Piatok 22. novembra, 2024
Ilustračný obrázok (Ruffneck'88 – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0)

9. septembra sme si pripomenuli Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Pred 82 rokmi, presnejšie 9. septembra 1941, prijal vojnový Slovenský štát nariadenie o právnom postavení Židov, tzv. Židovský kódex, ktorý neskôr prerástol do rasového násilia a nenávisti k židom k ich deportácii a masovému vraždeniu.

Židovský kódex obsahoval 270 paragrafov a bol jedným z najkrutejších protižidovských zákonov v Európe.

V prvej časti zásadne obmedzoval osobné, občianske, náboženské a spoločenské práva. Museli nosiť šesťcípu žltú hviezdu a vzťahovala sa na nich „pracovná povinnosť”.

V druhej časti sa riešilo majetkoprávne postavenie Židov. Nariadenie zabavovalo všetok hnuteľný a nehnuteľný majetok osobám definovaným ako Židia.

V tretej časti sa upravoval prevod židovského majetku do „árijského vlastníctva“.

Prezident mohol udeľovať úplné alebo čiastočné výnimky. Proti nariadeniu protestovali slovenskí biskupi aj Združenie evanjelických kňazov v protestnom Memorande. Všetky kritické ohlasy však boli odignorované.

Slovenská vláda sa 8. septembra 2021 oficiálne ospravedlnila za kódex. Vo svojom vyhlásení uvádza: „Vláda Slovenskej republiky dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu.“

V piatok sa v Múzeu holokaustu v Seredi konala pietna spomienka na obete za účasti prezidentky Čaputovej.

„Minulosť už nezmeníme. Tragédiu neodčiníme. Musíme sa poučiť, uvedomiť si silu zla a nedovoliť zopakovanie podobnej katastrofy. To je úcta a prejav rešpektu obetiam holokaustu a rasového násilia. A nielen tým vojnovým. Je to rovnako prejav rešpektu k ľuďom, ktorí sa režimu vzopreli a riskujúc vlastné životy pomáhali prenasledovaným spoluobčanom,“ uviedol v sobotu premiér Ľudovít Ódor.

Prečítajte si aj