedosiahla cieľ v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov do roku 2020, ako uvádza portál Institutional Money.

Často spomínaným argumentom Paríža sú nízke emisie oxidu uhličitého. „Francúzsko nebude platiť pokutu a nájde riešenie s Komisiou,“ povedal Le Maire. „Nerozumiem, prečo by ste mali platiť pokutu, keď ste úspešní v oblasti klimatických technológií.“

Francúzsko uprednostňuje jadrovú energiu 

Až v januári tohto roku sa francúzska vláda rozhodla zmeniť návrh zákona o energetickej nezávislosti. Obzvlášť zreteľné je oslabenie klimatických cieľov a výber preferovaných zdrojov energie. V návrhu sa definujú energetické priority Francúzska do roku 2030, pričom jadrová energia si zachováva svoj podiel približne 65 % v kombinácii zdrojov elektrickej energie.

Francúzsko má v súčasnosti v prevádzke 56 tlakovodných reaktorov v 18 lokalitách, ktoré nepretržite zásobujú krajinu energiou. Časť tejto energie dovážajú susedné krajiny, ako napríklad Belgicko, Švajčiarsko, Taliansko a Nemecko.

Najmä dovoz elektrickej energie do Nemecka sa v minulom roku výrazne zvýšil. Je to čiastočne spôsobené tým, že vláda v Berlíne v apríli 2023 odstavila posledné tri nemecké jadrové elektrárne. V porovnaní s rokom 2022 prúdilo vlani cez hranice o 63 % viac francúzskej elektriny, predovšetkým z jadrovej energie.

Nízka bilancia CO₂

Vďaka vysokému podielu jadrovej energie má Francúzsko už teraz jednu z najlepších uhlíkových bilancií v EÚ. Emisie CO₂ z výroby elektriny sa tu vždy pohybujú v rozmedzí 40 až 70 g CO₂eq/kWh, ako možno vidieť v aplikácii od dánskeho startupu Electricity Maps.

Hoci susedné Nemecko je v oblasti rozširovania obnoviteľných zdrojov energie oveľa ďalej ako Francúzsko, emisie CO₂ z výroby elektriny v tejto krajine sú mnohonásobne vyššie. V Nemecku sa hodnota pohybuje od 200 do 600 g CO₂eq/kWh – v závislosti od slnka a vetra.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj