Štvrtok 19. septembra, 2024
Budova rozhlasu v Bratislave (Foto: Kiwiev, CC0)

Reakcie koalície a opozície na navrhovaný zákon o telerozhlase

D. Jarjabek: Všetko to, čo sa deje okolo RTVS, zapríčinila súčasná opozícia

Ak opozícia obviňuje zo snáh o zoštátnenie verejnoprávnej RTVS, mala by obviňovať samu seba. Uviedol to poslanec Národnej rady SR a člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD). „Bola to práve súčasná opozícia, ktorá zrušením koncesionárskych poplatkov vytvorila z RTVS štátne médium zo dňa na deň,“ upozornil na krok, ktorý iniciovala v závere roka 2022 SaS.

Utorkovú kritickú reakciu opozície na predložený nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase a najmä jej poukazovanie na snahu vlády vytvoriť z telerozhlasu propagandistický nástroj, Jarjabek odmieta. „Čo sa babe chcelo, to sa babe snilo,“ komentuje vyjadrenia politických oponentov. „Opozícia zapríčinila všetko to, čo sa okolo televízie deje i to, ako sa deje,“ vyhlásil poslanec. Argumentuje v tejto súvislosti, že zrušením tzv. koncesionárskych poplatkov opozícia de facto zničila duálny systém na slovenskom mediálnom trhu.

Je presvedčený, že RTVS je v súčasnosti v situácii, „že s ňou treba niečo robiť“. „To, čo prežíva RTVS, je na nový zákon, ak chceme zachovať existenciu verejnoprávnej inštitúcie,“ zdôraznil. Samotný legislatívny návrh nechcel bližšie analyzovať, očakáva, že v priebehu legislatívneho procesu sa môže meniť. Odmietol ale, že prvoradou otázkou by bolo personálne obsadenie orgánov verejnoprávneho média. „V prvom rade je potrebné riešiť financovanie a organizačnú štruktúru, ako budú ďalej televízia a rozhlas fungovať, aby si uchovali istú autonómiu,“ upozornil. „Až potom, v tej poslednej fáze sa budeme baviť o tom, kto bude riaditeľom,“ dodal.

Nechcel špekulovať, či môže byť k návrhu zákona mimoriadne rokovanie parlamentu. „Je potrebné si počkať na znenie zákona, ktoré príde do parlamentu,“ zopakoval.

Podpredsedníčka mediálneho výboru parlamentu Ľubica Laššáková (Hlas-SD) sa tiež chce najprv dôsledne a detailne zoznámiť s predloženým návrhom.

R.Michelko: Navrhované zmeny v RTVS majú priniesť viac vyváženosti a objektivity

Navrhované legislatívne zmeny v telerozhlase majú priniesť väčšiu vyváženosť, nestrannosť a objektivitu. Zmeny budú v súlade s európskou legislatívou. Uviedol to predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS).

R. Michelko vidí pri navrhovaných zmenách inšpiráciu verejnoprávnymi médiami napríklad v Nórsku či Španielsku. Zdôraznil, že k návrhu zákona sa začína pripomienkové konanie. „Nevylučujem možnosť miernych obmien,“ uviedol v utorok novinárom.

„Ak budú voliť manažment ľudia, ktorí nesmú mať žiadnu priamu väzbu na politické strany a budú odborníci, nie politici, myslím si, že je to skôr posun dobrým smerom,“ doplnil R. Michelko.

Programovú radu by mali podľa jeho slov tvoriť odborníci, ktorí sú „zžití“ s inštitúciou. „Budú viac pripomienkovať a v spolupráci s manažmentom viac určovať vysielanie,“ skonštatoval šéf výboru. Priestor na väčšiu objektivitu v RTVS podľa neho existuje, pretože reakcie voličov voči telerozhlasu sú kritické.

Ľ. Machaj: Návrh zmien v RTVS je snahou o politizáciu verejnoprávneho priestoru

Návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je nástrojom spolitizovania verejnoprávneho priestoru. V reakcii na predložený návrh Ministerstva kultúry (MK) SR to v utorok povedal súčasný generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Myslí si zároveň, že na predloženej verzii nie je v koalícii absolútna zhoda.

„Návrh je politickým zásahom, ktorý spôsobí, že sa verejnoprávne médium dostane pod silný politický tlak,“ uviedol Machaj. „Tento spôsob je vyslovene uzurpátorský,“ dodal. Za výslovne politický orgán považuje navrhovanú programovú radu, ktorej väčšinu členov má voliť parlament. „Pripomína mi to časy komunizmu a cenzorov,“ poznamenal.

Odmieta zdôvodnenie, že zmena v RTVS je nevyhnutná v dôsledku zaujatosti a neobjektívnosti spravodajstva, upozorňuje, že tento dôvod vychádza z domnienok predkladateľov, nie relevantných faktov. Neakceptuje ani argumenty, že návrh novej organizácie vychádza z osvedčených zahraničných modelov. „Napríklad poľský model, na ktorý sa predkladatelia odvolávajú, je už v rekonštrukcii,“ upozornil. Je presvedčený, že jedným z hlavných zámerov návrhu je zbaviť ho mandátu.

Naznačil zároveň, že predložená verzia by sa nemusela zhodovať s tou, ktorou sa budú zaoberať zákonodarcovia. „Mám indície, že v koalícii nie je stopercentná zhoda na tejto verzii,“ uviedol Ľ. Machaj.

Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) sa chce k legislatívnemu návrhu vyjadriť na tlačovej konferencii, avizovala ju na štvrtok (14. 3.).

SaS: Vláda chce ovládnuť RTVS, zmeny sú škodlivé pre slobodu slova a demokraciu

Navrhované zmeny v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) sú snahou o ovládnutie inštitúcie, sú škodlivé pre slobodu slova a demokraciu. Vyhlásili to predstavitelia SaS na utorkovej tlačovej konferencii v reakcii na návrh Ministerstva kultúry (MK) SR predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Strana chystá aj hromadnú pripomienku, obrátiť sa chce tiež na Európsku komisiu.

„Snahou vládnej koalície je ovládnuť verejnoprávnu televíziu a rozhlas, aby sa z nezávislých správ stali správy, ktoré budú lahodiť Robertovi Ficovi (Smer-SD), Andrejovi Dankovi (SNS) a Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD),“ vyhlásil podpredseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling. Kritizoval ambíciu rezortu kultúry zásadne zmeniť kontrolnú radu a voľbu členov, z ktorých troch má priamo voliť a odvolávať minister kultúry. Negatívne vníma, že rada by volila aj riaditeľa média. Hovorí o neakceptovateľnom útoku na RTVS, ktorý nás vzďaľuje od demokratických krajín. Aj preto SaS s PS organizujú v piatok (15. 3.) protest v Bratislave.

René Parák z SaS dodal, že predložený návrh je snahou vrátiť RTVS do 90. rokov. „Ide o totálne ovládnutie celej televízie, finančné, programové, spravodajské,“ tvrdí. Nová rada, ktorá ma miesto parlamentu voliť generálneho riaditeľa média, bude podľa jeho slov pozostávať čisto zo zástupcov koalície. „Navyše vzniká ďalší orgán, ktorý priamo vyzerá ako jednoznačný cenzorský inštitút, a to je programová rada,“ dodal s tým, že aj jej členovia budú zástupcovia koalície.

R. Parák kritizuje aj skrátenie pripomienkovania k novele na deväť dní. Avizoval, že pripravujú hromadnú pripomienku, o ktorej bude ministerstvo kultúry povinné rokovať v rozporovom konaní. Vzhľadom na potrebu zapojenia sa väčšieho počtu osôb SaS apelovala aj na odbornú verejnosť, inštitúcie a organizácie, ktorá sa môžu do procesu zapojiť, aby sa pridali.

PS: Vláda chce z RTVS vytvoriť svoje propagandistické médium

Návrh, ktorý Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo v súvislosti so zmenami v RTVS, potvrdzuje, že vláda Roberta Fica (Smer-SD) postupuje podľa maďarského autokratického scenára. V reakcii na zverejnený návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase to na utorkovej tlačovej konferencii uviedol predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka. Oznámil zároveň, že opozícia využije všetky možné nástroje, sa proti týmto zmenám postaviť.

„To, čo vláda predstavila, je neskrývaná ambícia vytvoriť propagandistické médium, ktoré bude servilne pomáhať vláde a ktoré bude pretláčať proruské naratívy,“ uviedol M. Šimečka. Je presvedčený, že vláda postupuje podľa maďarského scenára, ktorým sa snaží postupne ovládnuť nielen bezpečnostné sily, ale aj médiá. „Je dôležité sa proti tomu postaviť,“ zdôraznil M. Šimečka s tým, že okrem opozičných aktivít na pôde parlamentu očakáva aj zvýšený tlak občianskej verejnosti. Pripomína, že práve tento politicko-občiansky odpor pomohol zvrátiť zamýšľaný zámer vlády v prípade novelizácie trestného zákona. Avizoval v tejto súvislosti, že v piatok 15. marca sa uskutoční v Bratislave verejný protest.

Poslankyňa Národnej rady SR Zora Jaurová (PS) mieni, že navrhovaný zámer znamená snahu o zrušenie verejnoprávnosti RTVS. Upozornila, že kroky nie sú v súlade nielen so základnými demokratickými princípmi, ale aj príslušnými európskymi smernicami, ktoré definujú štandardné rámce pre nezávislé fungovanie médií. Vyzvala preto verejnosť, aby neostala ľahostajná. „Teraz je čas, postaviť sa za RTVS,“ upozornila. Potvrdila tiež, že PS bude iniciovať zvolanie Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, taktiež i diskusiu o predloženom legislatívnom návrhu aj na pôde EÚ.

Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo v pondelok (11. 3.) do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Súčasná inštitúcia by sa nemala rozdeliť, navrhuje sa však viacero zmien. Riaditeľa by mala po novom voliť sedemčlenná rada zložená z troch nominantov ministra a štyroch zvolených v parlamente. Vzniknúť má aj programová rada, ktorej väčšinu volí Národná rada SR. Opätovne sa má zaviesť inštitút zmluvy so štátom.

Prečítajte si aj